Новости

Новинските издавачи се бунтуваат против AppStore заради високиот процент што им се зема

Издавачите на апликации и видеоигри веќе некое време го предупредуваат Apple за превисокиот процент на провизија за секое купување на...


Apple надмина пазарна вредност од 2 милијарди долари!

Цената на акциите на Apple вчера надмина 467,77 долари и со тоа Apple стана првата американска компанија со пазарна вредност од над 2...


Есенските планови на Apple се да освои нови пазари

На сите во Apple им е јасно дека во иднина не смеат да зависат само од продажба на хардвер, затоа компанијата се повеќе се свртува кон...


Враќањето на COVID-19 повторно ги затвара Apple продавниците во САД

Цел свет беше заклучен повеќе од 2 месеца поради коронавирусот, па ситуацијата почна да се подобрува. Децата се вратија на училиште и...


Тим Кук е убеден дека овој iPhone ќе ги привлече „Android-ашите“

Тим Кук не сака да прогнозира каков ќе биде исходот за овој квартал поради несигурноста од коронакризата. Тој само вели дека има голема...


Apple тргна на шопинг: Поради кризата падна вредноста на стартапите

За едни ова е голема криза, во која е важно да се спаси жива глава, но за други ова е голема шанса за заземање на подобри позиции во...


Франција го казни Apple со 25 милиони евра поради забавување на iPhone

Француското тело за заштита на потрошувачите одреди парична казна од 25 милиони евра за американскиот производител на потрошувачка...


Со iPhone и Apple Watch ќе ги отклучуваме автомобилите

Apple работи на иновацијата да не мора да го земаме клучот од автомобилот со нас, за да можеме да го отклучуваме автомобилот со...


Радикално поинаков iPhone: Прв чекор кон Apple телефон на преклоп

Иднината на мобилниот пазар припаѓа на уредите со екрани на преклоп. Револуцијата почна минатата година кога Huawei и Samsung ги...


Доналд Трамп жестоко го напаѓа Apple оти не сака да соработува

Се повторува истата ситуација кога FBI бараше од Apple да го отклучи iPhone, со цел да се пронајдат убијците што убија 14 лица во еден...


Нема да биде евтин: Apple спрема Mac за гејмери?

Apple оваа година направи голем чекор на пазарот на видео игрите, го претстави претплатничкиот сервис Arcade, преку кој сопственците на...


Apple е мистериозен со развој на новата комуникациска мрежа

Apple често се опишува како компанија што ги помрднува границите и создава нови трендови, потсетете се само на iPhone. Идејата на којашто...


Apple ќе воведе „целосно безжично искуство“ за новите iPhone телефони

број на iPhone корисници ги полнат телефоните со безжични полначи, а со оглед на високата побарувачка за AirPods, јасно е дека на...


Apple дава 2,5 милијарди долари за ублажување на кризата во Калифорнија

Понудата на производителот на iPhone има иницијатива со 2,5 милијарди долари за граѓаните на Калифорнија, со цел да им помогне во...


Доналд Трамп има проблем со тоа што нема Home копче кај iPhone

Претседателот на САД, Доналд Трамп, го сака iPhone повеќе со копчето Home и воопшто не е задоволен со дизајнот на новиот модел. Затоа...


Шефот на Apple суптилно го провоцира Цукерберг за стекнувањето на моќ

Шефот на Apple, Тим Кук, во неодамнешно интервју, се осврна на плановите на Facebook за издавање на криптовалутата Libra и го изнесе...


ФОТО: iPhone 11 Pro, 11 Pro Max и Apple Watch Series 5

Интересно, но без преголеми очекувања, така би можело да се опише моментот кога Тим Кук со колегите ги претстави новитетите на кои...


Колкава би била цената на Apple TV+, ривалот на Netflix

Перфектно јасно му е на Тим Кук дека Apple не може да живее само од продажба на iPhone, особено сега, кога му се заканува пропаст поради...


Тим Кук на состанок со Трамп: Apple ќе падне на сметка на Samsung

Доналд Трамп направи хаос на технолошкиот пазар, со ставањето на Huawei на црната листа на компании, со кои американските компании не...


Видео: И Apple не е имун на вработени расисти

Apple си го навлече гневот на јавноста откако нивен вработен во продавница во Мелбурн имаше прилично паничен расистички напад и од...


Една третина од купувачите на iPhone 6s претходно користеле Android

Apple успеа да издвојува уште една голема победа со рекордниот остварен профит, но тоа што е поважно е директното рушење на...