Новости

И покрај сите губитоци и откази, Марк Цукерберг не се откажува од Метаверзумот

Meta додели голем број на откази на вработени и се соочува со минус во салдото. Основачот и извршниот директор на Meta, Марк Цукерберг,...


Meta потврдува дека Марк Цукерберг не отстапува од функцијата извршен директор

Бројот на незадоволни инвеститори и акционери во Meta е се поголем, а причината е тоа што Марк Цукерберг е фокусиран само на metaverse....


FIFA се сели во metaverse: Навивачите ќе може да освојуваат NFT

FIFA потпиша повеќегодишен договор со Metaverse платформата Upland, непосредно пред Светското фудбалско првенство во Катар. Тоа значи...


Шефот на Snap го исмева Цукерберг за идејата за Metaverse

„Последното нешто што го сакам е да живеам во компјутер“, вели основачот на Snapchat, исмевајќи ја на Марк Цукерберг за Metaverse...


Кинезите смислиле ласерско пенкало што пишува во воздухот

Холограмските прикази, metaverse, проширената реалност, сето тоа е технологија што порано била само нечија фантазија, а денес активно се...


Meta отвара онлајн продавница за дигитална облека за аватари

Марк Цукерберг сака да се погрижи во иднина дека многу слободно време ќе поминеме во виртуелните светови, додека неговата компанија ќе се...


Amazon сака да развива производи за проширената реалност (AR), а не виртуелната

Првиот човек на Amazon во одделот за развој на хардвер, Дејвид Лимп, рекол за време на Future of Everything Festival, дека ако прашате...


Таткото на iPod смета дека Metaverse е токсичен

Технологијата не поврзува, но и не разделува, зависи кој како ја употребува. Наместо приказни и забава, денес не е ретко да видите...


Марк Цукерберг ја отвара првата продавница на Meta

Марк Цукерберг најавува отварање на првата продавница на Meta, во која што корисниците ќе може да купат од нивните производи и подобро да...


Telekom Electronic Beats и Борис Брејча го промовираа виртуелниот свет на „Beatland“ во метаверзумот

Дојче Телеком влезе во метаверзумот! Преку сопствената музичко-иновативна платформа Telekom Electronic Beats (TEB), Телеком го претстави...


Ако сакаат да опстанат, телевизиите ќе мора да се прилагодат кон Метавселената

Телевизиските куќи веќе се обидуваат да ги стигнат интернет гигантите од гејминг индустријата за да го привлечат вниманието на помладата...


Epic Games и Lego најавија развој на metaverse, безбеден за децата

Со цел да се направи metaverse што ќе биде прилагоден за најмалите, во кои што нема да има никакви проблеми, Epic Games и Lego најавија...


Следниот месец пристигнува првиот “metaverse phone” на HTC

HTC се спрема за времето кога корисниците ќе минуваат повеќе време во metaverse. Луѓето ќе живеат и ќе се забавуваат и работат во...


Цукерберг ја претстави визијата за Метаверзумот, нема многу водушевени

Факт е дека во Мета се вложуваат огромни суми на пари и Марк Цукерберг верува дека во иднина луѓето ќе минуваат многу време во...


J.P. Morgan отвара виртуелен банкарски салон во Metaverse

Големата банка J.P. Morgan се спрема за иднината во која што се очекува се повеќе корисниците да го минуваат времето, т.е. metaverse....


До 2026, 25% од луѓето ќе минуваат по 1 час во Metaverse

Како што сега луѓето минуваат долги часови во дигитален и виртуелен свет: игри, интернет, социјални мрежи, така во иднина ќе го минуваат...


Сексуален напад во виртуелниот свет на Метаверс

Британката Нина Џејн Пател (43), соопшти дека била сексуално нападната во виртуелниот свет на Метаверс. „Ми се случи ужасно искуство....


Концертите се планираат веќе во Metaverse, нема потреба од сала

Сите се прашуваат дали metaverse ќе го замени вистинскиот живот? Парите што се вложуваат во виртуелниот свет константно расте. Warner...


Meta креира суперкомпјутер најбрз на светот, со најнапредна вештачка интелигенција

Meta Platforms Inc објави дека сите членови на истражувачкиот тим креирале нов суперкомпјутер, наменет за истражување на вештачката...


Таткото на PlayStation го критикува Metaverse: Не можам да ја сфатам поентата

Кен Кутараги е поранешниот директор на Sony, познат како „таткоto на PlayStation“ и се запрашал дали луѓето навистина сакаат да живеат...


Apple смарт очилата нема да бидат наменети за Metaverse

Откако Цукерберг најави промена на името на компанијата и се фокусирал на Metaverse, изгледа дека тоа стана еден од најпопуларните називи...