Новости

X социјалната мрежа ќе собира биометриски податоци од корисниците

X социјалната мрежа на Илон Маск порано беше позната под името Twitter, која постојано подлежи на промени додека да го постигне...


Илон Маск најави аудио и видео повици на социјалната мрежа X

Х социјалната мрежа, поранешна Twitter социјална мрежа, наскоро добива нова опција за извршување на аудио и видео повици на интернет....


X наскоро ќе претстави видео повици на платформата

Во интервју со CNBC, извршната директорка на X социјалната мрежа, потврди дека ќе има опција за видео повици на X, без да имате потреба...


Илон Маск го распродава Twitter, ова е шанса да се земе нешто за спомен

Сите носталгичари што сакаат засекогаш да задржат дел од Twitter, сега имаат шанса за тоа. Илон Маск одлучи да испрати голем број на...


Секоја секунда се отвараат по три нови веб-страници

Со над милијарда активни интернет-страни ширум светот, пресметано е дека во секоја секунда се отвораат по три нови веб-страници. Во...


После 8 месеци суспензија, YE се враќа на социјалната мрежа X

Социјалната мрежа X повторно го активираше профилот на Ye, уметникот познат под името Канје Вест. Профилот на Вест беше суспендиран пред...


Илон Маск со нови проблеми: Смее ли да ја користи буквата "X"?

Илон Маск веќе ја применува буквата „X“ како промена за името на Twitter. Една од тие промени е и промена на името. Изгледа дека Маск и...


Twitter заминува во историјата, збогувајте се со „сината птичка“

Сопственикот на компанијата Twitter Inc, Илон Маск, извести дека ребрендирањето на сината птица со буквата X, ќе ја одведе социјалната...


Цукерберг е во голем пад на број на корисници кај „убиецот на Twitter”

Откако Meta ја претстави апликацијата Threads, имаше огромна популарност со 100 милиони преземања на Twitter. Марк Цукерберг се пофали...


Илон Маск најави радикална промена на Twitter: Збогум на „сите птици“

Илон Маск објави дека сака да го промени логото на Twitter: „Наскоро ќе се збогуваме од брендот Twitter и постепено, од сите птици“....


Може ли Twitter да го преживее доаѓањето на Threads?

После преземањето на Twitter од страна на Илон Маск за 44 милијарди долари, корисниците на социјалната мрежа внимателно ги следат...


Илон Маск после посетата на Кина за вештачката интелигенција: „Дефинитивно се заинтересирани“

Американскиот бизнисмен Илон Маск смета дека Кина е заинтересирана за кооперативна меѓународна рамка за вештачка интелигенција, од...


Маск го стартуваше xAI, со кој што сака да ја разбере реалноста

Илон Маск го активираше долго-најавуваниот стартап за развој на вештачката интелигенција - xAI, претставувајќи тим на инженери со кои што...


Threads на Цукерберг регистрирал 10 милиони корисници во првите 7 часа од лансирањето

10 милиони корисници се пријавиле на новата Threads апликација на Meta во првите седум часа, изјави директорт на компанијата Марк...


Илон Маск се заканува со тужба против Марк Цукерберг за Threads

Twitter ќе ја тужи Meta, поради злоупотреба на деловни тајни. Во тимот за развој на апликацијата Threads, новаа апликација во сопственост...


Цукерберг му објавува „војна“ на Маск со нова апликација слична на Twitter!?

Марк Цукерберг и Илон Маск се најактуелните ликови од светски богатите технолошки лидери. Цукерберг, сопственикот на Facebook и...


Илон Маск го предизвика гневот на Twitter корисниците со „читање на твитови“

Илон Маск објави дека Twitter привремено го ограничува бројот на твитови, кои што луѓето може да ги прочитаат за еден ден, затоа што...


Twitter ги претстави твитовите со 25,000 знаци за своите Twitter Blue корисници

Твитањето е едно креативно смислување на пост, кој што може да биде составен од нечии мисли, интереси и моменти, најмногу до 280 знаци....


Маск и Цукерберг: Дали се спрема судир на титаните!?

Ривалството меѓу Twitter и Facebook не е ништо ново, но откако Илон Маск настапи на сцената, Марк Цукерберг сигурно размислува како да се...


Twitter доби ултиматум: „Имате 28 дена да покажете сериозност“

Австралиското надзорно тело за безбедност на интернет во четвртокот се закани со парична казна за Twitter, поради неуспехот за справување...


Наследничката на Илон Маск најави стратегија за „Twitter 2.0“!?

Линда Јакарино ја држи главната позиција на Twitter. Ја очекува тежок период пред себе и затоа сега ќе ја претстави новата стратегија...