Новости

Google казнет од Русија со 366 милиони долари за видеа од војната во Украина

Рускиот суд го казни Google со неверојатна сума од 366 милиони долари, поради „забранети“ информации од војната во Украина. Google...


Русија забрани употреба и плаќање со криптовалути

Рускиот претседател Владимир Путин потпиша закон за национална забрана за употреба на криптовалути за плаќање. Одлуката доаѓа откако...


Руски мобилен оператор почна со продажба на користени телефони поради инфлацијата

Светот се промени после инвазијата на Русија врз Украина. Настана инлфација, поскапување и недостаток на добра низ цел свет. Последици...


Руски хакери го нападнаа системот за гласање на Евровизија

Руската хакерска група Killnet најавија дека ќе ја нападнат инфраструктурата на Евровизија, со седиште во Италија, со целосно рушење на...


Анонимуси му се заканија на Gazprom поради прекин на рускиот плин за Полска и Бугарија

Откако Полска и Бугарија одбија да го плаќаат плинот во рубљи, рускиот енергетски гигант Gazprom одлучи да ги стопира сите испораки на...


Anonymous со нов удар против Путин: 600.000 тајни мејлови објавени во јавноста

Хакерската група Anonymous соопшти дека се пуштени 600.000 нови мејлови во јавноста, со над 200.000 мејлови од руското Министерство за...


Украинците ги следат руските војници преку украдените уреди на Apple

Има многу извештаи за кражбите од страна на руските војници на украинската територија што ја окупираа. Тоа што не се свесни е дека Apple...


Анонимуси го предупредуваат Путин: Доаѓаме по вас. Очекувајте не!

Хакерската група Anonymous објави видео порака, наменета за рускиот претседател Владимир Путин и неговите „кремљски кукли“. На видеото...


Шефот на Binance: Криптовалутите не може да се забранат поради санкциите врз Русија

Русија е на голем удар од санкции, а списоко со тие санкции постојано се зголемува. Европските држави дефинитивно не сакаат да наметнат...


Нов напад на Анонимуси врз Русија, хакирана е руската православна црква

Добротворното крило на руската православна црква претрпело хакерски напад од колективот Анонимуси, а хакерите на Twitter се пофалија дека...


Анонимуси ја хакирале руската Централна банка: За 48 часа ќе објавиме тајни договори

Меѓународниот хакерски колектив Anonymous во четвортокот објави дека ја хакирал Централната банка на Русија, во време кога имаме руска...


Русија планира своја онлајн продавница за апликации базирана на Андроид

Русија планира да објави нова онлајн продавница за апликации, која ќе содржи руски апликации и софтвер, а ќе биде креирана на Андроид...


После Instagram и Facebook, изгледа дека Русија ќе го блокира и YouTube

Руските коринсици веќе не се достапни на Facebook и Instagram, а изгледа дека следниот сервис на црната листа ќе биде YouTube....


Избришано името на Јуриј Гагарин од „Вселенски симпозиум“, затоа што бил Русин

Непрофитната Спејс фондација во Колорадо објави дека „во контекст на актуелните светски настани“ на својата конференција Вселенски...


ЕСА ја суспендираше Русија, која ќе биде со самостојна мисија на Марс

Европската вселенска агенција ја суспендира руско-европската мисија на Марс, затоа што Русија ја нападна Украина. „Длабоко жалиме за...


Список со глобални компании што им го свртеа грбот на Русија поради агресијата врз Украина

Со оглед на тоа што руската инвазија врз Украина не и се гледа крајот, се поголем број на компании одлучуваат да ја спречат продажбата на...


Русија го заменува Instagram со своја Росграм социјална мрежа

Нова апликација се спрема за рускиот пазар, која што ќе биде замена за Instagram, односно копија на социјалната мрежа за споделување на...


Русите дозволија американскиот астронаут да се врати на Земјата безбедно

Американскиот астронаут ќе се врати на Земјата со руска капсула, и тоа е добра информација со оглед на тоа што претходно се стравуваше...


Илон Маск: Го предизвикувам Владимир Путин на борба еден на еден. Влогот е Украина

„На овој начин го предизвикувам Владимир путин на борба еден на еден. Влогот е Украина“, напишал Илон Маск на Twitter, половина на...


Анонимуси објавија видео порака за граѓаните на Русија: Тргнете го Путин од власта

Хакерската група Anonymous објави видео порака преку Twitter за руските граѓани. Тие ги повикуваат Русите да станат против Путин и да го...


Војната и енергетската криза придонесоа за рекордна продажба на Tesla со електрични возила

На Tesla и оди одлично поради тоа што е зголемена цената на горивата во САД. Се разбира, цената порасна значително поради влошување на...