Новости

TikTok двојно го зголеми профитот за 2020 година!

ТикТок двојно ги зголеми своите приходи и профитот за минатата 2020 година, што значи дека пандемијата со коронавирусот си го направи...


Бајден ги повлече уредбите за забрана на TikTok и WeChat од Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден повлече низа претседателски уредби, со кои што неговиот претходник Доналд Трамп сакаше да го забрани...


Русија ги казни Facebook и Google со 430.000 долари

Рускиот суд ги казни технолошките гиганти Facebook и Google, затоа што не ја избришале содржината што Москва ја смета за илегална....


Русија ги тужи Google, Facebook и Twitter

Русија ги тужи Google, Facebook и Twitter оти не ги избришале објавите што ги повикуваат децата на учество во протести. Сите имаат по три...


Netflix исплашен од TikTok ја лансираше Fast Laughs

Netflix е уште „прасе“ кое се исплаши од волкот лош. Иако има удобна позиција како еден од најмоќните стриминг сервиси Netflix го гледа...


YouTube офицјално ја лансира Shorts како одговор на TikTok

YouTube започна со официјалното лансирање на новата апликација Shorts која е финалниот одговор на најпопуларната видео платформа на...


TikTok, Telegram и Signal во топ 5 најпреземани јануарски апликации

За првиот месец на 2021 година, во топ 5 преземани апликации се Telegram на прво место, Signal на второ место, TikTok на трето место, а...


Instagram се повеќе го имитира TikTok

Instagram ќе го копира TikTok со додатокот што се нарекува „vertical Stories“, т.е. опцијата со којашто вертикалното лизгање со прстот по...


Instagram ќе воведе вертикални сторија за инает на TikTok

Instagram работи на воведување на нов начин на преглед на сторијата кои ќе се прикажуваат вертикално за да остане конкурентен на услугите...


TikTok забрани пристап за деца под 13 години во Италија

TikTok во соработка со италијанските власти ги блокирал сите корисници под 13 години. Одлуката пристигна како последица од смртниот...


TikTok ќе проверува факти на видеата пред споделување

TikTok ќе преземе нови мерки за проверка на вистинитоста на видео содржините. Корисниците пред да споделат некое видео ќе добијат...


TikTok девојчето од Италија го отвори прашањето колку родителите се посветуваат на децата

Кинескиот TikTok е моментално најпопуларната интернет социјална мрежа, со над 800 милиони месечно активни корисници. Апликацијата е...


Италија го блокираше TikTok поради причина смрт на мало девојче

Мало девојче Антонела учествувало во предизвик за задржување на здивот, кое имало само 10 години. Италијанското обвинителство започнало...


Кратки видеа од Instagram и TikTok се тестираат за Google Search

Со најновата бета верзија на Google Search се прикажуваат резултати со видеа од Instagram и TikTok. Корисниците наскоро ќе гледаат...


Кратките видеа на TikTok и Instagram директно на Google Search

Google ќе воведе нова функција на интернет пребарувачот Google Search преку која ќе може директно да гледате кратки видеа објавени пред...


TikTok најпреземана апликација, Google Play Store за 150% подобар од Apple

App Store и Google Play Store го зголемија сообраќајот годинава за 25%. Корисниците потрошиле неверојатни 112 милијарди долари за...


TikTok додава 3 минутни видеа – Дали треба YouTube да се плаши?

Додека YouTube презема чекори за воведување на кратки сторија и кратки видеа на главната апликација, TikTok оди во контра офанзива со...


Apple меѓу првите големи брендови со инфлуенсери на TiKTok

Apple е еден од првите големи технолошки брендови кои вложи средства за маркетинг преку инфлуенсери на TikTok и тоа за кампања за...


Snapchat некогаш копиран, денес го копира TikTok

Snapchat некогаш важеше за уникатна социјална мрежа која Марк Цукерберг очајно посакуваше да биде под негова контрола, и кога тоа не му...


YouTube сака да го сруши TikTok со Shorts

Instagram направи обид да го сруши TikTok со Reels, а YouTube сега ќе се обиде со YouTube Shorts за кратки видеа. Главната конкуренција...


TikTok забранет во Пакистан поради несоодветна содржина

TikTok е забранет од пакистанските власти поради причина - ширење на неморални содржини. Одлуката е после еден месец откако истата...