Новости

Facebook уште малку влегува во клубот на трилионери

Одредени технолошки компани направија рекордно висок профит од коронакризата. Три големи технолошки компании ја оствариле највисоката...


Microsoft склучи договор со армијата на САД тежок 21.9 милијарди долари за „HoloLens“

Американската армија ќе набави 120 илјади „HoloLens“ уреди од Microsoft за проширена реалност. Прво ќе се креира прототип, а потоа ако се...


Microsoft сака да го купи Discord за 10 милијарди долари

Microsoft може да се врати на голема врата во светот на социјалните медиуми со планот за аквизиција на популарната апликација Discord за...


Edge прелистувачот на Microsoft заминува во историјата, добредојде за Chromium

Microsoft зад себе остави уште еден интернет прелистувач. Edge првично замислен како замена за Internet Explorer 11 не ги постигна...


И Бајден во акција против хакерите кои го нападнаа Microsoft Exchange

Американскиот претседател Џо Бајден ќе формира специјален тим за справување со хакерите кои извршија серија на напади на северните на...


Microsoft со страшна инвестиција од 7,5 милијарди за гејминг доминација

Microsoft доби одобрени од регулаторните тела на ЕУ и САД за реализирање на страшната инвестиција од 7,5 милијарди долари со која ќе може...


Наскоро Word и официјално ја добива функцијата за предвидување зборови

Microsoft во текот на март ќе ја официјализира надградбата на Word апликацијата за десктоп со која автоматски ќе се предвидуваат...


LinkedIn развива нов сервис наменет за freelancer-и

Деловната социјална мрежа во сопственост на Microsoft, во втората половина на годината планира да лансира нов сервис наменет за...


Office 2021 доаѓа до крајот на годината, ама и со повисока цена

Microsoft до крајот на годината ќе го лансира новиот пакет на апликации за уредување документи Office 2021 кој ќе има неколку подобрувања...


Бизарно анимирано видео е избришано, кое било едукативно за деца: Што ако исчезне Бил Гејтс

Едукативниот YouTube канал насочен кон децата објавил бизарно видео во коешто ја предупредуваат најмладата публика дека светот би бил...


Quick Share ќе има за поврзување на SAMSUNG уреди со Windows 10

Сите Galaxy телефони и Windows 10 корисници добиваат Quick Share опција за Windows 10, со цел да се интегрираат полесно софтверот на...


Microsoft ја поддржа австралиската влада во борбата против Google и Facebook

Се поголем е притисокот на регулаторните тела на големата технолошка компанијата поради монополистичката позиција на одредени пазари....


Визијата на Марк Цукерберг за иднината: Треба да се телепортираме, а не транспортираме

Марк Цукерберг зборувал за новиот начин на работа од оддалеченост со помош на виртуелната реалност и проширената реалност. Треба да...


Сѐ до јуни ќе има недостаток од Xbox X

Фановите на гејминг конзолата на Microsoft во наредните пет месеци ќе треба вистински да се помачат доколку сакаат да го купат XBox...


Microsoft Edge со новата надградба ве известува кога имате пробиена лозинка

Microsoft после Chrome и Firefox понуди исто така опција за да ве извести кога имате компромитирана лозинка со помош на таканаречената...


Почнува најголемиот светски технолошки саем: Што да очекуваме од CES

CES во Лас Вегас им овозможува на бројни технолошки компании да се презентираат со стартапи, чија главна цел е да ја претстават новата...


Нема криза за технолошките гиганти - Заработиле дополнителни 3,4 трилиони

Технолошките гиганти од САД немаат потреба од вакцина бидејќи и во време на криза предизвикана од КОВИД-19 пандемијата нивните бизнис...


До кога Chrome ќе ја "цица" RAM меморијата?

Chrome е убедливо најупотребуваниот интернет прелистувач и нуди одлична синхронизација на сите сервиси на Google со еден кориснички...


После Apple, и Microsoft ќе почне да прави свои процесори

Microsoft исто како и Apple развива свои чипови што се базираат на ARM архитектура што ќе ги замени досегашните Intel чипови. Сопствениот...


Microsoft Authenticator ќе ги чува вашите лозинки синхронизирани и со Chrome

Апликацијата Microsoft Authenticator доби нови зголемени функции за управување со лозинките на корисниците, а сега покрај складирањето на...


Coronavirus е најпребаруваниот поим и во светот и во Македонија на Google

За време на пандемијата со коронавирусот, се разбира, најпребаруван поим во светот и во Македонија е Coronavirus. Погледнете го списокот...