Новости

Се тресе ли вашиот iPhone 14 Pro кога снимате видео?

Изгледа дека некои iPhone 14 Pro и iPhone 14 Pro Max корисници имаат проблеми со употребата на задната камера за снимање на видеа....


Верувале или не, Snap собра веќе над милион претплатници

Доаѓа ли времето во кое што ќе почнеме да го плаќаме користењето на сите социјални мрежи? По примерот на Snapchat, изгледа дека...


Тинејџерите масовно го напуштаат Facebook, најпосетен е YouTube

Додека пред 7 години 71% од тинејџерите во САД користеа Facebook, денес тој број е намален на само 32%. Познато е дека Facebook има...


Snapchat официјално воведува претплата, позната е цената

Snapchat најави од порано дека ќе воведе претплатничка услуга Snapchat+, но тогаш се уште немаше информации. Сега конечно дознаваме...


Snapchat наскоро воведува претплата со Snapchat Plus

Со цел да ги зголемат своите приходи, некои социјални мрежи воведоа претплата, како што се Twitter и Telegram. Twitter ја воведе услугата...


TikTok планира проширување на пазарот на видео игри

Во текот на минатите неколку години TikTok остана една од најпопуларните социјални мрежи со над милијарда корисници. Аналитичарите...


Сакате ли да споделите YouTube видео на Snapchat? Ви треба само еден клик

Snapchat корисниците добија опција со која што им се олеснува споделувањето на YouTube видеа во своите објави, наместо досегашното...


Шефовите на големите социјални мрежи се сложни дека иднината изгледа како TikTok

Meta го доживеа најголемиот пад досега, а Snap голем пораст на вредноста, но Марк Цукербер и Иван Шпигел се согласуваат во едно. Двете...


WhatsApp слепо го следи Snapchat со пораки што исчезнуваат

WhatsApp ја воведува View Once опција, со чија помош фотографиите и видеата се бришаат веднаш после отварањето. Се разбира, WhatsApp и...


Snapchat со највисоки приходи и највисок раст досега

Со пораст од 23% во споредба со истиот период лани, Snapchat има највисок раст. Активните корисници на секојдневно ниво се зголемиле на...


Новите очила на Snapchat за проширена реалност имаат футуристички можности

Snap не се откажува од креирање на очила што ќе го воодушеват светот. После трите верзии на Snapchat Spectacles, кои не поминаа баш...


Whatsapp ќе овозможи автоматско уништување на испратените фотки?

Whatsapp тестира нова функција со која треба да се овозможи автоматско уништување на испратените фотки во чат со контактите.


Snapchat некогаш копиран, денес го копира TikTok

Snapchat некогаш важеше за уникатна социјална мрежа која Марк Цукерберг очајно посакуваше да биде под негова контрола, и кога тоа не му...


Instagram Reels е дефинитивно воведен за да го сруши TikTok

Instagram дефинитивно ја освежи апликацијата со опцијата Reels, со која сака да го уништи TikTok. Facebook е дециден во одлуката да го...


Snapchat претстави нови алатки за доброто на корисниците

Snapchat претстави цела низа на нови опции смислени за да ги едуцираат и да им помогнат на нивните корисници полесно да се носат со...


Откриен е опасен безбедносен пропуст во TikTok

Откако Instagram и Snapchat го заменија многу млади со Facebook, во последно време тинејџерите се повеќе го користат кинескиот TikTok....


Новите очила за љубителите на Snapchat доаѓаат со две камери

Snap вчера ја претстави третата генерација на Spectacles. Spectacles 3 изгледаат посериозно, имаат две камери и повисока цена. Цената за...


Корисниците на WhatsApp добиваат опција за самоуништувачки пораки

Facebook тестира нова опција за WhatsApp, која ќе овозможува поголема безбедност при допишувањето. Во кодот на новата тестна верзија на...


Flipagram му се заканува на Instagram

Апликацијата Flipagram е пуштена во употреба 2013 година...


Најбогати луѓе во светот според возраста

Компанијата Wealth-X креирала список со најбогатите луѓе...


Facebook наскоро со пораки кои автоматски се бришат

Facebook тестира сличен систем на пораки кои автоматски се бришат како кај апликацијата Snapchat по одредено време откако ќе ги прочитате...