Новости

iPhone 15 Ultra ќе биде со 10х зум камера од LG

Најновите неофицијални информации се дека LG развива продолжено зумирање, со подобрен опсег на камерата во споредба со најдобриот сензор...


OnePlus 11 претставен за глобален пазар со Snapdragon 8 Gen 2 процесор

OnePlus 11 е лансиран на кинескиот пазар, додека на глобално ниво излегува следниот месец. Сега корисниците може да го преднарачаат,...


Sony има одлични вести за сите што сакаат да купат PlayStation 5

Проблемите со новата конзола на Sony почнаа уште од 2020 година, кога почна продажбата на овите гејмерски конзоли на Sony, што е голем...


OnePlus 11 пристигнува после Нова година со Snapdragon 8 Gen 2 процесор

OnePlus 11 ќе биде официјално откриен на 4 јануари во Кина, со глобално лансирање на 7 февруари. Иван Блес објавил нови слики на Twitter,...


WhatsApp престанува да работи на Android 4 и iOS 11 уреди

WhatsApp од 1 јануари ја прекинува поддршката за некои телефони, кои што веќе одамна требало да заминат во пензија. Според податоците од...


Sony објави видео, спремаат автомобил во соработка со Honda

Sony не изненадува секогаш на саемот за потрошувачка електроника CES. Го покажал својот прв концепт за електричен автомобил. Компанијата...


Microsoft му понуди 10-годишна лиценца на Sony за Call of Duty на PlayStation

Една година помина од преземањето на Activision Blizzard од страна на Microsoft, но се уште не е готово. Sony сега анализира како ова...


iPhone 15 серијата ќе биде без физички типки

Цела iPhone 15 серија ќе биде со Dynamic Island опција (која оваа година беше претставена само со Pro серијата) и USB-C влез, што е...


iPhone 15 ќе биде „вооружен“ со најновиот и најдобриот Sony сензор

Имаме уште многу време додека да излезе следниот Apple iPhone 15, а во меѓувреме протекуваат нови информации за камерата. iPhone 15 би...


Sony и Honda имаат план за своите автомобили за гејмерите

Со оглед на тоа што еден ден ќе имаме автономни возила, возачите ќе бидат слободни за играње игри за време на патувањето. Тоа слободно...


PlayStation 6: Протекоа првите информации

Аналитичарите предвидуваат дека иднината на пазарот со видео игри му припаѓа на стримингот, но тоа значи дека нема да има потреба од...


Sony: Зголемените цени на PlayStation 5 немаат влијание врз побарувачката

Sony поради економски причини ја зголеми цената на PS5 на одредени пазари за 10%, односно од 500 на 550 евра за моделот со Ultra HD...


Sony 2023 Xperia линијата излегува и на глобалниот пазар

Sony тивко работи на нови модели, од кого се очекува да лансира пет нови модели: Xperia PRO-II Xperia 10 V Xperia Ace...


Аеродромите добиваат куче со уред за следење на криминалци

Heliguy е компанија во Велика Британија, која развила уред со висока технологија и го ставила во добро истренирано куче. Новата...


Шефот на Microsoft го сака Call of Duty и на Nintendo Switch

Microsoft предизвика голем потрес на гејмерскиот пазар со најава на аквизицијата за Activision Blizzard, тешка 70 милијарди долари. Sony...


Објавени нови информации за Google Pixel Fold

Google го најави и таблетот Pixel, а за следната година можеме да го очекуваме и првиот Google смартфон со преклопен екран. Google Pixel...


Sony спрема потенка верзија на PlayStation 5 за 2023 година

Sony константно се труди да ја подобри својата конзола PlayStation 5. Така на почетокот на овој месец го претстави новиот полесен модел....


Ќе го поскапи ли PlayStation и Xbox?

Sony неодамна неодамна најавија дека од економски причини морале да ги поскапат своите конзоли. Цената на PlayStation 5 порасна за 50...


Sony става фокус кон проширување на пазарот на мобилни игри

Sony пред неколку месеци најави дека го зголемува производството на PlayStation 5 и во следниот период ќе се префрли кон „радикално...


Sony објави видео тизер за нов компактен телефон - Xperia 5 IV

На YouTube е објавено видео за нов Sony Xperia компактен смартфон, кој ќе биде откриен на 1 септември. Sony објави видео со насловот...


Sony најави поскапување на PlayStation 5

Sony имаше проблем со недостаток на чипови и затоа многу фанови на PlayStation, остана без најновата конзола од 5-та серија. Сега веќе...