Новости

Tesla Inc. со највисока заработка досега - 5,5 милијарди долари

Tesla Inc. е производител на електрични автомобили, кој постојано ги соборува своите рекорди. Во 2021 година поставил рекордна заработка...


Најбогатите луѓе доаѓаат од ИТ секторот, во 2021 заработил дополнителни 402 милијарди долари

Десет од најбогатите луѓе на светот, стекнале уште 402 милијарди долари во 2021 година, гласат податоците од Bloomberg. Најмногу...


Маск за Metaverse: Не е сигурен колку можеме да влеземе во "Metaverse"

Марк Цукерберг го претстави концептот на виртуелниот свет Metaverse, и предизвика бранови од коментари за овој нов технолошки сегмент,...


Илон Маск открива колку данок ќе плати на државата за 2021

Шефот на Tesla Inc. и SpaceX е најбогатиот човек на светот. Илон Маск откри на Twitter точно колку данок ќе плати за 2021 година. Ќе...


Илон Маск одбран за личност на 2021 година - Зошто?

Најбогатиот човек на светот, шефот на Tesla и SpaceX, е прогласен за личност на годината според изборот на американското списание Time....


Илон Маск сака биде инфлуенсер со полно работно време

Илон Маск објави статус на Twitter, дека сакал да работи со полно работно време како инфлуенсер. Извршниот директор на Tesla Inc. и...


Twitter одлучи Илон Маск да продаде 10% од акциите на Tesla за да плати данок

Најбогатиот човек на светот отвори анкета на Twitter за да бара совет од корисниците дали да продаде 10% од своето портфолио во Tesla за...


Ќе стигне ли Биткоин до 500 илјади долари следниве години

Имаме секакви теории дека биткоин може да стигне до вредност од 100 илјади, па дури и до 1 милион долари. Кети Вуд, основач и извршен...


Илон Маск: Опишете ми како 2% од моето богатство го решава проблемот со глад и веднаш продавам акции

Илон Маск моментално е најбогат човек во светот, при што неговото богатство се проценува на 311 милијарди долари. Дејвид Бејсли,...


Нарачката на Hertz би можела да се искачи на 200 илјади со Tesla Model 3

Официјално е објавено дека Hertz ќе купи 100 илјади возила на Tesla Model 3, а Илон Маск објави дека нема никаков попуст во цената....


Не беше тешко за Tesla Inc. да надмине 1 трилиони долари

Акциите на Tesla Motors пораснаа за 14.9%, а вредноста на компанијата достигна 1,45 трилиони долари, со што Tesla стана највредниот...


Tesla Inc. ги собори сите рекорди со вредноста на компанијата

Во време на пандемија, компанијата на Илон Маск соборува рекорди. Во втората половина на март 2020 година, цената на една акција на Tesla...


Илон Маск би можел да стане првиот трилионер на светот

Главниот извршен директор на Tesla Inc. би можел да стане првиот билионер во светот, благодарение на SpaceX, смета аналитичарот Морган...


Xiaomi најави почеток на масовно производство на електрични автомобили!?

Со радикалната транзиција на пазарот на автомобили, се менуваат и главните играчи на пазарот. Некои од традиционалните автомобилски...


Маск: Автономијата на возилата мора да работи без конекција со интернет

Tesla автомобилите во иднина нема да имаат потреба од интернет за да функционираат FSD и Autopilot-от. Интернетот ќе им биде потребен...


Илон Маск сега е побогат од Бил Гејтс и Ворен Бафет заедно

Богатството на Илон Маск е поголема цифра од богатството на Бил Гејтс и Ворен Бафет заедно. Бафет се наоѓа на десеттото место од списокот...


Tesla Inc. бележи рекордна продажба додека владее голема криза на автомобилскиот пазар

Повторно недостаток на чипови годинава на автомобилскиот пазар, па така одредени производители на автомобили привремено ги затворија...


Илон Маск повторно го промени мислењето: „Сакам bitcoin да успее“

Bitcoin повторно ја премина психолошката граница од 30.000 долари откако Илон Маск, американскиот милијардер, шеф на Tesla Inc. и...


Европа се обидува да ги забрза своите вложувања во водород, 5G и блокчејн

Европа бара побрзо воведување на иновативни проекти во неколку земји, кои ќе помогнат во борбата на регионот против климатските промени и...


Маск најави кога Tesla повторно ќе прима bitcoin

Пред неколку месеци Tesla купи bitcoin-и во вредност од 1,5 милијарди долари и оттогаш од компанијата на Маск најавија дека почнуваат да...


Tesla Model S Plaid официјално претставен со 1.034 коњски сили

Tesla Model S Plaid моделот беше најавен пред неколку години, но сега конечно е официјално претставен и почнува со достава веднаш. Шефот...