Новости

Фејсбук Месинџер е голема закана за безбедноста на интернет

Експертот за сајбер безбедност, Зака Дофман, тврди дека Фејсбук Месинџер е закана за приватноста за корисниците. Според него, не треба да...


Марк Цукерберг користи апликација што е конкурент на WhatsApp

Првиот човек на Facebook нема некоја си посебна заштита, туку е ист како и сите обични луѓе, со оглед на тоа што хакери многу лесно му го...


Кина со цензура против Signal

Кина ја блокираше апликацијата за енкриптирани пораки Signal која сега е сместена зад "големиот Кинески ѕид на цензурата".


TikTok, Telegram и Signal во топ 5 најпреземани јануарски апликации

За првиот месец на 2021 година, во топ 5 преземани апликации се Telegram на прво место, Signal на второ место, TikTok на трето место, а...


Корисниците револтирани, масовно го напуштаат WhatsApp

Енормен број на корисници, кои се бројат во милиони, масовно го напуштаат WhatsApp, поради новиот начин на функционирање. Компанијата...


Signal преземена 7,5 милиони пати за само 4 дена!

Signal е најбараната апликација во последнава недела, која се смета за одлична алтернатива, откако WhatsApp ги промени правилата и...


Корисниците на Apple се бесни оти немаат известувања за SMS на iPhone

Се поголем број од корисниците имаат проблем со пораките на новите модели на iPhone. Рецензиите на почетокот за новите модели беше...


Европската комисија им забрани на вработените да користат WhatsApp

Европската комисија ги известила вработените интерно дека "Signal е одбран како препорачана апликација за јавна комуникација со инстант...


Пристигна Signal - Омилената апликација на Едвард Сноуден

Групацијата Open Whisper ја лансираше Android верзијата на Signal апликацијата со која ќе може да воспоставите безбедна комуникација со...


iPhone 6s според тестовите има слаб прием на антената

Герт Фролунд Педерсен од Универзитетот Алборг од Данска излезе со тестовите за квалитетот на прием на сигналот на антената на iPhone 6s...


Топ совети за подобар Wi-Fi сигнал

Сигурни многумина од вас се фрустрираат кога нивниот смартфон не може да се поврзе на домашната Wi-Fi поради слабиот сигнал. Поновите...


Huawei Honor 6 Plus - Најдобриот камера смартфон

Huawei го претстави долго очекуваниот камера смартфон Honor 6 Plus кој импресионира со две главни камери од 8 мегапиксели кои имаат...


Со Signal за iPhone никој нема да ве прислушкува

Дали ви треба безбедна комуникација без страв дека некој може да ве прислушкува и да ги следи вашите приватни разговори. Очигледно е дека...


Шведска има најдобра 4G брзина во светот

Според истражувањето направено од британската фирма OpenSignal покажува дека Шведска е лидер во LTE брзината со 22Mbps, додека Америка...