Новости

Европол: Заврши златната доба на dark web

Европол најави дека заврши златната доба на dark web, откако уапси 179 лица од шест земји. Уапсените продавале дрога, лекови, оружје и...


Цукерберг со закана за повлекување на Facebook и Instagram од ЕУ

Ирската комисија за заштита на податоци минатиот месец донесе одлука со која Facebook не смее повеќе да ги трансферира своите податоци во...


Почина пронаоѓачот на водоотпорната ткаенина гор-текс

Роберт В. Гор е хемиски инженер, кој е глобално познат по материјалот гор-текс. Имено, тој го откри материјалот во времето кога работел...


Кинезите ги расипаа плановите на Трамп за продажбата на TikTok

Кина со еден потег ја помати водата за да ги расипе американските планови за преземањето на TikTok. Кинеската влада ја ревидирала листата...


Ако Трамп го забрани WeChat, американските компании во Кина ќе настрадаат

Заканата на американскиот претседател Доналд Трамп дека ќе ја забрани кинеската апликација WeChat во САД, наиде на негодување од милиони...


Проверете ја точноста на „сомнителна“ порака на WhatsApp

WhatsApp сериозно почна со борбата против лажни информации, кои се шират на неговата платформа. После ограничувањето на бројот на...


Кина не ја прифаќа американската „кражба“ на TikTok

САД планира да ја забрани популарната кинеска апликација TikTok и со тоа сакаше да ја примора компанијата сопственичка ByteDance да ја...


Трамп: Немам ништо против Microsoft да го земе TikTok

Американскиот претседател Доналд Трамп во понеделникот соопшти дека не се противи доколку Microsoft Corp го преземе Tik Tok, најавувајќи...


Земјата со поглед од Месечината изгледа вака

Голема работа е да може да ја видите Месечината преку телескоп, а пак Земјата да ја гледате од Месечината? Џејмс O'Донахју претходно...


Поранешниот шеф на Google основа технолошки универзитет

Поранешниот шеф на Google, Ерик Шмит, ги здружил силите со поранешниот државен секретар за одбрана Роберт Ворк, и основале технолошки...


САД спрема нови сакнции за Huawei!?

Шефот на американската дипломатија Мајк Помпео најави нови санкции против Huawei, на што официјално Пекинг одговори со протест против...


Скандал на Twitter: Хакери пробиле профили на познати личности за да извлечат 100 илјади долари

Познатите личности што имаат Twitter профил, се нападнати од хакери, кои ги злоупотребиле за да побараат по илјада долари од наивни...


САД сериозно размислува за блокирање на TikTok

Amazon веќе ја забрани TikTok апликацијата за употреба на своите работници на службените смартфони, кои пристапуваат кон e-mail серверот...


Велика Британија размислува за стопирање на 5G мрежата на Huawei

Британците прво одлучија да ја ограничат инфраструктурата за 5G технологија на територијата на Велика Британија. Сега го менуваат...


Шефот на Twitter ќе дава пари секој месец без никакви услови

Во САД се спрема нов експеримент во кој ќе учествува и првиот човек на Twitter, Џек Дорси, со три милиони долари. Проектот...


Американците ќе го банираат кинески TikTok

Еден од следните чекори што САД би го преземал против Кина е забраната за користење на кинеските мобилни апликации, вклучувајќи го и...


Американците му го фрлија пикот и на TikTok

Владата на САД размислува да воведе целосна забрана за користење на популарната друштвена мрежа TikTok на која се објавуваат кратки...


Индија забрани 50 кинески апликации и игри, поради одмазда

Индија забрани околу 10 мобилни апликации и игри, кои се најпопуларни за играње, како и оние од социјалните мрежи. Аналитичарите сметаат...


Марк Цукерберг остана без 7 милијарди долари

Марк Цукерберг се симна од третото место на листата на најбогати луѓе во светот, веднаш после Гејтс и Безос. Причината е поради пад на...


Технолошките компании против одлуката на Трамп за блокирање на визи

Американскиот претседател Доналд Трамп привремено го блокираше издавањето на визи и работни дозволи за одредени странски работници....


Враќањето на COVID-19 повторно ги затвара Apple продавниците во САД

Цел свет беше заклучен повеќе од 2 месеца поради коронавирусот, па ситуацијата почна да се подобрува. Децата се вратија на училиште и...