Новости

Nintendo Wii U иако влегува во првата деценија добива нова надградба

Nintendo не се откажува така лесно од една од најпопуларните видео конзоли Nintendo Wii U која иако се ближи кон една деценија на пазарот...


Што нудат новите евтини смарт очила на Razer?

Познатиот бренд за додатна опрема Razer ги лансираше новите евтини смарт очила Anzu кои чинат само 200 долари, а нудат неколку интересни...


Apple iPhone 11 пронајден на дно на езеро, функционира без проблем!

Apple iPhone поминал дури 6 месеци во езеро во Британска Колумбија пред да го спаси нуркачот. Се разбира, чесниот пронаоѓач го вратил...


Huawei комерцијално го лансираше RuralStar Pro решението

Во рамките на MWC 2021 саемот во Шангај, Huawei објави дека неговото иновативно RuralStar Pro решение е комерцијално воведено во Гуижу,...


Колку сте спремни да платите за првиот твит на Twitter?

Шефот на Twitter, Џек Дорси, се одлучил на необичен потег. Првиот твит објавен на Twitter го стави на продажба. Зборовите "just setting...


Apple Watch доминира меѓу смарт часовниците

Apple и натаму е најдоминантен бренд во светот според бројот на продадени смарт часовници и неодамна ја надмина бројката од испорачани...


Претставен е електричниот ѕвер Taycan Cross Turismo

После моделот Taycan, Porsche го напаѓа пазарот на спортски електрични автомобили со Taycan Cross Turismo. Оливер Блум од од Porsche...


Уред на Марс ќе произведува кислород, а ќе апсорбира јаглероден диоксид

Perceverance роверот има уред што создава кислород и апсорбира јаглероден диоксид на Марс. Целта на овој уред е да се докаже дека може да...


Ричи Пенг: Изградба на оптимални 5G мрежи со одржливи иновации

На конференцијата за медиуми на Huawei, во рамките на MWC 2021 саемот во Шангај, Ричи Пенг, Претседател на 5G линијата производи на...


Samsung Galaxy S21 најпродаван во последните четири години

Samsung го има најдобриот старт на годината според бројот на продадени смартфони, и со најновата серија на премиум модели Samsung Galaxy...


Apple догодина ќе настапи со iPad Pro со OLED екран

Apple е еден од ретките брендови кој и натаму е доста успешен во категоријата на таблети иако овие производи не се толку популарни како...


Netflix исплашен од TikTok ја лансираше Fast Laughs

Netflix е уште „прасе“ кое се исплаши од волкот лош. Иако има удобна позиција како еден од најмоќните стриминг сервиси Netflix го гледа...


А1 Македонија ја има најбрзата мобилна мрежа во мерењата на АЕК

Телекомуникациската компанија А1 Македонија со големо задоволство ја информира јавноста дека има најдобри измерени вредности при мерењата...


Xiaomi ќе објавува уште еден буџетски смартфон!?

Xiaomi Mi 10 серијата станува се поголема и затоа корисниците би можеле да се збунат. Моментално брои осум модели: Mi 10 5G, Mi 10 Pro...


Samsung партнерски со Mastercard развива платежни картички со скенер за отпечатоци

Samsung и Mastercard направиле партнерски договор за развој на платежна картичка со автентификација преку отпечатоци. Тоа ќе биде физичка...


Xiaomi откри четири нови Redmi Note 10 модели: AMOLED, брзо полнење и 5G

Xiaomi откри нови Redmi Note 10 модели, со дизајн инспириран од Xiaomi Mi 11: Redmi Note 10 Pro, Redmi Note 10, Redmi Note 10S, и Redmi...


Samsung Galaxy Note 21: Спецификации, кога излегува и цена

Samsung го зајакнува арсеналот со флексибилни смартфони во 2021 година. Иако постојано слушаме дека Samsung нема да го пушти Galaxy Note...


C Seed M1 е телевизорот што ретко го познаваат широките народни маси

Австрискиот бренд C Seed го лансираше иновативниот телевизор со флексибилен дизајн - C Seed M1. Тој е прв WQ 4k MicroLED телевизор во...


Nintendo Switch Pro пристигнува со 7-инчен OLED дисплеј и 4K

Nintendo продал околу 80 милиони парчиња од Switch од 2017 година, а годинава се планира следната генерација на Switch, кој ќе се...


Samsung ќе го лансира робусниот смартфон Galaxy Xcover 5

Следниот робустен смартфон на Samsung е Galaxy Xcover 5, кој изгледа малку ретро како за Android смартфон. Како што се очекува, Galaxy...


Бројот на апликации во Huawei AppGallery речиси двојно зголемен за 1 година

Точно една година откако Huawei ја објави својата продавница за апликации, AppGallery, од официјалната говорница на Mobile World Congress...