Новости

Apple Passkeys е замена за внесување на лозинка, има нов iPadOS 16 и специјален држач за iPhone

Новата верзија на macOS 13 Ventura доаѓа со Apple Passkeys во Safari. Новата опција би требало да ги замени лозинките, односно да им...


Google Chrome е најпопуларен прелистувач, Microsoft Edge на второ место

Microsoft завршил одлична работа, затоа што неговиот Edge прелистувач е на второ место на интернет, надминувајќи го Safari. Аналитичката...


Fortnite е повторно достапен за корисниците на iPhone

Epic Games влезе во војна со Apple во периодот кога играта Fortnite стана најпопуларна, поради тоа што Fortnite беше исфрлен од...


Веднаш надградете го софтверот ако користите iPhone или iPad

Apple соопштува дека има нов софтверска надградба за iOS. iOS 14.4 доаѓа со безбедносни закрпи за три безбедносни пропусти што „можеби...


Конечно ќе може Chrome да ви биде прв избор на iPhone

Apple долги години го штитеше сопствениот интернет прелистувач Chrome како вграден прв избор за корисниците на iPhone. Тоа ќе се смени со...


Apple со iOs 9.2 не нуди апсолутно ништо ново

Apple ја достави правата бета верзија на iOs 9.2 кој без оглед што носи нов број не носи ништо значително ново или подобро од претходниот...


YiSpecter - вирус што напаѓа се на iOS

Безбедносните експерти и истражувачи открија нов вирус што ги напаѓа сите iOS уреди...


Apple ќе дозволи бришење на прединсталирани iOS апликации

Корисниците на Apple ќе бидат среќни ако се воведе опција за бришење на прединсталираните апликации на iOS...


Погледнете како светот се префрли од Explorer на Chrome

Денес речиси сите здраво за готово знаеме дека Internet Explorer е врста која е изумрена и речиси никој не го користи, но пред само...


Google го хакнал Safari - Илјадници корисници ќе тужат

Google направил еден мал хакерски трик врз интернет прелистувачот Safari за iPhone при што без знаење на корисниците активирал cookies...


Корисниците на Apple мераклии на порно

Видео сајтот PornHub излезе со интересна статистика според која од вкупно 38 милиони посетители дневно најголемиот дел се корисници на...


Apple официјално го претстави iOS 7

По многу гласини, Apple конечно ја претстави новата надградба на својот оперативен систем - iOS 7, кој има темелно обновен интерфејс, нов...


Safari доминира во веб сообраќајот

Интернет прелистувачот на Apple и натаму е еден од најкористените кога е во прашање мобилниот интернет со вкупно 60% од веб сообраќајот...


Приказната на Стив Џобс и проектот „Freedom“

Малкумина ја знаат историјата на создавањето нa Safari, интернет прелистувачот на Apple и iOS и планот на Стив Џобс да се спротистави на...


Puffin за iOS со подобар Flash сервис

Сите корисници на платформата на Apple имаат пристап до видео содржини за кои е потребна Flash подршка, но затоа пак се појави подобрена...


iOS му рече „чао“ на Firefox Home

Откако Chrome зема голем замав на iOS, заедно со Safari, овие два пребарувачи станаа доминантни играчи на iOS пазарот.


Oфицијално iOS 6

Apple ја претстави новата верзија на iOS платформата за iPhone, iPod Touch и iPad, која носи новини кај Siri, Facebook и редизајн на...