Новости

LG W41: Три модела со големи екрани и големи батерии за добра цена

LG лансираше три нови модели: LG W41, W41+ и W41 Pro, со 6.55-инчен 20:9 HD+ IPS LCD екран и резолуција од 1,600 x 900 пиксели, 400 нити...


Мајсторска изведба со звуци од Windows и iPhone во „a cappella“

Корисниците на Windows и Apple мобилни уреди ги знаат овие звуци, кои секојдневно ги слушаат на компјутерот или на iPhone. Сигурни сме...


Samsung го потврди новиот тренд со мобилни без полначи и слушалки

Samsung вчера ја претстави новата генерација на телефони од Galaxy S серијата со три топ модели. Она што не е вклучено е полначот во...


CAD рендери за новиот модел на Nokia 4.3

Nokia 4.3 повторно ќе има засек на екранот како и претходниот модел Nokia 4.2. HMD Global претходно ги претстави Nokia 2.4 и Nokia 3.4, а...


Патент на Oppo со модул за предна и задна камера што слободно се вади

Oppo осмислиле напредна технологија со концепт на телефон, чиј екран може да се превиткува. Задната камера е со посебен модул што може да...


Nintendo повторно ја претстави рачната конзола Game & Watch

Game & Watch ја претстави Nintendo за прв пат во 1980 година, која беше една од отскочните даски за компанијата. Сега повторно ја...


Samsung Galaxy S21 5G - Што ќе има под хауба

Претходно пишувавме за рендерите од Стив Хемерстофер за Samsung Galaxy S21 5G. Сега имаме информации и дека моделот ќе биде со USB-C...


Huawei Mate 40 Pro Plus пристигнува наскоро со 6 задни камери

На 22 октомври Huawei ќе ја претстави Mate 40 серијата - Mate 40, Mate 40 Pro, и Mate 40 Pro Plus. Сите модели ќе бидат со Kirin 9000...


Zeiss ZX1 е најскапата Android камера со full-frame

Zeiss ZX1 камерата е најавена од пред 2 години, која располага со Android оперативен систем и екран на допир. Цената на камерата изнесува...


Претставен е наследникот „флексибилец“ FlexPai 2

Кинеско-калифорниската компанија Royole го претстави лани првиот флексибилен смартфон, а сега пристигна и наследникот. Проблемот со овие...


Официјално Samsung Galaxy Z Fold 2: Флексибилност и уникатно искуство со камерата

Samsung ја започна новата ера со моделот Samsung Galaxy Fold, а потоа продолжи со Samsung Galaxy Z Flip. Сега отвара нова ера со...


Huawei го спрема новиот десктоп компјутер Qingyun W510

Huawei планира да го претстави првиот десктоп компјутер со кодно име Qingyun W510. Foxconn ќе биде производителот на уредот, за кого веќе...


Huawei ќе ги лансира производите од Matebook серијата на лаптопи и на македонскиот пазар

Huawei ќе ги лансира производите од Matebook серијата на лаптопи и на македонскиот пазар Кон крајот на месецов, технолошкиот...


iPad Air 4 ќе ја има најголемата промена досега

Apple постои голема можност за следната генерација на таблетот од високата класа iPad Air 4 да ја понуди најголемата промена досега во...


Samsung Galaxy Chromebook: 2-во-1 лаптоп/таблет со стилус

Samsung го претстави Galaxy Chromebook, 2-во-1 уред со Google ChromeOS оперативен систем. Уредот може да се користи и како лаптоп и како...


Предводникот Motorola Edge+ 5G изгледа неверојатно

Motorola почна да лансира предводници пред две години со моделот Moto Z2 Force, но 5G конекцијата сега предизвикува најголем интерес кај...


Samsung Galaxy Note 20 изгледа го позајмува дизајнот од S20

На Weibo се појавија шематски прикази со дизајнот на Note 20 и изгледа дека дизајнот е позајмен од со голем правоаголен модул за задните...


Apple и покрај огромниот електронски отпад не се откажува од Lightning

Двете мобилни платформи кои се доминатни iOs и Android користат сосема различни видови на полначи. Смартфоните и мобилните уреди на...


Samsung Galaxy S20+ ќе снима 8К видео и ќе биде без 3.5мм џек за слушалки

Samsung Galaxy S20 пристигнува за неполн месец во три различни верзии, т.е. на 11 февруари во Барселона. Во меѓувреме се дознава дека...


CES 2020: Western Digital презентираше џебен SSD диск со 8TB меморија

Просечниот SSD диск со висок капацитет на пазарот денес има простор за меморирање од 2TB и тоа се смета за огромен простор за меморирање...


LG ги претстави Ultra мониторите за професионалци и гејмери

Саемот за потрошувачка електроника CES 2020 во Лас Вегас почнува за две недели, а LG побрза да ја претстави претходно својата нова линија...