Новости

Македонија има обврска да ги почитува законите на ЕУ и подзаконскиот акт треба итно да се измени

За разлика од многу европски земји, Северна Македонија сè уште заостанува во имплементацијата на 5G мрежата. Задоцнетата европска...


Протече Samsung скица за преклопен Galaxy Note смартфон

Ice Universe објави претходно дека Samsung работи на нов Galaxy Note уред, кој одлучи годинава да не лансира Galaxy Note уред....


Татко и син пробиваат крипто паричници за поврат на заробени Биткоини

Таткото и синот, Крис Брукс и Чарли Брукс, работат тимски со цел да им помогнат на оние што ги изгубиле лозинките од крипто паричниците....


Втората генерација на Surface Duo подобрена во секој поглед

Претходниот модел Surface Duo ги покажа на дело своите недостатоци, па затоа сега Duo 2 е подобрен и повеќето од тие недостатоци,...


Microsoft претстави нови компјутери и смартфони со два дисплеја

Microsoft ја освежи својата серија на лаптопи од серијата Surface со четири нови модели и смартфон со два дисплеја со Android софтвер. На...


Најголем предизвик за Маск при вселенскиот лет било одење во WC

SpaceX ја лансираше првата цивилна мисија во орбитата, која се врати успешно на нашата планета после три дена прошетка околу Земјата. Со...


Кои модели на iPhone ќе ги претстави Apple во 2022!?

Само што Apple ги претстави новите четири модели на iPhone 13, а на мрежата веќе од вчера се појавија гласини за моделите што ги...


Facebook претстави нови уреди за видео разговори

Facebook ја претстави новата генерација на смарт уреди за видео повици, Portal. Првите модели се претставени пред три години, но досега...


Голем пад на вредноста на криптовалути: Зошто паднаа bitcoin и ether?

Вложувањето во криптовалути е високо ризична работа, која за кратко време може и двојно да се зголеми. Пазарот е волатилен и често се...


Samsung Galaxy Tab A8 излегува сега во октомври со 10.4-инчен TFT LCD екран

Samsung Galaxy Tab A8 се појави онлајн ненамерно, па следниот ден веќе почнаа да протекуваат неговите спецификации. Galaxy Tab A8 би...


Спецификации за iPhone Flip, Apple се спрема за два тенки преклопни смартфона

Apple сигурно ќе се вклопи добро во ерата на преклопни смартфони, кој моментално е во фаза на развој на два преклопни модели:...


Samsung Galaxy S22 доаѓа со тотално нов дизајн и нова камера

Протекоа нови слики за следниот предводник на Samsung од S-класата. Lanzuk добил информација од реномиран корејски бренд за снабдување со...


iOS 15 надградбата е официјално достапна за преземање

Три месеци откако Apple го откри iOS 15 за iPhone и iPod, финалната верзија е конечно подготвена за преземање за корисниците во светот....


Брзото полнење на Pixel 6 Pro е потврдено од регулаторното тело

Потврдено е со извештај од август дека Pixel 6 серијата би можела да има поддршка за 33W полнење со кабел. Барем еден Pixel 6 Pro модел...


Surface Pro 8: Протече нова слика и спецификациите

Microsoft го претстави Surface Pro 7+ во минатиот јануари, обновена верзија на својот 2-во-1 таблет. Штом тогаш не го именуваа таблетот...


Цивилниот екипаж на SpaceX слета на Земјата после три дена поминати во Вселената

Капсулата Dragon слета во Атлантскиот океан, околу 19 часа по локално време, недалеку од Cape Canaveral, од каде четворица американски...


Се прогнозира дека Huawei ќе ја открие Mate 50 серијата следниот месец

Покрај сите опструкции од САД, се појави информација дека Huawei би можел да ја откаже Mate 50 серијата. Huawei Mate е премиум линија на...


Samsung Galaxy M22 откриен со масивна 5,000mAh батерија

Samsung официјално го претстави Galaxy M22 со огромна батерија од 5,000mAh, Android 11 оперативен систем и 8-јадрен MediaTek Helio G80...


Apple се очекува да собори продажни рекорди со iPhone 13

Apple ги претстави новите модели на смартфони, за кои корисниците сметаат дека се прескапи. Токму поради тоа и новата генерација на Apple...


Првиот бенчмарк за iPhone 13 Pro 1TB ја потврдува цената

Apple ги покачува просечните цени на iPhone годинава, но сепак за цената, уредите вредат. Новиот iPhone е со 1TB меморија, што е...


iPhone 13 Cinematic Mode: Што е тоа и како треба да се користи?

iPhone 13 серијата има голема надградба кај камерата, особено кај Pro серијата. Новата видео алатка е достапна за сите iPhone 13 модели,...