Новости

A1 Xplore Music и Deezer лансираат нова платформа за музика и подкасти

Денеска А1 Македонија, заедно со А1 Телеком Австрија Групацијата и во соработка со глобалниот сервис за стриминг на музика Deezer, на...


Netflix ќе биде главно место за нови филмови цела година

Netflix најави амбициозна година со над 70 нови филмови за да прерасне во главен извор на филмска забава за фановите додека кино салите...


Со Apple Watch сега самостојно може да слушате музика на Spotify

Apple Watch конечно по речиси две години ќе може да се користи како самостоен уред при слушање и стримање на музика од специјалната...


Facebook го претстави стриминг сервисот за видео игри

Уште сега станува јасно дека најголемиот тренд дека моќта во иднина ќе биде во гејминг индустријата и стримингот особено. Кога ќе ги...


Нова мерка - Викенд без претплата на Netflix

Netflix по успехот кој го постигна за време на карантинот и зголемениот број на активни корисници и нови претплатници, сега се соочува со...


Netflix ќе може да гледате бесплатно и без профил

Netflix смислува нова тактика како да привлече потенцијални претплатници во време на голема конкуренција на стриминг сервисите за видео...


Spotify прераснува во масовна стриминг платформа

Spotify прераснува во се поголема стриминг платформа за слушање музика која за последните три месеци односно од вториот квартал од...


Netflix шампионски со над 1 милијарда преземања за Android

Netflix е новиот шампион на мобилните апликации за Android успевајќи да влезе во елитното друштво со бројка од над 1 милијарда преземања.


Spotify конечно ќе може да се слуша и во Македонија

Spotify е најновиот голем глобален сервис за стриминг на музика кој ги направи неговите услуги достапни за корисниците од Македонија....


Apple iOs 14 ќе овозможи 4K HD стриминг

Корисниците на Apple кои имаат пристап до бета верзијата на оперативниот систем iOs 14 откриваат дека сега е овозможен 4K HD видео...


Netflix ја враќа високата резолуција во Европа

Netflix повеќе нема да се соочува со ограничувања за видео стримингот во Европа откако повеќе земји ги олабавија рестриктивните мерки, па...


YouTube Music за Android се подобрува со нови функции

Издвоената апликација за слушање музика YouTube Music за платформата на Android ќе се подобрува со неколку нови функции како и промена на...


Disney+ за само 5 месеци зачлени 50 милиони корисници!?

Стриминг платформата на Disney+ зачленила вкупно 50 милиони корисници во рок од пет месеци, што е еднакво на многу подобро од...


Netflix и YouTube го намалуваат HD квалитетот за да не „пукнат“ мрежите во Европа

Netflix и YouTube по консултација со Европската Унија донесоа одлука да го намалат квалитетот на HD стримингот на видео содржини со...


Музиката на Pandora ќе се слуша на Apple Watch и без iPhone

Музичкиот стриминг на песни Pandora доби нова функција со која корисниците на Apple Watch ќе може да ја користат оваа апликација без...


Netflix ја гаси една од најнепопуларните опции

Netflix по години на поплаки од страна на корисниците реши да ја исклучи една од најнепопуларните опции за мобилните платформи, а тоа е...


На HBO Go и офлајн ќе гледате содржини

HBO Go стриминг сервисот воведе нова услуга за корисниците на Android со која ќе може да гледаат серии и филмови и офлајн без да има...


Stadia гејмингот сервисот наскоро за сите смартфони

Google започна голем број на тестови на Stadia стриминг сервисот за видео игри на повеќе брендови на смартфони кои не се дел од нивната...


Дали Disney + стана закана за Netflix?

Еден месец по официјалниот пласман на Disney Plus стриминг сервисот за цртани, серии и филмови прашањето е дали фановите веќе му вртат...


TikTok со нова апликација за музика со текст

ByteDance компанијата која стои зад супер популарната апликација TikTok развива нова апликација за стриминг на музика каде песните ќе...


Македонски Телеком ја постави првата тестна 5G мрежа во центарот на Скопје

Македонски Телеком ја постави првата тестна 5G мрежа во центарот на Скопје, со што обезбеди услови за тестирање на оваа нова технологија...