Новости

Starship ракетата на SpaceX совршено слета и спектакуларно експлодирала

Тестниот лет на прототипот на ракетата Starship, со која Маск планира да патува до Месечината, дури и до Марс, е изведен точно така како...


Јапонски милијардер повикува 8 среќници да му се придружат на приватен лет околу Месечината

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава објави дека на пат околу Месечината ќе тргне во друштво на било кој, случајно одбрани луѓе, кои може...


Space X со нов подвиг - Лансирана ракета со 60 микросателити

SpaceX реализираше нов подвиг како една од најуспешните приватни вселенски компании со лансирањето на ракетата Фалкон 9 која со себе носи...


При слетувањето експлодира ракета што требаше да превезува луѓе на Месечината

Прототип од ракетата на американската вселенска компанија SpaceX се урна при слетувањето за време на пробниот лет во Тексас, според...


SpaceX купи нафтени платформи за да ги пренамени за база за лансирање ракети

SpaceX е првата приватна компанија што лансираше ракети и ги приземјуваше безбедно без да експлодираат. Денес Илон Маск веќе почна да...


Илон Маск и Џеф Безос се напаѓаат за сателитскиот бизнис

SpaceX и Amazon се компании на двајцата најбогати луѓе на светот - Илон Маск и Џеф Безос. Двајцата се препукуваат за сателитскиот...


Колку ќе ве чини туристички аранжман во вселената?

Првите вселенски туристи ќе полетаат најрано следната година, а како дестинација ќе им биде Меѓународната вселенска станица. Екипажот ќе...


SpaceX лансирал најголем број на сателити во една мисија - дури 143

Ракетата Falcon 9 на SpaceX полетала во недела во вселената, носејчи најголем број на сателити досега, соопшти компанијата. Ракетата е...


Tesla ќе вработи човек за да ги следи пораките и критиките на Маск на Twitter

Twitter е веројатно најважниот начин на комуникација на Илон Маск, каде што често објавува новитети и комуницира со бројни фанови и...


Првата мисија на Blue Origin ќе се реализира наскоро

Првата мисија на Blue Origin, компанијата на сопственикот на Amazon, Џеф Безос, наскоро ќе се реализира со човечки екипаж. Тестирањето...


Space X го лансираше првиот турски сателит 5А

Space X ја реализираше првата вселенска мисија оваа година лансирајќи го турскиот сателит Turksat 5A кој ќе служи за комуникациски цели и...


Изгледа дека ракетата на Спејс-Икс експлодирала по слетувањето

Претходно пишувавме дека не е позната причината за неполетувањето на Старшип. За време на снимката емитувана во живо било забележано дека...


Спејс-Икс во последна секунда прекина пробен лет пред полетувањето!?

Спејс-Икс во последната секунда го прекина пробниот лет на прототипот на „Старшип“ вселенскиот брод, од непознати причини. Јавноста ја...


Кимбал Маск е милионер како братот Илон Маск - Помага на фармерите за здрава исхрана на Земјата

Фамилијата Маск е дефинитивно предодредена за големи нешта, сите се милионери. Бизнис крв тече во секој од нив. Освен Илон Маск, се...


Илон Маск сака креира пониска цена за летањето со Starship?!

Основачот на SpaceX, Илон Маск, има за цел да ја редуцира цената на туристичкиот лет во вселената, на 2 милиони долари. Во меѓувреме би...


Илон Маск почнал со бизнис преку програмирање

Илон Маск имал интерес за програмирање во периодот кога играл видео игри. Основачот на Tesla Inc. и SpaceX вели дека видео игрите го...


Пристигнаа новите астронаути на Меѓународната вселенска станица

НАСА и Спејс Икс испратија четворица астронаути на Меѓународната вселенска станица, во првата мисија на ротација на персонал, изведена од...


SpaceX лансираше четири астронаути кон Меѓународната вселенска станица - ISS

SpaceX, компанијата на Илон Маск, лансираше четири астронаути до Меѓународната вселенска станица (ISS). Новопроектираната капсула Crew...


SpaceX е магнет за инвестиции - собра 1,9 милијарди долари

SpaceX собра 1,9 милијарди долари иинвестиција за брзо време во последниов период, со што вкупно сега има 46 милијарди долари. Се...


SpaceX пишува историја: Истата ракета ја искористија за 6 лансирања

Американската компанија SpaceX оваа година бележи низа успеси. Последната мисија беше успешното лансирање на 11. Starlink и 100 лансирања...


Богатството на Маск расте, сега е побогат и од Ворен Бафет

Се исплати трудот на Илон Маск, со години без годишен одмор, апсолутна посветеност за напредокот на својата компанија, како и спиење по...