Новости

Нокиа во соработка со НАСА ќе гради комуникациски систем на Месечината

НАСА ја одбра Нокиа за партнер при воспоставувањето на комуникациски систем на Месечината. Тоа е еден од условите што мора да се исполни...


Nokia 3.1 бавно до Android 10

HMD Global иако беше е ден од најдобрите партнери на Google во Android One програмата сепак многу бавно ја реализираше надградбата за...


HMD се предомисли за Android 11 надградбите на Nokia

HMD Global покажа зошто не е добро да правите „пиши бриши“ на социјалните мрежи. Најпрво го објави распоредот за надградба на нивните...


Nokia 7.3 5G: Подобрен дизајн и четворна камера

Се очекуваше HMD Global да го открие Nokia 7.3 5G неделава, но тоа не се случи, а во меѓувреме Стив Хмерстофер го откри дизајнот целосно....


Nokia 8.3 5G со „Про“ ZEISS оптика започна со продажба

Nokia 8.3 5G вчера почна со продажба, кој беше долго очекуван. Nokia 8.3 5G е смартфон со брзина, безбедност и иновации, со цел да се...


Nokia Power Earbuds Lite слушалки и лесно пренослив Nokia безжичен звучник

Претставена е исто така новата аудио опрема на Nokia - Nokia Earbuds Lite, новиот пренослив безжичен звучник на Nokia со интегриран...


Новости од Nokia: Претставени Nokia 3.4 и Nokia 2.4

Претставени се новите телефони Nokia 3.4 и Nokia 2.4 со AI снимање, биометрика и голем екран, што овозможува долгорочна вредност и...


HMD Global со нови телефони и услуги, Флоријан Сеш: „За смрт нема време“

HMD Global, неколкугодишниот дом на Nokia телефоните, претстави два нови члена во семејството на смартфоните: Nokia 3.4 и Nokia 2.4, нова...


Nokia PureView 9.3 конечно ќе го посака среќата

HMD Global можеби конечно ќе го посака среќата за после сите перипетии да го лансира долго очекуваниот Nokia PureView 9.3.


Nokia 2.1 добива значајна надградба со Android 10

HMD Global продолжува да се докажува како бренд кој е посветен на редовни и често софтверски надградби. Овој пат станува збор за една од...


Nokia 2.4 ќе биде поголем и помоќен од претходникот

HMD Global наскоро би можел да го претстави новиот Nokia 2.4 како дел од новата група на смартфони со ниски цени, овој пат поголем и...


Nokia подготвува уште поевтини Power Earbuds Lite

HMD Global како што се ближи есента ќе подготви нова Lite верзија на безжичните слушалки Power Earbuds со речиси истото ниво на квалитет...


Nokia 8.3 5G конечно ќе влезе во продажба?

HMD Global е еден од мобилните брендови кој најмногу ги промени плановите поради кризата предизвикана од корона вирусот. Затоа и од март...


Се продаваат ли уште класичните телефони?

Класичните телефони порано ги ограничуваа корисниците само на СМС порака и телефонски повик. Потоа почнаа да се прошируваат со вградување...


Nokia C3 ќе биде ново топ телефонче

HMD Global веќе од утре ќе започне со промоцијата на повеќе нови смартфони, а еден од нив ќе биде новиот Nokia C3 смартфон кој ќе има...


Nokia ќе има работно лето со нови смартфони

HMD Global ќе има работно лето со претставување на нови смартфони почнувајќи од 4 август на голем промотивен настан во Кина.


Nokia ќе ја гради 5G мрежата на U.S. Cellular на местото на Huawei

Финскиот комуникациски конгломерат Nokia ќе биде нов партнер на Владата на САД за изградба на 5G мрежната инфраструктура откако...


Нов Nokia смартфон со поголем дисплеј доаѓа во основната класа

HMD Global наскоро треба да лансира нов смартфон во основната класа кој ќе има поголем дисплеј од неговите претходници со дијагонала од 6...


Франција нема да дава лиценци за 5G мрежата на Huawei

Франција нема да ја ја продолжи важноста на лиценцата за работа на Huawei за опремата за 5G технологијата. Затоа тамошните власти ги...


Nokia 1 без мака по три години стигна до Android 10

Nokia 1 се покажа како еден од најдолгорчните инвестиции во основната класа бидејќи по речиси три години стигна до последната верзија на...


Идните Nokia смартфони ќе бидат со посебна кибернетска заштита

HMD Global објави дека ја купиле компанијата Valona Labs, специјализирана за кибернетска безбедност, и така одлучиле да го отворат новиот...