Новости

Netflix ќе биде главно место за нови филмови цела година

Netflix најави амбициозна година со над 70 нови филмови за да прерасне во главен извор на филмска забава за фановите додека кино салите...


Netflix има додаток за да пресмета колку часови сте гледале филмови во 2020

Netflix има додаток за Google Chrome, кој може да ви пресмета колку часови вкупно сте поминале во гледање на филмови во цела 2020 година....


TikTok најпреземана апликација, Google Play Store за 150% подобар од Apple

App Store и Google Play Store го зголемија сообраќајот годинава за 25%. Корисниците потрошиле неверојатни 112 милијарди долари за...


Удобно, топло, празнично: Уживајте филмски пред екраните со кристална слика на FAVORIT телевизорите

Удобно, топло, празнично – уживајте филмски пред малите екрани со кристално чиста слика на FAVORIT телевизорите


Queen's Gambit енормно ја зголеми популарноста на Netflix

Најпопуларната серија во светот на Netflix моментално е Queen's Gambit. Милиони корисници во светот го погледнале чудото од дете Бет...


Apple TV пристигнува со Xbox конзолата следната недела

Стриминг сервисите брзо го откриваат својот пат до конзолите. Sony најави минатиот месец дека стриминг платформи ќе бидат достапни при...


Apple сака да го купи најновиот Џејмс Бонд за $400 милиони, а MGM сака двојно повеќе

Најновиот филм Џејмс Бонд „No Time to Die“ требаше да биде објавен во април пред да биде повторно одложен за ноември. Повторно е вратен...


Apple TV ќе биде достапен на PlayStation 5 на лансирањето

Sony објави дека Apple TV апликацијата излегува прво во САД кај X900H серијата преку софтверска надградба со повеќе смарт ТВ модели до...


Нова мерка - Викенд без претплата на Netflix

Netflix по успехот кој го постигна за време на карантинот и зголемениот број на активни корисници и нови претплатници, сега се соочува со...


Што сѐ нудат современите паметни QLED телевизори?

Од работа во удобноста на вашиот дом, до сериозен тренинг, современите паметни телевизори обезбедуваат неколку погодности и корисни опции...


Netflix ќе може да гледате бесплатно и без профил

Netflix смислува нова тактика како да привлече потенцијални претплатници во време на голема конкуренција на стриминг сервисите за видео...


Апликацијата на Netflix со контроли за брзина на видеото

Netflix за мобилната апликација за Android ќе воведе можност за контрола на брзината на плејбек на видеото односно ќе може снимката или...


Netflix шампионски со над 1 милијарда преземања за Android

Netflix е новиот шампион на мобилните апликации за Android успевајќи да влезе во елитното друштво со бројка од над 1 милијарда преземања.


Пролетна чистка на Netflix за неактивни претплатници

Netflix почна да ги брише корисниците што не гледаат од својата база. Сите што имаат претплата на Netflix, но не го користат сервисот за...


Netflix ја враќа високата резолуција во Европа

Netflix повеќе нема да се соочува со ограничувања за видео стримингот во Европа откако повеќе земји ги олабавија рестриктивните мерки, па...


Disney+ за само 5 месеци зачлени 50 милиони корисници!?

Стриминг платформата на Disney+ зачленила вкупно 50 милиони корисници во рок од пет месеци, што е еднакво на многу подобро од...


Ниту Facebook не е имун на коронавирусот

Како што во сите земји се повеќе се заклучуваат компании и вработените седат дома поради ширењето на коронавирусот, така интернет...


Сакате да гледате YouTube или Netflix во HD? Содржината ќе биде со намален квалитет

Епидемијата од коронавирусот не ги оптеретува телеоператорите и нивната инфраструктура, туку и сервисите на YouTube. Милиони луѓе што...


Netflix и YouTube го намалуваат HD квалитетот за да не „пукнат“ мрежите во Европа

Netflix и YouTube по консултација со Европската Унија донесоа одлука да го намалат квалитетот на HD стримингот на видео содржини со...


Која технолошка компанија ќе профитира најмногу од коронавирусот

Последиците од коронавирусот се фрапантни за глобалната економија. Затворени се фабрики, откажани конференции, пад на продажбата,...


Netflix го менува приказот на почетната содржина

Поради барањето на корисниците, Netflix ја менува почетната содржина за корисниците, со цел да им го олесни процесот за одделување на...