Новости

Facebook ја напушта реалноста и се сели во „метавселената“

Шефот на Facebook, Марк Цукерберг во најновото интервју неделава изјави дека сака луѓето на Facebook во наредните пет години повеќе не...


Доналд Трамп ги тужи Цукерберг и другите социјални мрежи што го блокираа

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп во среда објави дека поднел тужба проти Twitter, Facebook и Google и нивните...


Цукерберг доби негативни коментари за прославувањето на 4 јули

Ние гледаме на видеото само ултра богат човек со знаме во раката и електрична даска, со кои што го прослави Денот на независноста на 4...


Facebook ги тестира новите опции во Oculus, кои нема да им се допаднат на играчите

Марк Цукерберг неколку пати нагласи какви се неговите очекувања од виртуелната реалност. Основачот на Facebook верува дека AR и VR треба...


Фејсбук Месинџер е голема закана за безбедноста на интернет

Експертот за сајбер безбедност, Зака Дофман, тврди дека Фејсбук Месинџер е закана за приватноста за корисниците. Според него, не треба да...


Ист профил на WhatsApp ќе може да го приклучувате на 4 уреди

Одлични вести за сите 2 милијарди корисници на WhatsApp, со неколку новитети. Првата новост е поддршката за повеќе уреди со цел да може...


Ќе дозволи ли Facebook да се врати Доналд Трамп

Независното контролно тело на Facebook во среда одлучува дали поранешниот американски претседател Доналд Трамп ќе го врати пристапот кон...


Facebook го пушта Soundbites како конкурент на Clubhouse

Марк Цукерберг објави дека Facebook ќе лансира неколку аудио услуги за пребарување и репродукција на подкаст содржини. За следните месеци...


Марк Цукерберг е еден од најскапо чуваните директори

Марк Цукерберг е еден од најдобро и најскапо чуваните директори на технолошки компании во светот и според финансиските извештаи кои се...


Марк Цукерберг користи апликација што е конкурент на WhatsApp

Првиот човек на Facebook нема некоја си посебна заштита, туку е ист како и сите обични луѓе, со оглед на тоа што хакери многу лесно му го...


Facebook уште малку влегува во клубот на трилионери

Одредени технолошки компани направија рекордно висок профит од коронакризата. Три големи технолошки компании ја оствариле највисоката...


Закерберг сака веднаш да го сруши Clubhouse

Марк Закерберг веднаш сака да ја сруши потенцијално новата конкуренција од социјалната мрежа Clubhouse која засега д новитет, но брзо...


Визијата на Марк Цукерберг за иднината: Треба да се телепортираме, а не транспортираме

Марк Цукерберг зборувал за новиот начин на работа од оддалеченост со помош на виртуелната реалност и проширената реалност. Треба да...


Facebook: Најголемата социјална мрежа постои веќе 17 години

Најпопуларната социјална мрежа Facebook денеска слави 17 години постоење, која брои над 2 милијарди активни корисници во цел свет. На...


Facebook им објаснува на корисниците зошто е добро да им ги собира личните податоци

Марк Цукерберг има големи проблеми сега, оти корисниците добија барање за да ги откријат своите лични податоци од WhatsApp на Facebook....


Тим Кук ќе направи промени со што го загрозува бизнис моделот на Facebook

Односите меѓу Apple и Facebook се повторно напнати. Apple најави промени со кои приватноста на корисниците ја става во преден план. Затоа...


Нема веќе објави од Трамп, Facebook и Instagram ги блокираа неговите профили

Американскиот претседател Доналд Трамп остана без главните комуникациски канали, кои ги користеше минативе години. Социјалните мрежи му...


Фејсбук нема да има опција за лајк на фан-страниците

Марк Цукерберг овозможува само бројот на следбеници да се покажува во иднина на фан страниците. Со новиот редизајн Фејсбук ја отстранува...


Марк Цукерберг ќе мора да продаде се што купил

Моќта на Facebook порасна енормно, со тоа што ги купи своите конкуренти Instagram и WhatsApp. Со тоа компанијата на Марк Цукерберг ги...


Фејсбук го тужат за да го примораат да ги продаде Вацап и Инстаграм

Владата и 46 сојузни американски држави го тужат Фејсбук со цел да ги продаде Инстаграм и Вотсап. Федералната трговска комисија на САД и...


Amazon и Apple не сакаат да учествуваат во иницијативата „Технологија за благосостојба“

Apple и Amazon одбиваат да учествуваат во француската иницијатива со која големите технолошки компании би се обврзале да плаќаат данок во...