Новости

Tesla системот за отворање на автомобилот без клуч е пробиен

Системот за отклучување и стартување на Tesla автомобилите без клуч е пробиен од страна на експертот за компјутерска безбедност, Султан...


Руски хакери го нападнаа системот за гласање на Евровизија

Руската хакерска група Killnet најавија дека ќе ја нападнат инфраструктурата на Евровизија, со седиште во Италија, со целосно рушење на...


Google воведува поголема приватност на апликациите

GOOGLE ќе го ограничи следењето на корисниците на прелистувачот Chrome и сите апликации базирани на Android софтверот. Privacy Sandbox е...


Apple воведува промени против неовластено следење на AirTag

AirTag е мал уред, за следење на вашите багажи, клучеви, домашни миленици и друго. Многу корисници не можеа да забележат дека некој може...


Марк Цукерберг предупредува дека Фејсбук и Инстаграм во Европа може да згаснат

Европските регулатори и вршат притисок на Мета за забрана на обработка на податоците од Инстаграм и Фејсбук, затоа што сето тоа оди преку...


Цукерберг најави интересни промени поврзани со приватноста на Messenger

Корисниците на Facebook Messenger може да активираат енкрипција за четовите со опцијата Secret conversation. Таквите четови нема да бидат...


WhatsApp има проблем со логирање и со праќање пораки

Сите корисници на WhatsApp се пожалиле на нефункционални услуги, а компанијата Downdetector тоа го потврдува, која е специјализирана за...


Поднесена тужба против Meta тешка дури 3,1 милијарда долари

Експертите за приватност често зборуваат за популарните сервиси што секојдневно ги користиме како што се Google и Facebook. Иако се тие...


Системот на MINECRAFT падна, а хакерите злоупотребуваат ситуација

Во петокот наутро, 12 часа после откривањето на голем дефект, хакерите развиле и имплементирале алатки за залоупотреба на компјутерска...


Twitter забранува споделување на туѓи фотографии и видеа без дозвола

Twitter одлучи да ги заостри правилата на приватност, со цел да им понуди на корисниците побезбедно место на интернет. На официјалната...


Ако сте инвеститор во криптовалути, чувајте се од Babadeda

Крипто хакерите не можат да се откријат поради новиот малвер Babadeda, кој се инсталира на компјутерските програми. За него сајбер...


Корисниците на Netflix на удар на измамници

Netflix е најпопуларниот стриминг видеосервис што има многу претплатници во светот. Netflix е привлечен за хакери и измамници, затоа што...


„123456“, „qwerty“ и „password“ повторно најупотребувани лозинки во 2021

Компанијата NordPass направила истражување за лозинките што луѓето ги креирале во текот на оваа година. 2021 година не се разликува во...


Сајбер безбедноста е приоритет во дигиталната инфраструктура, велат експертите за инвестиции

Сајбер безбедноста е главниот составен блок потребен во дигиталната инфраструктура во следните неколку години, се вели во новото...


Ферари ги повлекува 458 и 488 поради проблем со сопирачките

Сите модели на Ферари од 2010 до 2015 година: 458 Italia, Spider, Speciale или Aperta или 2016-2019 488 GTB или Spider, имаат голем...


„Преплашена сум од идејата за додавање на уште микрофони и сензори од Facebook во нашите домови“

Ликстерката Френсис Хоген и поранешна вработена во Facebook, изрази загриженост од причина што Facebook најави развој на метаверзумот,...


Ликстерката го откри идентитетот: На Facebook му е поважен профитот од безбедноста на корисниците

Ликстерката деновиве сподели интерни информации со Wall Street Journal за Facebook, вклучувајќи ги и резултатите со интерно истражување...


Социјалните мрежи се извор на забава, но и измама - Како да се заштитите?

Примамливи реклами кои ви овозможуваат конверзија на криптовалути и брза заработувачка, неверојатни попусти од познати брендови, патувања...


Избришете ги овие малициозни апликации од вашиот Android веднаш

Google моментално отстранува неколку апликации од Google Play Store, кои што се поврзани со криптовалути. TrendMicro открил дека овие...


Русија се исклучи од глобалниот интернет за време на тестовите спроведени во јуни и јули

Русија се исклучи од глобалниот интернет за време на тестовите спроведени во јуни и јули


Не наседнувајте на лажни инсталациски пакети за Windows 11

Штом Microsoft објави дека следниот оперативен систем ќе биде Windows 11, и дека за некои тој систем ќе биде достапен и пред официјалното...