Новости

Sony ја развива новата PlayStation конзола за 2024 година!?

Sony наводно веќе ја развива надградената верзија PlayStation 5 Pro, која можеме да ја очекуваме до крајот на следната година, додека...


Nintendo Switch e трета најпродавана конзола, ги надмина PS4 и Game Boy

Nintendo продал 122,55 милиони Switch уреди, со што ги надминал PlayStation 4 и Game Boy. Така Nintendo Switch е сега трета најпродавана...


Sony годинава очекува повисока продажба со PlayStation 5 од PS4

Sony најави дека го зголемува производството на конзоли поради огромната побарувачка и ситуацијата со малопродажните синџири се...


35 години од постоењето, објавен е трејлер за Street Fighter 6

Capcom официјално го објави доаѓањето на Street Fighter 6, новата верзија на гејминг франшизата со боречки вештини. Street Fighter 6...


Microsoft го стопира производството на Xbox One

Проблемите со гејмерскиот пазар Sony го решава делумно така што продолжува со производство на претходната верзија на PlayStation 4,...


Sony го зголемува производството на PlayStation 4, поради недостаток на 5

Sony PlayStation 5 е сонот на многу гејмери низ светот, но ретко кој може да ја има најновата конзола, затоа што побарувачката е поголема...


Sony продаде над 4,5 милиони конзоли од PlayStation 5

Sony не може да одговори целосно на потребите на корисниците. Се чини дека тоа се јавува како резултат на тоа што можеби компанијата...


Доаѓа крајот на PlayStation 4, Sony целосно се свртува кон PlayStation 5

Кон крајот на 2020 година излезе официјално PlayStation 5, но веднаш се купија сите залихи. Побарувачката за PS5 е се уште голема во...


Cyberpank 2077 повеќе не е достапна во PlayStation Store

Sony донесе одлука да ја повлече од својата продавница новата видео игра Cyberpank 2077 поради големиот број на пријави од страна на...


Тајното оружје на Sony - Војска роботи составуваат нови PS4 и PS5

Откриено е дека во фабриката на Sony во Јапонија работат само роботи на новите PS4 и PS5 конзоли. Во цел процес на производство се...


PlayStation Plus слави 10 години успешно постоење

PlayStation Plus услугата постои веќе 10 години, а Sony сака да го одбележи ова со подарување на три бесплатни игри и бесплатна тема за...


Поради акциската цена од 95 евра на PlayStation 4 настана хаос

Полицијата интервенирала поради хаосот што настанал пред француски Lidl, кој го понудил PlayStation 4 за неверојатно ниска цена од 95...


PlayStation 4 и натаму е хит конзола за видео игри

PlayStation 4 ја надмина бројката од 110 милиони продадени примероци, со што е меѓу најуспешните конзоли за видео игри на сите времиња.


Гратис FIFA 2020 со Sony PlayStation 4

За да го поминеме времето без да ни биде здодевно, луѓето имаат потреба од занимација. Најчесто децата ги бараат игрите и конзолите на...


Sony ги изненадува своите корисници со 4 подарок игри за PS4

Sony сака да им излезе во пресрет на корисниците за време на коронавирусот, со тоа што им подарува четири игри за PlayStation 4...


Sony објави детали за новиот гејмерски ѕвер PlayStation 5

Брзината на вчитување ќе биде најголема предност кај новиот PlayStation 5, но цената останува се уште непозната. Ова ќе биде вистински...


Коронавирусот може да ја одложи продажбата на PlayStation 5 и новиот Xbox

Поголем дел од производството на конзоли се одвива во Кина, жариштето на коронавирусот, и затоа би можело да има големи проблеми со...


Sony PS4 конечно со поддршка за секој Android

Sony овозможи целосна поддршка за секој смартфон или таблет со Android оперативен систем за користење на апликацијата Sony PlayStation 4...


PlayStation 4 ќе се игра и на компјутер преку Remote Play

Sony ги израдува гејмерите насекаде со најавата дека конечно ќе ги послуша нивните барања и ќе им овозможи да ги стримаат нивните видео...


Терористите во Париз се координирале преку PlayStation 4 !?

По страшните терористички напади во Париз во кои животите ги изгубија 127 лица, а 300 беа повредени француските власти прават обемна...


Sony дециден: Старите игри нема да се пренесат на PlayStation 4

Sony е под голем притисок од јавноста да овозможи компатибилност со игрите од претходните генерации на конзоли со новиот PlayStation 4,...