Новости

Apple ќе го намали производството на iPhone 12 Mini поради слабиот интерес

iPhone 12 серијата е вистински успех со тоа што „ванила“ моделот е меѓу најпродаваните, а Pro моделите постигнаа поголем успех од iPhone...


Apple Watch доминира меѓу смарт часовниците

Apple и натаму е најдоминантен бренд во светот според бројот на продадени смарт часовници и неодамна ја надмина бројката од испорачани...


Samsung Galaxy S21 најпродаван во последните четири години

Samsung го има најдобриот старт на годината според бројот на продадени смартфони, и со најновата серија на премиум модели Samsung Galaxy...


Американците на Божиќ купувале само iPhone

Американските потрошувачи покажаа лојалност кон сопствениот бренд Apple и за време на Божиќните празници купувале како подарок само...


Samsung прв пат по десет години ќе оди под 300 милиони испорачани смартфони

Samsung годинава најверојатно ќе ја заврши со помалку од 300 милиони испорачани смартфони што ќе биде за прв пат по речиси 10 години,...


Голема новогодишна треска со 15 бесплатни игри на Epic Games

Студиото за видео игри Epic Games преку нивната продавница и лаунчер ќе ги одбележат новогодишните празници со голема акција која...


Salesforce кешира 27,7 милијарди долари за Slack

Виртуелните алатки и виртуелните конференции и семинари, во сегментот на деловната комуникација се топ хит во 2020 година. Затоа сега...


Недела на Black Friday во А1 Македонија и онлајн распродажба на телефони

1 Македонија од денеска започна со Black Friday и распродажба на телефони преку онлајн каналите за продажба, A1 o нлајн продавницата...


Huawei ја потврдува продажбата на смартфон бизнисот со Honor

Пред 5 недели, Huawei започна преговори со потенцијални купувачи за делумна продажба на Honor. Кинеската компанија конечно склучила...


Над 100 милиони 5G смартфони се испорачани годинава во Кина

Кина прераснува во лидер на 5G пазарот во светот каде годинава и покрај пандемијата со КОВИД-19 и економската криза се испорачани над 100...


Galaxy S20 FE од утре достапен и во Македонија

Најновиот член на Galaxy S20 серијата, Samsung Galaxy S20 FE, од утре ќе биде достапен во продажба и во Македонија, по цена од 38.999...


Google не верува дека ќе продаде 1 милион Pixel 5 смартфони

Google дури и самиот не е оптимист дека може да направи поголем успех со лансирањето на новиот Pixel 5 смартфон кој наскоро треба да...


Apple влегува во 5G рингот со новиот iPhone 12

Apple годинава сите чипови ќе ги вложи во 5G технологијата за да фати чекор со конкурентите од Android сегментот кои веќе имаат свои...


LG Mobile со претрпен пад од 18% на продажбата на смартфони

LG Mobile во месеците март, април и мај кога најсилно се почуствува влијанието на економската криза предизвикана од КОВИД-19 пандемијата...


Google продал повеќе смартфони од OnePlus

Google иако е многу далеку зад големите 10 брендови според бројот на продадени смартфони воопшто и не за потценување бидејќи го надмина и...


За iPhone 12 ќе чекаме до ноември

Фановите на Apple годинава ќе треба да се стрпат за да го купат новиот премиум модел iPhone 12 кој ќе пристигне подоцна од вообичаено...


iPhone SE ја спасува продажбата на Apple во Кина

Apple полека се враќа во игра на кинескиот пазар по катастрофалните резултати во месец март. Кризата со корона вирусот го погоди гигантот...


AliExpress слави 10-годишнина

AliExpress е кинескиот џин што се појави и му се спротивстави на eBay, најголемата онлајн продавница во светот, како и на Amazon,...


Масовен пад на продажбата на смартфони по пандемијата со Ковид-19

Според анализата која ја направи Strategy Analytics се бележи масовен пад на продажбата на нови смартфони на глобално ниво. Главна...


Samsung Galaxy S20 смартфоните тргнуваат во македонските продавници

Компанијата Samsung Electronics Co., Ltd. го објави почетокот на официјалната продажба на трите нови флегшип телефони од Galaxy S20...


Во Кина за 45% падна продажбата на смартфони

Според последните статистички податоци продажбата на смартфони во Кина во февруари паднала за дури 45% што е е едно од најголемите...