Новости

Корисниците на Apple се бесни оти немаат известувања за SMS на iPhone

Се поголем број од корисниците имаат проблем со пораките на новите модели на iPhone. Рецензиите на почетокот за новите модели беше...


Социјално инженерство: Кој ги краде вашите податоци и како?

Дали ќе прифатите да ја споделите вашата банкарска сметка или информациите за картичката со некој што ќе ги искористи за да ви украде...


Се продаваат ли уште класичните телефони?

Класичните телефони порано ги ограничуваа корисниците само на СМС порака и телефонски повик. Потоа почнаа да се прошируваат со вградување...


Google Chat го зголемува дометот на RCS пораките

Google Chat апликацијата која преку самите сервери на Google има поддршка за Reach Content Services овозможува поголем домет на новиот...


Google нема да ви дозволи RCS пораки без операторот

Google ја презеде водечката улога во наметнување на новиот формат на RSC пораки кои треба да ги заменат веќе надминатите SMS пораките...


Американци шокирани со СМС од покојни корисници

Некои Американци не спиеле добро во текот на ноќта деновиве, оти добиле СМС пораки што ги шокирале. Некои корисници примале пораки од...


ИСИС го пробил антитерористичкиот извештај за безбедна комуникација

Експертите за антитероризам предупредуваат дека ИСИС го има пробиено извештајот OPSEC во кој на агенциите им се укажува на тоа кои...


Oukitel A29 - Топ смарт часовник за „безобразни“ 69 долари

Oukitel не застанува со офанзивата оваа година и по пласманот на еден куп одлични смартфони со ниски цени сега ќе ја предизвика и...


Apple ќе им зададе големи главоболки на мобилните оператори

Мобилните оператори го обожаваа Apple досега поради добрата продажба...


Нови Оне роаминг пакети за најопуштени разговори

Од денес, 20 јули, ОНЕ воведува нови роаминг пакети за опуштени разговори во три балкански држави. Имено, сите ОНЕ постпејд корисници,...


Ако ве спамираат со пораки инсталирајте Truemessenger

Се почесто паметните телефони се жртви на спам SMS пораки кои пристугнуваат од различни извори и може значително да ви ја зголемат...


Telephony Backup ќе ви ги сочува повиците и SMS пораките

Доколку воспоставувате голем број на телефонски повици во текот на денот и немате јасна евиденција со кого се сте разговарале и во кое...


Facebook Messenger ќе може да се користи и без профил на Facebook

Facebook нема да бара од корисниците задолжително отворање на профил за Messenger...


Фантастична летна понуда од Вип - Неограничени минути, СМС и интернет

Од денеска Вип ги изненадува своите Вип припејд корисници со уште една одлична промотивна понуда за неограничена и безгрижна...


Трик пораките кои го кочеаа iPhone ќе ги снема

Apple најави дека ќе се ангажира да го реши проблемот со апликацијата iMessage со трик пораките кои откако ќе ги примите на заклучениот...


Операторите не може два пати да ги наплатат пораките на chat

Агенцијата за електронски комуникации во Охрид ќе биде домаќин на регулаторна конференција за мобилните оператори каде ќе се разговара и...


Апликација на денот - Text Me за бесплатни пораки и повици

Text Me е една од помалку познатите апликации која функционира одлично и во овозможува да испраќате бесплатни пораки без оглед на која...


Одлични вести - Паѓа роамингот со Србија, Босна и Црна Гора

Добри вести за балканските граѓани кои од 30-ти јуни ќе користат се поевтин роаминг услуги во Србија, Црна Гора и Босна и Херцеговина. Со...


Летово ќе муабетиме евтино од Србија, БИХ и Црна Гора

АЕК подолго време договараше поевтин роаминг со претставници од Балканот и долго очекуваните поевтинување конечно се реализираат и тоа во...


WhatSIM е картичка за WhatsApp за меѓународна употреба

WhatsApp е одлична апликација за допишување која има над 700 милиони корисници и без оглед што пораките се бесплатни потребна ви е...


Само со Roamer МК - Најевтиниот роаминг во странство

Многу наши читатели често се наоѓаат надвор од границите на Република Македонија и секојдневно се среќаваат со високите роаминг цени....