Новости

Ingenuity постави нови рекорди со летање на неиспитан дел на Марс

Хеликоптерот Ingenuity на НАСА повторно имал историски лет, успешно прелетал над 100 метри и се спуштил на област на која што се уште...


НАСА планира две мисии на Венера во 2028 година

Магелан беше првиот вселенски брод на НАСА што ја мапираше површината на Венера во 1990 година, а сега ги објави и своите планови за 2028...


Perseverance досега направи 75 илјади слики за 100 дена на Марс

Роверот Perseverance престојува точно 100 дена на планетата Марс, откако слета. НАСА преку роверот бара древни форми на живот на Марс, ја...


НАСА ќе лансира мал сателит што ќе може да го следат сите со апликација

НАСА со новата мисија Lite Cube ќе лансира сателит што ќе може да го користат сите. Малиот сателит ќе биде малку контролиран од јавноста...


НАСА ги открила првите потенцијални траги на живот на Марс

Со потрагата по знаци на живот на Марс, се укажува дека Марс порано имал одредени облици на живот. Моментално на таа планета има три...


Ingenuity е спремен за шестиот лет за соборување нови рекорди

Ingenuity хеликоптерот на NASA со секој лет на Марс поставува нов рекорд. Следната недела во план е неговиот шести лет со кој треба да...


Шефот на НАСА им честиташе на Кинезите за првите фотографии од Марс

Кина е втората земја во светот што успешно го слета својот ровер на површината на Марс, после САД. Претходно Кинезите имаа неуспешен обид...


„Ако постои живот на Марс, можеби за неговото постоење се одговорни луѓето“

Научниците општо се согласуваат дека таму некаде далеку има траги на живот. Колку време ќе биде потребно да се најде, тоа е веќе друга...


НАСА објави аудио снимка од лет со мини хеликоптер на Марс

Звукот од хеликоптерот што се врти со над 2500 вртежни во минута, едвај може да се слушне, оти хеликоптерот е тежок само 1,8 килограм, а...


SpaceX е спремен за нови рекорди со Crew Dragon

SpaceX со својот Crew-1 во мисијата постави нов рекорд во издржувањето на долгата мисија. НАСА потврди дека Crew-1 постави нов рекорд,...


НАСА спроведе симулација со пад на астероид на Земјата

Доколку падне астероид на Земјата, ќе удри со моќ колку една голема нуклеарна бомба. НАСА спроведе симулација за сценарио за кое се...


Почина Мајкл Колинс: Беше на Месечината, но не стапна на неа

Мајкл Колинс бил дел од тричлениот екипаж на Apollo 11, кој прв слетал на Месечината. За разлика од Баз Алдрин и Нил Армстронг, тој...


Маск се потсмева на Безос после натпреварот на НАСА: „Не може да се дигне...“

Првиот човек на SpaceX се потсмева на Џеф Безос, со цел да го оспори неговиот голем договор со НАСА. Двајцата милијардери се обидуваат да...


Хеликоптерот на НАСА со секој лет оди се подалеку

Минијатурниот хеликоптер Ingenuity е тежок помалку од 2 килограма, кој на Марс се наоѓа во склоп на мисијата на роверот Perseverance....


Ingenuity хеликоптерот на НАСА ја испрати првата фотографија во лет, во боја од Марс

Малиот хеликоптер Ingenuity во склоп на мисијата Perseverance го изврши првиот историски лет на Марс за човештвото и продолжува да ги...


На ISS настана гужва, два екипажа на Crew Dragon делат заеднички простори

Четиричлениот екипаж со аструнаути во саботата стигна на Меѓународната вселенска станица (ISS) со Crew Dragon капсулата Endeavour на...


Уште еден историски успех, Perseverance произведе кислород на Марс

Ова е пресуден прв чекор во претварањето на јаглерод диоксид во кислород на Марс, вели Џим Ројтер, администраторот во управата на НАСА за...


SpaceX го одложи лансирањето на Crew Dragon до петок

Летот на SpaceX со екипаж од Меѓународната вселенска станица (ISS) се одложува од четврток за петок поради временските непогоди, објави...


После успешниот лет на Марс: „Долго мечтаевме за нашиот момент како браќата Рајт“

Пред 117 години браќата Рајт успешно го извршиле првиот лет на Земјата, а хеликоптерот на НАСА, Ingenuity, го направил истото, но на...


Историскиот лет е потврден, хеликоптерот Ingenuity полета на Марс

НАСА повторно влезе во историјата со првиот успешен хеликоптерски лет на површината на Марс. Потврдено е дека хеликоптерот успешно...


Се е спремно за првиот лет на хеликоптерот на Марс

Ingenuity хеликоптерот на НАСА е спремен да полета и тоа ќе биде историски лет, само доколку не се одложи поради непредвидени околности....