Новости

Perseverance досега направи 75 илјади слики за 100 дена на Марс

Роверот Perseverance престојува точно 100 дена на планетата Марс, откако слета. НАСА преку роверот бара древни форми на живот на Марс, ја...


„Ако постои живот на Марс, можеби за неговото постоење се одговорни луѓето“

Научниците општо се согласуваат дека таму некаде далеку има траги на живот. Колку време ќе биде потребно да се најде, тоа е веќе друга...


НАСА објави аудио снимка од лет со мини хеликоптер на Марс

Звукот од хеликоптерот што се врти со над 2500 вртежни во минута, едвај може да се слушне, оти хеликоптерот е тежок само 1,8 килограм, а...


Хеликоптерот на НАСА со секој лет оди се подалеку

Минијатурниот хеликоптер Ingenuity е тежок помалку од 2 килограма, кој на Марс се наоѓа во склоп на мисијата на роверот Perseverance....


Ingenuity хеликоптерот на НАСА ја испрати првата фотографија во лет, во боја од Марс

Малиот хеликоптер Ingenuity во склоп на мисијата Perseverance го изврши првиот историски лет на Марс за човештвото и продолжува да ги...


Уште еден историски успех, Perseverance произведе кислород на Марс

Ова е пресуден прв чекор во претварањето на јаглерод диоксид во кислород на Марс, вели Џим Ројтер, администраторот во управата на НАСА за...


Историскиот лет е потврден, хеликоптерот Ingenuity полета на Марс

НАСА повторно влезе во историјата со првиот успешен хеликоптерски лет на површината на Марс. Потврдено е дека хеликоптерот успешно...


Се е спремно за првиот лет на хеликоптерот на Марс

Ingenuity хеликоптерот на НАСА е спремен да полета и тоа ќе биде историски лет, само доколку не се одложи поради непредвидени околности....


НАСА го одложи првиот лет со мини хеликоптерот на Марс

Мини хеликоптерот Ingenuity што стигна на Марс со роверот Perseverance, сепак нема да полета пред 14 април. Планирано беше да полета...


Perseverance направи селфи на Марс со хеликоптерот Ingenuity

Роверот Perseverance на Црвената планета слета спектакуларно на 18 февруари со дронот Ingenuity прицврстен на неговата подлога....


Фотографија од феномен на Марс што научниците тврдат дека е невозможен

Роверот Perseverance вчера испрати интересни слики на Земјата од Марс. Научниците досега веруваа дека на Марс е невозможна природна...


НАСА ги објави првите аудио записи од Марс

НАСА објави ново видео, но само со звук од роверот Perseverance, кој пред 1 месец замина на мисија за Марс. Се работи за првиот аудио...


Уред на Марс ќе произведува кислород, а ќе апсорбира јаглероден диоксид

Perceverance роверот има уред што создава кислород и апсорбира јаглероден диоксид на Марс. Целта на овој уред е да се докаже дека може да...


Колку чини мисијата на Perseverance на Марс

Сме се прашале ли колку чини мисијата на роверот Perseverance. НАСА очекува трошок од 2,7 милијарди долари на проектот за последната...


Perseverance однесе 11 милиони имиња на Марс

Perseverance собра 11 милиони потписи од планетата Земја и ги однесе минатата недела на планетата Марс. Сите имиња се запишани во три...


Роверот Perseverance испрати неверојатни фотографии од панорамата на кратерот Jezero на Марс

НАСА во средата објави спектакуларна панорамска фотографија од Марс, која ја снимал Perseverance во областа кадешто слетало роботското...


Погледнете како изгледало спуштањето на Perseverance на Марс

НАСА објави нови видеа од слетувањето на роверот Perseverance на Марс. Видео снимките нуди висок квалитет и во боја го покажува роверот...


НАСА леталото испрати слики од Perseverance од моментот на слетувањето

За помалку од еден ден роверот на НАСА, Perseverance, успешно слета на површината на Марс. Инженерите и научниците што ја следат неговата...


Роверот Perseverence слетува на Марс вечерва

Mars2020 е мисијата што започнува од денеска, а роверот Perseverence слетува на Марс во 20:30, во кратерот Језеро, на северната хемисфера...


Гледајте го лансирањето на роверот Perseverance утре во живо!

NASA се спрема за новата мисија на Марс, ќе го испрати роверот Perseverance на долго патување на Црвената планета неделава. Доколку...