Новости

Европската унија спрема дигитален здравствен пасош

На пленарна седница во Европскиот одбор за регионот се расправало за дигитални здравствени пасоши во ЕУ. За слободно движење на луѓето...


Прв поглед на Google Pixel Fold со реални 3D слики

Google Pixel Fold може сега да го погледнете во 3D рендери. Џон Просер го објави, но компанијата се уште официјално не го потврдува....


Новиот лондонски трамвај/автобус за градски превоз се полни за 10 минути

Transport for London (TfL) се обврза до 2034 година целосната моментална флота за градски превоз да биде заменета со електрични автобуси....


Започнува продажбата на HUAWEI WATCH FIT 2 на македонскиот пазар

HUAWEI WATCH FIT 2, најновиот додаток на култната серија WATCH FIT, сега е достапен на македонскиот пазар во три бои – бела со кожен...


Michelin и Bamford London ќе изработат 133 часовници со лимитирана едиција

Michelin во партнерство со Bamford London ќе произведе 133 специјални часовници од рециклирана гума. Целта на француската компанија е да...


Top Gear ја прогласи Rimac Nevera за најдобар спортски електричен автомобил на годината

Rimac Automobili освоиле престижна награда од Top Gear. Успехот веднаш е објавен на Facebook страницата и Мате Римац веднаш ја сподели...


Huawei го претстави првиот професионален Watch GT Runner часовник за оние што трчаат

Huawei претстави часовник специјализиран за тркачите, односно за сите оние што се занимаваат малку посериозно со трчање. Watch GT Runner...


Македонската Еспорт организација, организираше хуманитарни игри во турнири

Цел овој викенд, почнувајќи од петокот 24 декември, па се до 28 декември, Македонската Еспорт Организација организира натпреварувања во...


Претставена е COVID пропусница во облик на микрочип за вградување во рака

Стартап компанијата Epicenter од Стокхолм, Шведска, го претстави новиот начин за носење на COVID пропусници со вградување на микрочип под...


IBM и Samsung: Нова чип технологија со двојно подобри перформанси

IBM и Samsung го најавија својот напредок во дизајнот на полупроводникот, т.е. новиот начин на склопување на транзистори вертикално на...


Rimac Automobili и Bugatti почнаа официјално со името Bugatti Rimac

Од денес Rimac Automobili официјално се здружи со Bugatti Automobiles во новата компанија Bugatti Rimac. На чело на новата компанија ќе...


Google го претстави новиот 4K Plus add-on на YouTube TV

Моментално, цената за претплатување на YouTube TV чини $65 месечно, и покрај тоа што сервисот стартуваше со $35 пред неколку години....


Google, Vivo и Xiaomi излегуваат со преклопни смартфони кон крајот на 2021

Доаѓаат подобри денови за телефоните на преклоп. После информацијата дека Samsung Z Fold и Z Flip ќе бидат до 20% поевтини во споредба со...


Fulminea е најмоќниот електричен автомобил кој ќе ја збрише спортската конкуренција

Италијанскиот уникатен производител Estrema ги претстави најмоќниот електричен спортски автомобил Fulminea кој има моќност од над 2000...


Arena Sport од февруари достапен за корисниците на А1 Македонија

А1 Македонија со големо задоволство го најавува збогатувањето на понудата на своите телевизиски услуги со Arena Sport каналите веќе од...


Huawei Watch GT 2 Pro ќе има спортска и класична верзија

Huawei наесен би требало да лансира нова верзија на смарт часовникот Watch GT 2 Pro кој ќе биде подеднакво допадлив како за тие со...


Онлајн гејминг викенд организиран од Македонската Еспорт Асоцијација

Македонската Еспорт Асоцијација за овој викенд се спрема за натпревар со три игри: Dota 2 со натпреварување 1 против 1 во сабота,...


Естонија ќе ги заштитува луѓето со дигитален имунолошки пасош

Првиот дигитален имунолошки пасош во светот се тестира моментално во Естонија. Пасошот е креиран од глобалните технолошки стартапи...


Sony ги изненадува своите корисници со 4 подарок игри за PS4

Sony сака да им излезе во пресрет на корисниците за време на коронавирусот, со тоа што им подарува четири игри за PlayStation 4...


Ford го претстави Mustang Lithium, електрична верзија на класикот

Ford Mustang на батерии е концепт поради за кој фановите на Mustang не би поверувале дека е изработен во еко верзија, т.е. електрична...


Porshe и покажа на Tesla што е моќен спортски електромобил

Porshe со децении ги изработуваше едни од најубавите спортски купеа но, сега реши да му се спротистави на новиот предизвикувач Tesla и...