Новости

Huawei остави 1 милијарда долари во САД за технологија

Huawei во моментот е телекомуникациски гигант, како и најголем производител на чипови во Кина. И покрај тоа што се наоѓа на црната листа...


AirPods 3 излегоа официјално со Spatial Audio и ниска почетна цена

Apple официјално ги претстави новите и редизајнирани AirPods 3 со поддршка за Spatial Audio и ниска аудио дисторзија, компактен дизајн и...


Што може да очекува Македонија по ослободувањето на директорката за финансии на Huawei, Менг Вангжоу

Главната директорка за финансии (CFO) на Huawei, Менг Вангжоу, ќерка на основачот на Huawei, Рен Женгфеи, која помина речиси три години...


Шок за корисниците на iPhone, измамник украл 100.000 фотографии од iCloud

Хао Куо Чи украл над 620 илјади приватни фотографии и видеа, со тоа што злоупотребил пропуст за пристап кон iCloud. Не користел никакви...


Доаѓаат ли за Huawei подобри денови? САД дозволи продажба на чипови

Америка одобри продажба на чипови на кинескиот Huawei за развој на сопствените автономни автомобили, објави Ројтерс. Дозволата ќе им...


Google Pixel 5a официјално објавен со цена и спецификации

Pixel 5a е конечно тука после неколку неделни шпекулации за неговите спецификации, кој е буџетски смартфон, со одлични перформанси и 5G...


Џеф Безос ја тужи НАСА во Федералниот суд поради „незаконската одлука“ за лет на Месечината

Blue Origin ја тужи американската влада поради одлуката на НАСА да го додели летањето до Месечината на SpaceX компанијата, во сопственост...


Amazon казнет со 746 милиони евра поради кршење на GDPR

Луксембуршката Национална комисија за заштита на податоци (CNPD) го казнила Amazon со 746 милиони евра поради процесуирање на личните...


5G ќе ја зголеми потрошувачката на мобилни податоци за четири пати до 2026 година

Со масовното усвојување на 5G технологијата, глобалната потрошувачка на мобилни податоци треба да експлодира во следните години. Од...


Xiaomi го надмина Apple и го зазема второто место на глобалниот пазар на смартфони

Се додека во работата со Huawei не се вмеша Доналд Трамп, кинеската компанија беше на одличен пат да ја заземе доминантната позиција на...


Amazon беше недостапен за цел свет

Проблем се појави со онлајн продавницата на Amazon.com, односно недостапна била веб страницата воопшто. Тоа се случи вчера, но во...


Blue Origin доби лиценца за пробен лет во Вселената

Голем чекор напред за компанијата на основачот на Amazono, Џеф Безос. Неговата друга компанија за летови во вселената, Blue Origin,...


Volkswagen ќе има само електрични возила во Европа од 2033 година

Volkswagen е еден од лидерите во електрификација на возилата, а нивниот ID.4 се наоѓа на списокот на World Car Awards и прогласен е за...


ЕУ го чешла Google за начинот на рекламирање

Европската комисија (ЕК) започна со истрага за услугите на Google за рекламирањето. ЕУ сака да провери дали Google работи законски со...


Google го слави Pride Month со нови алатки за Pixel телефоните

САД моментално го слави Месецот на Гордоста, а Google за таа цел објави видео од 60 секунди со име на рекламата: "Celebrate Pride on...


Немаат своја валута, а први во светот го воведоа bitcoin како средство за плаќање

Ел Салвадор е земјата што прва во светот го воведе bitcoin како законско средство за плаќање, по што Конгресот во средата го усвои...


Бајден ги повлече уредбите за забрана на TikTok и WeChat од Трамп

Американскиот претседател Џо Бајден повлече низа претседателски уредби, со кои што неговиот претходник Доналд Трамп сакаше да го забрани...


Речиси невозможно е да го оневозможите Google во следењето на локацијата на корисниците!?

Како можете да ја исклучите опцијата за следење на локацијата на Google сервисите? Државниот обвинител на Аризона, Марк Брнович, вели...


Само 0,01% од вакцинираните добиле COVID-19

Од јануари до април годинава, 0,01% од вакцинираните луѓе биле заболени од COVID-19, со што се докажува ефикасноста од вакцината. Во...


Русија ги казни Facebook и Google со 430.000 долари

Рускиот суд ги казни технолошките гиганти Facebook и Google, затоа што не ја избришале содржината што Москва ја смета за илегална....


Xiaomi е отстранет од црната листа, во САД може пак да се тргува со оваа компанија

Американскиот окружен суд во округот Колумбиа, донел конечна одлука со која што го укинува именувањето на компанијата за „кинеска...