Новости

Мобилна апликација ќе открива КОВИД-19 само со скенирање на очите

Германска компанија работи на мобилна апликација која само со скенирање на очите на корисникот ќе може да утврди дали станува збор за...


Наскоро ќе има брзо и едноставно тестирање за COVID-19 со смартфон

Брзо и точно тестирање на присутноста на новиот коронавирус стана клучно за спречување на ширењето на зарази и болести. Понекогаш е тешко...


Ookla со највисоки оценки за Huawei како 5G оператор

Извештајот за корисничкото искуство за iPhone 12 5G кој беше објавен синоќа на официјалната веб-страница на Оокла  покажува  дека меѓу...


Селфи камерата на iPhone 12 Pro послаба и од Asus

Новиот премиум смартфон на Apple според тестовите на DxoMark нуди минимални подобрувања во однос на неговиот претходник iPhone 11 Pro...


Dystopia: Contest of Heroes најпрво достапна за Huawei уредите

Beetroot Lab реши својата нова мобилна игра Dystopia: Contest of Heroes најпрво да биде достапна за Huawei уредите односно ќе биде...


Фотографиите што победија на натпреварот со Ајфон

Натпреварот со фотографии за најдобра слика со Ајфон почнал уште од 2007 година. Сега можеме да ги погледнеме сликите направени од...


Роботот Spot како возач на рикша, тестиран од Адам Севиџ

Роботската компанија Boston Dynamics минатите години објави многу видео записи со кои го покажа напредокот во развој на своите роботи....


Speedtest ќе нуди бесплатен VPN на почеток

Speedtest, популарната апликација за тестирање на брзината на интернет врската отсега ќе нуди и дополнителна услуга за VPN преку сигурна...


Тестирање на пад од 300 метри: iPhone 11 и Nokia 3310

На каналот How Ridiculous на YouTube објавиле видео на кое се гледа како од 300 метри височина се фрла легендата од телефон Nokia 3310 и...


Huawei објави список со технологија што ќе се промени со 5G

На Global Mobile Broadband, кој се одржа во Цирих, Huawei Wireless X Labs објави документ со осум клучни технологии, за кои се предвидува...


Младите се побрзо типкаат на смартфоните во споредба со компјутерите

Колку време дневно поминувате типкајќи на својот мобилен телефон? Со истражување во Финска кај 200 илјади луѓе е откриено дека разликата...


Samsung Galaxy Fold тестиран да работи со сите апликации

Samsung Mobile откри дека цела година пред да го претстави првиот флексибилен смартфон на преклоп Samsung Galaxy Fold направил огромни...


Видео: Redmi K20 Pro ставен на тестот на издржливоста

Redmi K20 Pro е убедливо најевтиниот супер моќен смартфон на пазарот од повеќе познатите брендови, но дали истото може да се каже и за...


Видео: Samsung Galaxy Note 10 против iPhone XS Max - Кој е поиздржлив?

Samsung направи големи подобрувања на дизајнот на Galaxy Note 10 во поглед на издржливоста на неговото тело кое целосно е изработено од...


Windows 10 - која е најдобрата антивирусна програма?

Оперативниот систем Windows 10 сака да доминира на пазарот...


Очаен тест на издржливост со Nexus 6P

Квалитетот на изработк и употребените материјали се многу важни во сигурноста на смартфонот, особено со стаклениот дисплеј кој лесно се...


LG V10 против снајпер - Како се покажа издржливоста

Ричард Рајан на својот канал на YouTube ги прави ултимативните тестови на смартфоните и таблетите и покрајт стандардното проверување на...


Google App за прв пат пуштена за бета тестирање

Google ја лансираше Google App Beta верзијата во Play Store со што сите заинтересирани корисници ќе може да ги тестираат новите опции...


iPhone 6s и iPhone 6s Plus преживеаја еден час под вода

Новите iPhone 6s и iPhone 6s Plus во никој случај не се промовираат од Apple како водоотпорни и токму навлегувањето на вода или влага е...


Facebook ќе ве израдува со нови профилни фотки

Промената на профилната фотографија е голема работа за корисниците на Facebook...


Сите Ајфонџии ги разграбаа бесплатните Galaxy S6 Edge+

Сопствениците на iPhone 6 во САД целосно ја искористија промоцијата на Samsung за едномесечно бесплатно користење на новиот смартфон...