Новости

Xiaomi ја претстави Redmi Note 11 серијата: Ниски цени, нов дизајн и добри перформанси

Xiaomi ги претстави четирите нова смартфони од Redmi Note 11 серијата, кои се разликуваат по перформансите. Redmi Note 11 Pro 5G е...


Маск им пишаше на McDonald's: Ќе изедам Happy Meal на ТВ ако го прифатите Dogecoin

Мултимилијардерот Илон Маск вети дека ќе изеде Happy Meal оброк на телевизија, само ако McDonald's прифати наплата со популарната...


Ракетата на SpaceX лансирана уште од 2015 година, може да удри во Месечината

На почетокот на 2015 година, ракетата Falcon 9 на SpaceX поминала повеќе од милиони километри во вселената, преку која американската...


Tesla Inc. со највисока заработка досега - 5,5 милијарди долари

Tesla Inc. е производител на електрични автомобили, кој постојано ги соборува своите рекорди. Во 2021 година поставил рекордна заработка...


Samsung познавајќи ги желбите на своите фанови создаде нов телефон за нив -Galaxy S21 FE 5G

По големиот успех на Galaxy S20 FE, Samsung одлучи да создаде нов телефон базиран на желбите и барањата на лојалните корисници, кој се...


Голем пад на криптопазарот, за 48 часа избришана вредност од 130 милијарди долари

Со криптопазарот можеме да ги поврземе изразите како што се волатилноста и несигурноста, но многумина го поврзуваат овој пазар и со брза...


Предлог концепт дизајн за идниот Samsung Galaxy S23 Ultra

Експертите веќе го скицираат следниот Samsung Galaxy S23 Ultra смартфон, иако се уште не е излезен Samsung Galaxy S22 Ultra, кој треба да...


Meta креира суперкомпјутер најбрз на светот, со најнапредна вештачка интелигенција

Meta Platforms Inc објави дека сите членови на истражувачкиот тим креирале нов суперкомпјутер, наменет за истражување на вештачката...


Boeing вложува 450 милиони за развој на беспилотно летечко такси

Boeing вложува 450 милиони долари во Wisk, како поддршка за развојот на идните беспилотни летечки такси возила. Wisk е во сопственост на...


Panasonic вложува над 700 милиони долари во производство на нови батерии за Tesla

Јапонската компанија Panasonic ќе почне со производство на новата литиумско-јонска батерија за Tesla. Во 2023 година се планирани...


Кина произведе бионички робот со четири нозе, најголем во светот

Кина произведе електричен робот со четири нозе, кој е најголем во светот. Новиот кинески бионички робот изгледа огромно, што е резултат...


Во СПАМ фолдерот добила порака за освоени три милиони долари - и навистина добила

Спам фолдерот во електронската пошта ретко се проверува, затоа што таму пристигнуваат претежно лажни пораки или пак реклами што најчесто...


CES 2022: Новиот модел на правосмукалката Samsung Bespoke Jet™ со држачот „All-in-one Clean Station

Елегантната правосмукалка обезбедува моќно искуство за хигиенско чистење со нејзиниотдржач All-in-One Clean Station™ и моќност на...


iPhone 14 Pro со двојна дупка на селфи камерата, сака да му одржи лекција на Android

iPhone 14 Pro би требало да пристигне со нов дизајн на засек, а експертите велат дека со оваа иновација ќе го научи Android на лекција за...


Зборле е македонската верзија што излезе од играта Wordle

Wordle постигна голема популарност, па така нашиот софтверски инженер Томче Делев ја адаптираше играта со зборови на македонски јазик....


Samsung објави видео за сите Galaxy Note фанови

Samsung објави видео од три минути со насловот "We are behind every wish." Компанијата сака само да го зголеми апетитот на корисниците за...


Том Круз во главна улога на првото филмско студио во вселената

Space Entertainment Enterprise (SEE) е компанијата копродуцент на филмот што ќе го сними Том Круз во вселената. Ќе има специјална...


Електрични возила повеќе продавани отколку дизел возилата во Европа

Пазарот со електрични возила зема голем замав, што значи дека процесот на отстранување на возилата со горива е во напредна фаза....


Илон Маск преку Neuralink ќе тестира мозочни чипови кај луѓето

Американската невротехнолошка компанија Neuralink почна да бара луѓе за тестирање и клинички испитувања на мозочни импланти кај луѓето....


TikTok тестира воведување на претплата, Twitter веќе има таков модел

TikTok ја разгледува опцијата за претплата на поединечни содржини. Опцијата би била наменета за креаторите на содржини, кои може да...


Bonanza Mine чипот на Intel се најавува како енергетски ефикасен за копање Bitcoin

Intel ќе го снабдува GRIID со чипови, стартапот за копање на Bitcoin, со цел поефикасно да се копаат криптовалутите. GRIID потпишал...