Новости

Илјадници роботи на Tesla ќе работат во нивните фабрики

Илон Маск тврди дека Tesla Bot би можел да ја трансформира светската економија и да реши моментално голем проблем во многу индустрии низ...


Tesla го одложува производството на батерии во Германија

Tesla одлучи да ги одложи плановите за производство на батерии во Германија, затоа што приоритет за производство му е матичната земја...


Акционерите од Twitter едногласно го потврдија договорот за купување од Илон Маск

Акционерите на американскиот џин Twitter, едногласно го усвоија договорот за купување на компанијата, кој што го склопија со Илон Маск на...


Прототип на Tesla Bot пристигнува до крајот на 2022

Без оглед на тоа дали сте заговорник на роботиката и вештачката интелигенција или сметате дека технолошкиот напредок во таквата насока е...


Илон Маск ќе ја замени лошата навика (зјапање во телефонот) со вежбање

„Мислам дека имам лоша навика, веројатно како и многу други, а тоа е штом се разбудам наутро, го проверувам својот телефон. Тоа е грозна...


Stellantis сака да доминира со пазарот за електрични возила во Европа

Stellantis има големи планови за вложување во своите електрични автомобили. Извршниот директор на компанијата, Карлос Таварес, планот е...


Tesla е симната од тронот од кинескиот BYD!?

Tesla е на второ место по производство на електрични возила после Илон Маск, веднаш зад BYD, авто-компанија со седиште во Кина, зад која...


Tesla Model S Plaid е вистински ѕвер кога ќе се отстрани лимитот

Официјално употребливата максимална брзина на Tesla Model S Plaid од 1020 KS е 280 km/h. Станува збор за електронски ограничена...


General Motors и Ford ќе го симнат Tesla од тронот до 2025

Пазарниот дел на Tesla на пазарот на електрични возила моментално изнесува 70% и би можел да падне на 11% до 2025 година, поради...


Нови проблеми во Tesla, 200 работници се отпуштени од Autopilot

Tesla го згасна тимот за означување на податоци што функционира со нивниот Autopilot. Отпуштени се речиси 200 вработени и затворена е...


Tesla во Германија има недостаток на работна сила поради ниски плати

Tesla почна со 3 илјади вработени во новата фабрика Gigafactory Berlin годинава, а тогаш беше најавено дека ќе се вработат и нови луѓе....


Илон Маск го најави прототипот на Tesla Bot за крајот на септември

Tesla AI Day #2 би требало да се одржи во август 2022, но Маск на Twitter објави дека настанот се поместува за последниот ден на...


Шефот на Ford: Почнува ценовната војна на пазарот на електрични возила

Електричните автомобили се уште се поскапи во споредба со возилата со внатрешно согорување, но сепак очекуваме да станат поевтини. Илон...


Илон Маск сака да укине 10% од работните места во Tesla Inc.

Илон Маск напишал порака на мејл до вработените и вели дека треба да паузира со вработувањето низ светот. Мејлот го испратил два дена...


Илон Маск на работниците во Tesla: Вратете се во канцеларија или напуштете ја компанијата

Големите технолошки компании во Силиконската долина не бараат од работниците да се вратат во канцелариите на полно работно време поради...


Илон Маск изгуби 49 милијарди долари кога најави купување на Twitter

Најбогатиот човек на светот почна да ја брани слободата на говорот на Twitter и да плати неверијатни 44 милијарди долари. Меѓутоа, не...


Tesla системот за отворање на автомобилот без клуч е пробиен

Системот за отклучување и стартување на Tesla автомобилите без клуч е пробиен од страна на експертот за компјутерска безбедност, Султан...


Apple фрли око на Canoo, за развој на електрични возила

Apple во последните неколку месеци вработи нови експерти од автомобилската индустрија од Ford, Rivian, Tesla, BMW, Mercedes, Waymo и...


Илон Маск сака да ја намали договорената цена за купувањето на Twitter

Преземањето на Twitter нема да биде толку едноставно, ниту без проблеми како што изгледаше на почетокот, а можеби и нема да ја плати...


Погледнете го Tesla Model T, чудовиште на гасеници

Германскиот тим од YouTube каналот The Real Life Guys се познати по нивните креативно луди креации, како што се подморници со када и...


Tesla вчера изгуби 126 милијарди долари пазарна вредност, наводно поради Маск и Twitter

Илон Маск ги полни насловните страници во медиумите со преземањето на Twitter. Сега прашање е како неговиот нов ангажман ќе влијае врз...