Новости

Со една апликација владејте со сите чатови

Beeper итро позајмувајќи го популарниот израз за пејџерите од 90-тите години е нова апликација која на едно место обединува 15 чат...


Кога доаѓаат Samsung Galaxy S21 моделите во Македонија?

По глобалниот Unpacked настан, компанијата Samsung Electronics на локалниот виртуелен настан ги претстави најновите водечки модели -...


Јапонски робот ги замолува луѓето да носат маски

Јапонскиот робот Pepper доби нова функција преку која ќе може да ги скенира лицата на луѓето и да ги замоли да стават маска за заштита од...


Нова слика открива многу за Motorola Edge S

Lenovo и Motorola ќе ги здружат силите за лансирање на нов квалитетен смартфон во високата класа кој според најновата тизер слика ќе има...


Хуавеј објави Топ 10 трендови на дигиталната моќност

Климатските промени станаа голем проблем низ целиот свет. Меѓународната заедница работи заедно во борбата против климатските промени. На...


30 нови 5G фабрики во Кина ќе се изградат до 2023!?

Кина сака да изгради 30 поврзани 5G фабрики во клучните индустриски области, најдоцна до 2023 година. На тој начин ќе се забрза развојот...


Полицијата преку Apple Watch пронајде киднапирана жена во Тексас

Носечките уреди може да го подобрат здравјето на своите сопственици, а во некои случаи може и да спасат живот. Некоја жена била...


533 милиони телефонски броеви на Facebook се продаваат преку бот на Telegram

Некој ја пробил заштитата и дошол до базата на податоци, полна со броеви телефони од Facebook корисници и моментално се обидуваат да ги...


Софија ќе добие семејство, роботиката се развива забрзано

Роботиката сигурно ќе се развива со забрзано темпо поради коронавирусот. Најпознатиот хуманоиден робот Софија, порано можевме да ја...


Корисници на Chrome биле мета на хакери

Корисници на интернет прелистувачот Chrome за време на викендот биле мета на хакерски напади преку злоупотреба на популарни екстензии...


Корисниците револтирани, масовно го напуштаат WhatsApp

Енормен број на корисници, кои се бројат во милиони, масовно го напуштаат WhatsApp, поради новиот начин на функционирање. Компанијата...


SpaceX лансирал најголем број на сателити во една мисија - дури 143

Ракетата Falcon 9 на SpaceX полетала во недела во вселената, носејчи најголем број на сателити досега, соопшти компанијата. Ракетата е...


И во Apple се изненадени, корисниците сакаат поскапи iPhone-и!?

Apple минатата година прв пат претстави четири модели од една генерација на iPhone, кои се разликуваат по големината на екранот и цените,...


TikTok девојчето од Италија го отвори прашањето колку родителите се посветуваат на децата

Кинескиот TikTok е моментално најпопуларната интернет социјална мрежа, со над 800 милиони месечно активни корисници. Апликацијата е...


Масовно одлогирање на корисниците на Facebook

Корисниците на Facebook во текот на викендот имаа големи проблеми со социјалната мрежа и скролање на содржините поради грешка која...


Хуавеј е прогласен од Gartner Peer Insights за избор на купувачите за 2020

Хуавеј е прогласен од Gartner Peer Insights за избор на купувачите за 2020 за Центарот за податоци и клауд мрежи кој доби највисоки оценки


Microsoft Edge со новата надградба ве известува кога имате пробиена лозинка

Microsoft после Chrome и Firefox понуди исто така опција за да ве извести кога имате компромитирана лозинка со помош на таканаречената...


Италија го блокираше TikTok поради причина смрт на мало девојче

Мало девојче Антонела учествувало во предизвик за задржување на здивот, кое имало само 10 години. Италијанското обвинителство започнало...


Пребарувањето на Google Search се редизајнира за мобилната верзија

Google има редизајн на Google Search за мобилните уреди, со цел да го подобри искуството на корисниците. Имате додатоци со заоблени и...


Херберт Дис од Volkswagen најави револуција со нов предводник на пазарот

Volkswagen има големи планови за иднината преку електрификација. Германскиот автомобилски гигант вложува милијарди евра во развој на...


Sony Xperia Pro е конечно спремен за лансирање

Sony Xperia Pro беше најавен уште од февруари 2020 година, но компанијата дури сега го објавува својот модел. Тогаш беше планиран да...