Новости

Qualcomm ќе има Quick Charge технологија и за евтини телефони

Новата технологија што ја претстави Qualcomm, треба да ја наполни просечната батерија на смартфон со 4500mAh од 0 до 50% за само 5...


Цените на најмоќните Android смартфони дополнително ќе пораснат следните години

Цените на најмоќните модели на смартфони во последниве години константно растат, па така денес цената од илјада долари стана стандард за...


LG Velvet 5G - Ново промо-кул видео

LG Velvet 5G е нов смартфон од средната класа со Android 10, достапен во Јужна Кореја и Европа. Уште малку ќе пристигне и во САД, но не е...


Буџетскиот Samsung Galaxy M01 ќе биде со Android 10

Уште еден буџетски смартфон доаѓа од јужнокорејскиот гигант, Galaxy M01 се појави на Wi-Fi Alliance сајтот за сертифицирање. Оттаму се...


HMD Global ја претстави првата 5G Nokiа, со своја роаминг дата услуга

HMD Global претстави три нови Nokia смартфони, новиот член на Originals фамилијата и својата едноставна услуга за роаминг на податоци....


Qualcomm Snapdragon 865 Plus би можел да пристигне наскоро

Во декември 2019, беше претставен Snapdragon 865 мобилниот чип, кој ги восхити технолошките фанови со своите способности, кој беше топ...


Apple прави своја антена за iPhone 5G

Apple развива сопствена антена за следната генерација на iPhone смартфони со 5G мобилна конекција за подобра контрола над дизајнот.


Samsung Galaxy S11 протече со футрола, со Samsung сензор од 108MP

Samsung S11 се појави на замаглени слики со футрола, со два сензора од 108MP за камерата, што е еднакво на рекордно висока резолуција,...


Snapdragon 865 5G се очекува да биде вграден во Galaxy 11

Qualcomm официјално го претстави предводникот Snapdragon 865 Mobile Platform од следната генерација. Уште од првиот ден на Snapdragon...


Qualcomm ќе испорача 450 милиони смартфони до 2021 година со 5G

5G револуцијата дефинитивно не може да се спречи од оние што протестираат против неа. оти е штетна за здравјето на луѓето поради високо...


САД спрема нова привремена дозвола за Huawei

САД одлучи да ја заостри трговската војна со Кина и да стави некои кинески компании на црната листа, па така се влошија односите меѓу...


Што ќе понуди Redmi K30?

Redmi K30 по се изгледа ќе биде еден од поатрактивните смартфони во средната висока класа со перформанси на кои ќе може да му позавидат и...


Xiaomi има нов смартфон со 5 задни камери, главен сензор од 108MP

Новиот модел на смартфон на Xiaomi има дури пет задни камери - Mi CC9 Pro. Станува збор за модел со 6,47-инчен AMOLED дисплеј и заоблени...


Xiaomi се спрема за големата 5G револуција на мобилниот пазар

На неодамнешна конференција во Кина извршниот директор на Xiaomi, Леи Џун, кажал дека во мобилната индустрија сме загрижени дека веќе од...


Стив Моленкоф од Qualcomm сака долгорочна соработка со Huawei

Неколку американски компании мораа да ја прекинат соработката со Huawei - Google, Intel, Qualcomm, и Micron. На сите заедно Huawei вкупно...


Huawei Ascend 910: Претставен е најбрзиот чип со вештачка интелигенција

Huawei има нов чип со вештачка интелигенција, со што може сериозно да им наштети на конкурентите Qualcomm и Nvidia. Кинескиот бренд...


Nokia 7.2 рендери се појавија: Тенок дизајн, тројна камера и засек

Како што минува времето се повеќе рендери излегуваат за Nokia 7.2. HMD Global веќе ги најави новите модели за 5 септември, еден ден прд...


Откриен моќниот ZTE Nubia Z11 кој се подготвува за зимски поход

ZTE со сите сили се обидува да се наметне како квалитетен и доверлив кинески бренд на мобилни телефони и повторно ќе настапи во премиум...


Новиот Oppo A33 - издржливост и квалитет во ниската класа

Oppo е веќе стандарден во својата понуда на квалитетно изработени смартфони во средната и основната класа со цени кои не се најниски во...


Xiaomi доби дозвола за два „профи“ смартфона

Xiaomi доби сертификат од China Compulsory Certification агенцијата за два нови супер смартфони за кои се претпоставува дека се фаблетот...


Google сака свои процесори за совршен спој на Android хардвер и софтвер

Google почнува да размислува слично како Apple за креирање на сопствен хардвер кој ќе може максимално да го прилагоди со софтверот за...