Новости

Samsung Smart Monitor M8 отсега достапен и во Северна Македонија

Новиот Smart Monitor M8 со SlimFit Cam е достапен во четири модерни бои! Samsung Electronics ја претстави најновата линија на паметни...


Google Chrome е најпопуларен прелистувач, Microsoft Edge на второ место

Microsoft завршил одлична работа, затоа што неговиот Edge прелистувач е на второ место на интернет, надминувајќи го Safari. Аналитичката...


Поразителни податоци: Windows 10, 8, 7 и XP се попопуларни од Windows 11

Без разлика на тоа што Microsoft ја прекинува софтверската поддршка за старите верзии на Windows кога ќе излезе нова верзија, корисниците...


Trojan малициозен софтвер како Android алатка за инсталација во Windows 11

Бројни малвери се појавија откако Microsoft го инсталираше Android Subsystem за активирање на Android апликациите. Android Subsystem ја...


Microsoft спрема надградба за последната генерација на Xbox

Microsoft неодамна ја претстави новата генерација на својата играчка конзола на Xbox, која е за два модела: Series X и Series S. И...


Список со глобални компании што им го свртеа грбот на Русија поради агресијата врз Украина

Со оглед на тоа што руската инвазија врз Украина не и се гледа крајот, се поголем број на компании одлучуваат да ја спречат продажбата на...


Microsoft пак оди на шопинг, овој пат во полето на кибернетска безбедност

Следната компанија на списокот на Microsoft е Mandiant, позната по својот софтвер за кибернетска безбедност. Оваа аквизиција би требало...


Sony оди во шопинг на гејмерскиот пазар по примерот на Microsoft

Microsoft ја направи најголемата аквизиција на пазарот на видео игри досега и платил речиси 70 милијарди долари за Activision Blizzard, и...


Мајкрософт ја купува компанијата шго ја креираше Call of Duty за 70 милијарди $

Планирано е Мајкрософт да ја купи компанијата Activision Blizzard за речиси 70 милијарди долари, најголемата зделка досега. Што значи...


Microsoft го стопира производството на Xbox One

Проблемите со гејмерскиот пазар Sony го решава делумно така што продолжува со производство на претходната верзија на PlayStation 4,...


Ви доцнат ли мејловите или воопшто не поминуваат? Проблемот е во Microsoft Exchange серверот

Корисниците на Microsoft Exchange серверот имаа проблеми на 1 јануари, 2022 година, кога нивните мејлови престанаа да работат. Проблемот...


CES 2022 сепак ќе се одржи, но ќе трае еден ден помалку

Во светот на технологијата, CES е еден од најголемите и најважните саеми. На почетокот на годината во Лас Вегас, обично се се собира...


Microsoft патентирал телефон со три екрани

Microsoft на некое време се повлече од пазарот на смартфони, но сепак се врати со Surface Duo. Екипата од Microsoft сега размислува за...


TikTok го надмина Google по посетеност за 2021

Cloudflare официјално објави дека TikTok го надмина Google според бројот на посети на веб страницата и така стана најпопуларен домен за...


Boeing ќе го направи следниот авион во виртуелна реалност

Изградбата на патнички и товарни авиони не е евтина работа. Цената на таквиот авион може да се искачи и на неколку стотици милиони...


Игрите за Android пристигнуваат и на компјутери со Windows

Google за следната година спрема верзија на апликации Google Play Games за компјутери што работат на оперативниот систем Windows, кои ќе...


Доаѓа Spartacus, Sony спрема големи новитети за сите сопственици на PlayStation

Sony води на пазарот на играчки конзоли по број на продадени PlayStation примероци, но јапонската компанија не може да му конкурира на...


Не беше тешко за Tesla Inc. да надмине 1 трилиони долари

Акциите на Tesla Motors пораснаа за 14.9%, а вредноста на компанијата достигна 1,45 трилиони долари, со што Tesla стана највредниот...


Tesla Inc. ги собори сите рекорди со вредноста на компанијата

Во време на пандемија, компанијата на Илон Маск соборува рекорди. Во втората половина на март 2020 година, цената на една акција на Tesla...


Microsoft наводно работи на чип за своите Surface уреди

Microsoft би можел да работи на свои чипови за идните Surface уреди, според новите барања на компанијата за вработени на LinkedIn....


Apple оствари поголем профит со видео игри од Sony, Microsoft, Nintendo и Activision заедно

Apple со претплатничкиот сервис за видео игри пред неколку години влезе на гејмерскиот пазар, но денес тешко кој може да ја поврзе оваа...