Новости

Маск објави анкета на Twitter: Дали Tesla да го прифати Dogecoin

Dogecoin е криптовалута со шегобиски епитет, а Илон Маск е најголемиот заговорник и промотер. SpaceX објави дека во следните години...


Илон Маск не се шегува, навистина ќе лансира криптовалута на Месечината

SpaceX ќе го лансира сателитот Doge-1 на Месечината, кој ќе биде наменет за собирање на „лунарно-просторни податоци“, користејќи камери и...


Почина Мајкл Колинс: Беше на Месечината, но не стапна на неа

Мајкл Колинс бил дел од тричлениот екипаж на Apollo 11, кој прв слетал на Месечината. За разлика од Баз Алдрин и Нил Армстронг, тој...


Маск се потсмева на Безос после натпреварот на НАСА: „Не може да се дигне...“

Првиот човек на SpaceX се потсмева на Џеф Безос, со цел да го оспори неговиот голем договор со НАСА. Двајцата милијардери се обидуваат да...


Кога ќе може да се погледне феноменот на Розева Месечина?

Астрономскиот феномен на Розева Месечина за нешто повеќе од една година повторно ќе може да се погледне на небото.


Јапонски милијардер повикува 8 среќници да му се придружат на приватен лет околу Месечината

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава објави дека на пат околу Месечината ќе тргне во друштво на било кој, случајно одбрани луѓе, кои може...


Турција ќе ја освојува и Месечината

Турција ја најави амбициозната вселенска програма која ќе опфаќа слетување на ракета на Месечината во 2023 година.


Кина ќе ги споделува примероците од Месечината, за САД не се сигурни

Кина ќе ги споделува примероците собрани од најновото "освојување" на Месечината преку успешното слетување на вселенското летало Chang. И...


Вештачката интелигенција дава одговори што не чека во 2021

Вештачката интелигенција има предности и ограничувања. Од една страна е супериорна во анализата на огромни количини на податоци, но...


2021 година и целосно прилагодено технолошко искуство на корисникот

Уште од рана возраст, TM Roh, претседател и директор на мобилните комуникации наSamsung Electronics, беше фасциниран од инженерството и...


Изгледа дека ракетата на Спејс-Икс експлодирала по слетувањето

Претходно пишувавме дека не е позната причината за неполетувањето на Старшип. За време на снимката емитувана во живо било забележано дека...


НАСА потврди дека ќе одат 18 луѓе на Месечината, половина се жени

Националната аеронаутичка и вселенска агенција - НАСА, ги соопшти 18-те астронаути што се одбрани за учество во подготовките на...


Откриена тајната на мистериозниот објект што влезе во Земјината орбита

Непознат објект влезе неодамна во Земјината орбита, кој се нарекува 2020 SO. Оттогаш кружи околу нашата планета како „мини Месечина“,...


Џеф Безос и Blue Origin ќе ја испратат првата жена на Месечината

Џеф Безос мултимилијардер и најбогатиот човек на планетата има нова амбиција за освојување на Месечината преку неговата приватна...


По трет пат ставено кинеското знаме на Месечината

Кинеската вселенска агенција ги објави првите фотографии од површината на Месечината, што ги испратила сондата од лунарната експедиција...


Кинезите покажуваат дека се нова светска сила со успешното слетување на Чанг на Месечината

Кина е новата светска сила со амбиции да остави траен белег на Месечината, единствениот природен сателит на планетата Земја. Тие амбции...


Илон Маск сака креира пониска цена за летањето со Starship?!

Основачот на SpaceX, Илон Маск, има за цел да ја редуцира цената на туристичкиот лет во вселената, на 2 милиони долари. Во меѓувреме би...


Кина ќе лансира сонда на Месечината за примерок од камења

Кина ќе лансира беспилотно летало на Месечината, од каде треба да донесе примероци од камења. Тоа ќе биде првиот обид на било која нација...


Нокиа во соработка со НАСА ќе гради комуникациски систем на Месечината

НАСА ја одбра Нокиа за партнер при воспоставувањето на комуникациски систем на Месечината. Тоа е еден од условите што мора да се исполни...


Земјата со поглед од Месечината изгледа вака

Голема работа е да може да ја видите Месечината преку телескоп, а пак Земјата да ја гледате од Месечината? Џејмс O'Донахју претходно...


Денот што ќе го памтиме: SpaceX ги приватизираше комерцијалните летови во вселената

Двајцата астронаути, Роберт Бекен и Даглас Хурли, имаат чест да бидат првите американски астронаути после 2011 година, кои полетале со...