Новости

Boeing го претстави автономното воздушно такси

Многу компании вложуваат во истражување и развој на воздушниот транспорт. Такви решенија најчесто вклучуваат мали електрични авиони, кои...


Детскиот сон на Лери Пејџ за летачко такси нема да се оствари

Летачките автомобили биле дел од детските соништа на ко-основачот на Google, Лери Пејџ, кој одлучил да ги претвори овие соништа во...


Илон Маск го најави производството на Cybertruck, Roadster и роботот Optimus

Во фабриката во Тексас, Илон Маск го одржал Cyber Rodeo настанот, на кој што зборувал за плановите на компанијата, односно новите роботи...


Boeing вложува 450 милиони за развој на беспилотно летечко такси

Boeing вложува 450 милиони долари во Wisk, како поддршка за развојот на идните беспилотни летечки такси возила. Wisk е во сопственост на...


Airbus го претстави CityAirbus летачкото такси, ќе почне во 2023

Такси превозот во иднина драстично ќе се смени во споредба со сегашниот што го имаме. Airbus ја претстави новата генерација на летачко...


Мате Римац тврди дека роботакси ќе вози низ Загреб до 2024 година!?

Мате Римац официјално изјави дека Rimac Automobili ќе лансира самостојно возило до 2024 година, наречено роботакси. Додека да се...


Rimac: Во Загреб до 2024 година ќе има автономно електрично такси

Основачот на компанијата Rimac Automobili почнува со првиот чекор кон реализација на проектот вреден 3,4 милијарди куни, за развој и...


General Motors засега само со концепт за летечко такси

General Motors ќе влезе дронската трка со останатите конкуренти претставувајќи го сопствениот автономен летечки дрон кој ќе служи за...


Baidu и Geely основаат компанија за да и конкурираат на Teslа

Големи планови за пазарот на електрични возила има Baidu. Кинеската компанија е најпозната по интернет прелистувачот, која подоцна стана...


Лос Анџелес и Њујорк ќе имаат летачки таксиња за 10 години

Летачките такси служби во текот на оваа деценија веќе би можеле да полетаат. Автомобилските и технолошките компании вложуваат големи...


Claxi ќе ви доставува најдобри цени од такси возачи

Мобилната апликација Claxi најави нова опција со која корисниците може преку обратна аукција да одберат најповолна цена од такси возачите...


Robot Taxi доаѓа во 2020 година

Robot Taxi започнува со експерименталниот период...


Uber од улица се сели на море

Uber можеби има големи предизвици да се прошири во градската мрежа на таксисти во Париз и други европски и американски градови каде има...


Француските таксисти кренаа востание против Uber

Париз е во вистински хаос откако такси компаниите и возачите излегоа на масовен протест со блокирање на приодот до аеродромот во Париз и...


Моето такси им олеснува и на патниците и на возачите

Брзате на работа, на училиште, факултет или пак едноставно ви треба такси за да одите на кафе со пријателите? Со апликацијата Моето Такси...


Возете се со новата апликација Моето Такси

Новата мобилна апликација „Моето Такси“ овозможува брзо и едноставно повикување на такси возило на било која дестинација во Скопје. Со...


Глобалното такси Uber ќе вози со Nokia HERE Maps

Големата такси компанија Uber планира да го купи од Nokia севисот за мапи и навигација HERE Maps со инвестиција вредна 3 милијарди долари...


Claxi ве повикува заедно да го освоите CeBIT

Хановер повторно станува центар на дигиталниот свет. Најголемиот и најпознатиот саем за информатички и комуникациски технологии во светот...


Claxi ќе ви најде такси превоз во градската џунлга

Пристигна финалната верзија на апликацијата Claxi која служи за брзо повикување на такси. На големо барање на патниците и возачите Claxi...


Google ќе вози такси со самоуправувачките коли

Google е длабоко поврзан со сервисот за ангажирање на возачи Uber и инвестираше околу 250 милиони долари, но по нивниот голем успех...


Ајде викни такси со CLAXI

За прв пат во Македонија не ви е потребен телефонски повик за да повикате такси! Отсега тука е Claxi, нова бесплатна мобилна апликација,...