Новости

Студент 4 години се сликал селфи и ги продал сликите како NFT

Силтан Густаф Ал Гозали е студент по информатика во Индонезија и се збогатил со тоа што се сликал четири години. Така креирал околу 1000...


Samsung на саемот CES 2022 ги претстави најновите модели MICRO LED, Neo QLED и Lifestyle телевизори

Подобрениот квалитет на сликата и звукот, новата платформа Smart Hub и додатоците кои нудат персонализирано корисничко искуство ги...


Samsung телевизорите доаѓаат со NFT поддршка

Некои од трендовите што го одбележаа технолошкиот пазар минатата година го вклучуваат metaverse и NFT, а компаниите и дигиталните...


Меланија Трамп издаде сопствен NFT за хуманитарни цели

Меланија Трамп почна да плови во технолошките води после напуштањето на Белата куќа. Така издаде сопствен NFT, т.е. незаменлив токен под...


СМС пораката како NFT е продадена за неверојатни 107.000 евра

Претходно пишувавме дека првата СМС порака во светот се продава во форма на незаменлив токен NFT, на аукција. Токенот е продаден во Париз...


Првата СМС порака во светот се продава на аукција како NFT

На аукција се продава првата СМС порака во светот, но во облик на NFT токен, кој во превод значи незаменлив токен. Првата СМС порака била...


Потрошени се 27 милијарди долари на виртуелен имот во NFT во цела 2021

NFT ја одбележи оваа година кај љубителите на крипто. Незаменливите токени за кратко време станаа исклучително популарни и многумина...


Ако сте инвеститор во криптовалути, чувајте се од Babadeda

Крипто хакерите не можат да се откријат поради новиот малвер Babadeda, кој се инсталира на компјутерските програми. За него сајбер...


Словенија е прва земја во светот што издава свои NFT токени

Словенија е ставена на мапата на најнапредни дигитални земји со разбирање на развојот на блокчејн технологијата, со оглед на тоа што ќе...


Дигитален портрет на Едвард Сноуден, изработен од судски документи, продаден за 5,5 милиони долари

Ликстерот Едвард Сноуден собрал милиони долари за својата новинарска фондација од продажба на дигитална уметност. Автопортретот на...


Роботот Софија нацрта уметничко дело, продадено за 688.888 долари

Софија е мултиталентиран робот, може да зборува, да се шегува, да пее и да црта. Нејзиниот дигитален цртеж е продаден на аукција за...


Шефот на Twitter собра многу средства од продажбата на првиот твит

Џек Дорси, основачот на Twitter, успеа во намерата да собере средства за хуманитарни цели истовремено и можеби поважно и полукративно за...