Новости

Криптовалутата Биткоин ќе биде доминантна валута во светот во 2021

Криптовалутата Биткоин енормно ја зголеми својата вредност за 160% поради огромната побарувачка од инвеститорите, како и од платежните...


PayPal ќе може да врши купопродажба со помош на QR код

Со PayPal отсега ќе може да се купува и продава со помош на уникатниот QR код. Оваа услуга нема да биде достапна кај нас и на одредени...


Ко-основачот на Paypal: Ова е најдобро време за основање на компанија

Кризата со коронавирусот го шокираше цел свет и не можевме ниту да замислиме дека пролетта ќе ја пречекаме со маски на лицето и во...


Facebook Pay е новиот обид на Цукерберг за пробив на финансискиот пазар

Facebook Pay.е новиот систем за плаќање за корисниците на Facebook, што ќе овозможи испраќање пари на пријателите и други, ќе може да...


Конечно стигна моментот да се потпише „крај“ за готовинско плаќање

Не само што кешот веќе не е крал, туку тој е „мртов“. Така сметаат во PayPal. Извршниот финансиски директор на PayPal, Џон Рејни, вели...


MasterCard, Visa, и eBay ја напуштија Libra на Цукерберг

Проектот на Facebook за издавање на криптовалутата Libra полека се распаѓа, барем така изгледа,


Народна Банка дозволува на Македонците да отворат PayPal

Реализиран е работен состанок меѓу Венко Глигоров од Логин Системи и Гувернерката Анита Ангеловска Бежоска од НБРМ, за размена на...


Како младиот Елон Маск започнал со бизнис

Елон Маск има посебна животна приказна како претприемач и лидер на двете големи компании SpaceX и Tesla Motors...


Ebay - му се заканува ли пропаѓање?!

Ebay ќе продолжи со онлајн продажбата, а PayPal ќе се фокусира на мобилно плаќање...


Грците поради кризата останаа без iTunes, PayPal и App Store

Грците се соочуваат со ограничување на користењето на најпознатите глобални сервиси...


ZTE Grand S3 - Првиот смартфон со Retina скенер

ZTE очигледно ги следеше сите шпекулации кои кружеа за скенерот за очи на iPhone 6 и Samsung Galaxy S6 и наместо да чека да види како ќе...


Можат ли PayPal и eBay еден без друг

eBay еден од најголемите онлајн „трговски центри“ донесе одлука да се одвои сервисот за електронски трансакции PayPal затоа што на овој...


Facebook ќе млати пари од корисниците

Facebook има долгорочна стратегија за искористување на своите корисници, особено во сферата на мобилните уреди каде се генерираат посети...


Google Wallet ќе го надмине PayPal

Google имаше преголеми амбиции со проектот Google Wallet кој беше замислен како систем за мобилни плаќања со смартфонот преку...


Отворање на интернет трговијата - PayPal во Македонија

PayPal официјално соопшти дека граѓаните на Македонија, заедно со уште девет земји во светот ќе може да креираат кориснички сметки по...


Хакиран скенерот за отпечатоци на Samsung Galaxy S5

По само пет дена од официјалното пуштање во продажба на Samsung Galaxy S5 веќе е пронајден начин како да се хакира скенерот за...


PayPal му се нуди на Apple

Apple неодамна потврди дека има големи планови за влез во сферата на електронските мобилни плаќање со креирање на свој платежен систем, а...


Дали PayPal ќе се смилува на Македонија

Корисниците на електонската трговија од Македонија долг период очекуваат PayPal конечно да воведе своите услуги во нашата држава за да...


Пристигна PayPal за Windows Phone

Полека, полека има сè повеќе апликации за Windows Phone, а најновата е онаа на платежниот сервис PayPal.


PayPal врти 10 милијарди долари годишно

Компанијата за електронска наплата PayPal се пофали дека низ нивните виртуелни канали минуваат 10 милијарди долари годишно.


Bump Pay – удри со телефонот за да платиш

Bump, производителите на популарната апликација за споделување контакти, направија нова апликација наречена Bump Pay која има многу...