Новости

AirTags му помогнале на човек да поврати украдена роба од 7,000$

AirTags беше претставен од Apple за прв пат од 2021 година, од кого имаме неколку успешни приказни. Во човечката природа е да се...


Криминалците крадат автомобили со помош на Apple AirTag!?

Apple го претстави AirTag во 2020 година, мал уред преку кој што може да се следат уредите и предметите на кои што ќе се постават. Тоа се...


Британската полиција со рекордно запленување на 294 милиони фунти во криптовалути

Британската полиција заплени рекордни 294 милиони фунти или 344 милиони евра во вредност од криптовалути. Акцијата била во склоп на...


Фарма за биткоини разоткриена, полицијата се сомневала во одгледување канабис

Британската полиција во акција уапсила илегални копачи на биткоин, но првично се сомневала дека илегално се одгледува канабис, со оглед...


Полицијата преку Apple Watch пронајде киднапирана жена во Тексас

Носечките уреди може да го подобрат здравјето на своите сопственици, а во некои случаи може и да спасат живот. Некоја жена била...


Шефот за безбедност во Apple: Јас тебе 200 iPad-а, а ти мене дозвола за оружје

Против шефот за безбедност во Apple е подигнато обвинение за мито што сакал да го даде на шефот на полицијата. Томас Мојер сакал да го...


За 15 минути украле 48 палети со производи на Apple!?

Главниот автопат што ги поврзува Лондон и Лидс се претвори во рај за крадците во Велика Британија во последните неколку години. Добро...


Twitter забрани уште еден твит на Трамп поради „проблематични авторски права“

Twitter ја оневозможи видео посветата за Џорџ Флојд, кој на својот профил го објави американскиот претседател Доналд Трамп, наведувајќи...


Тајванската полиција ги следи оние во карантин преку телефонот

Многу е тешко да се следат оние што се во карантин, ама тоа само во некои земји. Во Тајван, ако ви се јави полиција и не дигнете на...


Американската полиција го тестира страшниот роботски пес Spot

Од една страна е застрашувачки, а од друга страна импресивно, тоа што песот Spot може самостојно да го направи. Роботскиот пес Spot од...


Google Maps ги додаде сите корисни функции и за iOS

Android досега ги имаше опциите за пријавување на пречки на патиштата, или кога има полициски радар. Сега и корисниците на iOS добиваат...


Полицијата стопирала Google автомобил - возел пребавно

Најголемото прашање за автономните автомобили е кој ќе ја сноси одговорноста за сообраќајните несреќи...


Смартфонот може да ве убие

Љубовта може да ве убие, ветувате ли дека ќе внимавате отсега натаму...


Полицијата има тајни уреди за пратење на телефоните

Здруженијата за правата на приватност во САД откриваат дека полицијата користи тајни уреди за следење на комуникацијата на осомничените...


Полицијата гневна на Google Waze апликацијата

Полицијата на САД има прилично голема причина да биде гневна на апликацијата Waze која служи за меѓусебно информирање за состојбата во...


Ало полиција - Не ми работи PlayStation мрежата

Тинејџер од Палм Бич, Калифорнија толку бил нестрплив за играње на онлајн игри на PlayStation мрежата што се јавил на бројот за итни...


Полициските радари ќе ве ловат кога пишувате пораки

Употребата на мобилниот телефон и пишувањето при возење се една од најчестите причини за сообраќајни несреќи, речиси изедначени како...


Итните служби ќе се алармираат со СМС

Во САД ќе започне да се применува нов систем на алармирање на итните служби како полицијата, со испраќање на СМС порака, бидејќи на овој...


Полицијата во акција со Google Glass

Долго време заштитен знак на полицајците беа Ray-Ban очилата, но сега се појави нов технолошки бренд и службениците на редот и мирот...