Новости

Sony ја развива новата PlayStation конзола за 2024 година!?

Sony наводно веќе ја развива надградената верзија PlayStation 5 Pro, која можеме да ја очекуваме до крајот на следната година, додека...


Sony PS VR2: Скап додаток за PlayStation, или прозорец кон иднината на видео игрите?

Наскоро на пазарто излегува новата генерација на Sony VR уредот за PlayStation 5, од кој што го јапонската компанија имаат големи...


Sony има одлични вести за сите што сакаат да купат PlayStation 5

Проблемите со новата конзола на Sony почнаа уште од 2020 година, кога почна продажбата на овите гејмерски конзоли на Sony, што е голем...


Sony објави видео, спремаат автомобил во соработка со Honda

Sony не изненадува секогаш на саемот за потрошувачка електроника CES. Го покажал својот прв концепт за електричен автомобил. Компанијата...


Microsoft му понуди 10-годишна лиценца на Sony за Call of Duty на PlayStation

Една година помина од преземањето на Activision Blizzard од страна на Microsoft, но се уште не е готово. Sony сега анализира како ова...


Sony: Зголемените цени на PlayStation 5 немаат влијание врз побарувачката

Sony поради економски причини ја зголеми цената на PS5 на одредени пазари за 10%, односно од 500 на 550 евра за моделот со Ultra HD...


Sony спрема потенка верзија на PlayStation 5 за 2023 година

Sony константно се труди да ја подобри својата конзола PlayStation 5. Така на почетокот на овој месец го претстави новиот полесен модел....


Ќе го поскапи ли PlayStation и Xbox?

Sony неодамна неодамна најавија дека од економски причини морале да ги поскапат своите конзоли. Цената на PlayStation 5 порасна за 50...


Sony става фокус кон проширување на пазарот на мобилни игри

Sony пред неколку месеци најави дека го зголемува производството на PlayStation 5 и во следниот период ќе се префрли кон „радикално...


Sony најави поскапување на PlayStation 5

Sony имаше проблем со недостаток на чипови и затоа многу фанови на PlayStation, остана без најновата конзола од 5-та серија. Сега веќе...


Sony PS VR2 за виртуелна реалност доаѓа на почетокот на 2023

Sony конечно објавува дека PS VR2 излегува на почетокот на 2023 година, без конкретна дата. Детали за новиот Sony уред: 4K резолуција,...


Sony годинава очекува повисока продажба со PlayStation 5 од PS4

Sony најави дека го зголемува производството на конзоли поради огромната побарувачка и ситуацијата со малопродажните синџири се...


Sony го претстави дизајнот на новиот PSVR2 за неверојатно гејминг искуство

Sony го претстави дизајнот на новиот PlayStation VR2 со сферична форма и се вклопува со линијата на PlayStation 5 конзолата. Во...


Switch е најпродаваната конзола во историјата на Nintendo

Nintendo ги објави продажните бројки за својата конзола Switch во последните три месеци за 2021 година. Најновата OLED Switch верзија е...


Sony го зголемува производството на PlayStation 4, поради недостаток на 5

Sony PlayStation 5 е сонот на многу гејмери низ светот, но ретко кој може да ја има најновата конзола, затоа што побарувачката е поголема...


TSMC и Sony ќе градат заедничка фабрика за чипови во Јапонија

Одредени автомобилски производители го паузираа производството во своите фабрики, новите модели на PlayStation бавно излегуваат на...


Нова подобрена GTA 5 доаѓа за PlayStation 5

Rockstar откри дека на 11 ноември годинава ќе ја лансира новата подобрена верзија на GTA 5 која ќе биде прилагодена за капацитетите кои...


PlayStation 5 ќе нема ниту за лек низ продавниците и во наредната година

Sony најверојатно ќе има претешка задача да одговори на огромната побарувачка од страна на фановите, па затоа се предвидува сценарио...


PlayStation ги претстави футуристичките контролери за VR на PS5

Sony PlayStation 5 е се уште тешко да се купи, а Sony не престанува со своите новости поврзани со PS5. Не сакаат да се игра само обични...


Речиси и 1 TB на Playstation 5 недоволни за новите игри, што е решението?

Sony бара решение за гејмерите кои ги посакуваат најновите и најнови видео игри кои се многу захтевни и заземаат голем мемориски простор.


Sony PlayStation 5 Golden Rock чини 500.000 долари, Џејмс ЛеБрон е еден од купувачите

Корисниците не само што се спремни да платат и неколку илјадници долари за Sony PlayStation 5, туку и половина милион долари за...