Новости

Првиот вселенски турист билетот го резервирал за 28 милиони долари

Првиот турист во вселената ќе плати 28 милиони американски долари за ексклузивната можност да полета со шатлот на Blue Origin компанијата...


Ричард Бренсон тргнува во вселената дури и порано од Џеф Безос?!

Ричард Бренсон ги најави своите планови за патот во вселената. Досегашните планови на Virgin Galactic беа во втората половина на на 2022...


НАСА ќе лансира мал сателит што ќе може да го следат сите со апликација

НАСА со новата мисија Lite Cube ќе лансира сателит што ќе може да го користат сите. Малиот сателит ќе биде малку контролиран од јавноста...


Кина лансирала летало со залихи за својата вселенска станица

Ракетата Longue Marche 7 од 14 тони пренела храна, опрема и гориво и полетала од лансираната точка на Wenchang на јужниот остров Hainan,...


Маск објави анкета на Twitter: Дали Tesla да го прифати Dogecoin

Dogecoin е криптовалута со шегобиски епитет, а Илон Маск е најголемиот заговорник и промотер. SpaceX објави дека во следните години...


Илон Маск не се шегува, навистина ќе лансира криптовалута на Месечината

SpaceX ќе го лансира сателитот Doge-1 на Месечината, кој ќе биде наменет за собирање на „лунарно-просторни податоци“, користејќи камери и...


Зголемен интересот за вселенскиот интернет Starlink на Илон Маск

SpaceX продолжува со масовното испраќање на своите сателити Starlink во вселената. Вчера симболично на Денот на Ѕвездените војни во...


SpaceX е спремен за нови рекорди со Crew Dragon

SpaceX со својот Crew-1 во мисијата постави нов рекорд во издржувањето на долгата мисија. НАСА потврди дека Crew-1 постави нов рекорд,...


Четворица астронаути безбедно слетаа на Земјата со Crew Dragon

Тројца Американци и еден Јапонец ја напуштија Меѓународната вселенска станица ISS, со помош на капсулата на компанијата SpaceX - Crew...


Маск се потсмева на Безос после натпреварот на НАСА: „Не може да се дигне...“

Првиот човек на SpaceX се потсмева на Џеф Безос, со цел да го оспори неговиот голем договор со НАСА. Двајцата милијардери се обидуваат да...


На ISS настана гужва, два екипажа на Crew Dragon делат заеднички простори

Четиричлениот екипаж со аструнаути во саботата стигна на Меѓународната вселенска станица (ISS) со Crew Dragon капсулата Endeavour на...


SpaceX го одложи лансирањето на Crew Dragon до петок

Летот на SpaceX со екипаж од Меѓународната вселенска станица (ISS) се одложува од четврток за петок поради временските непогоди, објави...


Русите најавуваат изградба на сопствена вселенска станица до 2025

Руската вселенска агенција во вторник изјави дека сака да воспостави своја вселенска станица до 2025 година, затоа што Москва сака да се...


SpaceX на Илон Маск ги носи првите астронаути во вселената

НАСА за прв пат ќе искористи вселенско летало изработено од приватна компанија за транспорт на астронаути до Меѓународната вселенска...


Позната првата жена од арапскиот свет која ќе оди во вселенска мисија

Нура ал Матруши ќе биде првата жена од арапскиот свет која еден ден може да биде испратена во вселенска мисија. Таа е одбрана меѓу...


Станете виртуелен ренџер и зачувајте ги загрозените животински видови во африканската савана

Компанијата Samsung најави лансирање на нов амбициозен проект наречен Wildlife Watch, кој користи технологија за борба против...


Starship ракетата на SpaceX совршено слета и спектакуларно експлодирала

Тестниот лет на прототипот на ракетата Starship, со која Маск планира да патува до Месечината, дури и до Марс, е изведен точно така како...


Јапонски милијардер повикува 8 среќници да му се придружат на приватен лет околу Месечината

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава објави дека на пат околу Месечината ќе тргне во друштво на било кој, случајно одбрани луѓе, кои може...


Првиот хотел во вселената ќе се отвори во 2027

Voyager Station е новиот проект со кој што се предвидува изградба во ниската орбита околу Земјата во 2025 година, најавен уште од 2019...


Space X со нов подвиг - Лансирана ракета со 60 микросателити

SpaceX реализираше нов подвиг како една од најуспешните приватни вселенски компании со лансирањето на ракетата Фалкон 9 која со себе носи...


При слетувањето експлодира ракета што требаше да превезува луѓе на Месечината

Прототип од ракетата на американската вселенска компанија SpaceX се урна при слетувањето за време на пробниот лет во Тексас, според...