Новости

Нова социјална мрежа сака да ги привлече незадоволните корисници од Twitter (Маск)

Со преземањето на Twitter од Илон Маск и хаосот што следуваше после тоа, останаа одредени последици. Дел од корисниците најавија бришење...


Маск го враќа Трамп на Twitter, но дали ќе се врати?

Илон Маск е новиот шеф на Twitter, кој најави дека ќе го врати профилот на поранешниот американски претседател Доналд Трамп....


TikTok е број еден социјална мрежа за дезинформации и теории на заговор

TikTok е една од најпопуларните социјални мрежи во светот, тврди новото истражување од Global Witness. TikTok содржи многу видеа што...


Приморан или не, Илон Маск сепак го купува Twitter

Илон Маск повторно сака да биде на чело на Twitter, социјалната мрежа што ја користат над 230 милиони луѓе низ светот. Предложената сума...


TikTok тестира нови опции за наоѓање на содржина од околината

TikTok за кратко време стана една од најпопуларните социјални мрежи, особено популарен кај младата популација. Моментално се тестира...


Дали Маск подготвува сопствена социјална мрежа?

Доколку Илон Маск успее да се извлече од стекнувањето на Твитер, би можел да се посвети на развојот на сопствена социјална мрежа која ќе...


Британскиот парламент го затвара својот TikTok профил

Врз основа на повратните информации од членовите на парламентот, го затвараме пилот TikTok профилот на парламентот порано одошто беше...


Илон Маск прв пат се состанува со вработените на Twitter

Најава за купување имаше за Twitter од страна на Илон Маск, човекот што ги поседува Tesla Inc. и SpaceX. Се уште нема детални информации...


Правниот тим на Twitter го обвини Илон Маск за прекршување на договорот

Илон Маск објави на Twitter дека правниот тим на Twitter го обвинил за прекршување на договорот за тајност (NDA), со тоа што открил дека...


Илон Маск ќе ја укине забраната за Трамп на Twitter: „Тоа е морално погрешно и глупаво“

Илон Маск е спремен да плати 44 милијарди долари за Twitter и смета дека треба да се врати Доналд Трамп на Twitter. Тој ја оцени...


Илон Маск го „притиска на пауза“ купувањето на Twitter

Илон Маск изјави дека понудата за преземање на Twitter ја става на чекање. Сопственикот на SpaceX и Tesla Inc. понуди вртоглава цена од...


Ќе ја прифати ли Управниот одбор конечно понудата од Илон Маск

Управниот одбор на Twitter нема да ја прифати понудата на Илон Маск за преземање на компанијата, но опцијата сепак не е исклучена. Според...


Илон Маск има „план Б“, ако Твитер ја одбие понудата за купување

Милијардерот Илон Маск сака да го купи Твитер, но Управниот одбор на компанијата му забрани да купува повеќе акции за да не стане...


Truth Social на Доналд Трамп се претвори во вистинска катастрофа, апликацијата е недостапна

Во октомври 2021 година, поранешниот американски претседател Доналд Трамп најави дека планира да покрене револуционерна технолошка...


Facebook ја гаси својата социјална мрежа

Facebook настана како студентски проект и се претвори во најголемата социјална мрежа во светот. Facebook затоа сакаше да се врати кон...


ТикТок преплавен со плач од војната со Русија и Украина

Русија ја нападна Украина минатата недела, а најмладите на социјалните мрежи го следат тоа цело време и гледаат грди нешта. ТикТок исто...


Сиверт Клефсаас издржал 6 години без социјални мрежи до 18г. за 1.800 долари

Тинејџерот Сиверт Клефсаас издржал шест години без социјални мрежи, затоа што мајка му ветила дека ќе му даде 1800 долари кога ќе наполни...


Трамп се враќа на сцената: Ќе му се врати ли популарноста со MAGA Hub

Truth Social е социјалната мрежа на Доналд Трамп, која од понеделник е достапна на интернет продавницата на Apple. Тоа е нов медиумски...


Шефовите на големите социјални мрежи се сложни дека иднината изгледа како TikTok

Meta го доживеа најголемиот пад досега, а Snap голем пораст на вредноста, но Марк Цукербер и Иван Шпигел се согласуваат во едно. Двете...


Фејсбук слави полнолетство, полни 18 години постоење

Фејсбук денес го слави своето „полнолетство“, брои веќе 18 години постоење, односно денес на 4 февруари, 2004 година, е основана од...


Дали социјалните мрежи се штетни за тинејџерите или не?

Се уште нема одговор дали социјалните мрежи се штетни за тинејџерите. И покрај многубројни истражувања, сепак не е познато дали младите...