Новости

Минг Чи-Куо: iPhone 15 ќе се смени со USB-C, но под еден услов

iPhone 15 конечно ќе го отстрани Lightning port и ќе влезе во модерната USB-C ера. Apple ќе мора да го исполни ЕУ законодавството и да ги...


iPhone 15 Pro пристигнува со USB-C влез, титаниумски дизајн и заоблени рабови

Првите рендери со iPhone 15 Pro постојано излегуваат, како и неговите спецификации. Ликстерот Unknownz21 (@URedditor), објавил слики на...


iPhone 15 Ultra би можел да биде најскапиот телефон на Apple

iPhone 15 Ultra се очекува да пристигне во следниот септември, заедно со цела серија. LeaksApplePro објави во меѓувреме дека најскапиот...


Apple не мора да го конвертира iPhone од Lightning во USB-C, се до iPhone 17

Минатиот месец, Европската комисија го одобри законот од Европскиот парламент за задолжително воведување на USB-C влез за полнење за сите...


„5G бракот“ меѓу Apple и Qualcomm продолжува до крајот на 2023

Apple и Qualcomm се заглавени уште една година за обезбедување на 5G мрежата, како што Qualcomm открива дека се очекува да ја задоволи...


iPhone 15 ќе ги отстрани страничните физички копчиња

Apple се спрема за да ги отстрани копчињата од страната кај iPhone 15, според најновите шпекулации. Новите копчиња најверојатно ќе...


Европа официјално усвои еден полнач за сите уреди од 2024 година

Поголемиот дел од Европската Унија даде конечно одобрение за задолжително воведување на еден полнач за мобилни и други уреди од 2024...


Apple ја претстави новата генерација на iPad и iPad Pro

10-та генерација на Apple таблетот пристигнува со нов дизајн, кој сега има поголем екран од раб до раб. Неговата дијагонала изнесува 10,9...


Европскиот шамар ќе го натера Apple да го промени Lighting приклучокот за iPhone

Конечно е донесена одлуката за стандардизација на полначите што стапува на сила во втората половина на 2024 година. Сите смартфони,...


Apple го спрема издржливиот iPhone 15 Ultra за следната година

Apple за следната година го спрема најмоќниот телефон со додавката - Ultra. Станува збор за модел што треба да пристигне точно за една...


Sony PS VR2 за виртуелна реалност доаѓа на почетокот на 2023

Sony конечно објавува дека PS VR2 излегува на почетокот на 2023 година, без конкретна дата. Детали за новиот Sony уред: 4K резолуција,...


Apple ќе ги открие iPhone 14, Apple Watch 8 и AirPods Pro 2 на 13 септември

Следниот iPhone ќе биде откриен во септември, како и секоја година: 6.1-инчен iPhone 14, 6.7-инчен iPhone 14 Max, 6.1-инчен iPhone 14...


Apple ќе ја изигра ЕУ и ќе воведе безжично полнење кај iPhone 15 (2023)

ЕУ воведе стандардизација на полначот да биде за сите производители на смартфони со USB C. Apple сепак најде дупка во законот и така...


ЕУ усвои предлог закон за воведување на еден полнач за сите мали електронски уреди

Хрватската европарламентарка Билјана Борзан, објави дека нејзиниот Одбор за заштита на потрошувачите во Европскиот парламент, усвои денес...


Samsung Galaxy Tab S8 поставува нови стандарди: најголем, најхрабар и најразновиден Galaxy таблет

Samsung Galaxy Tab S8 поставува нови стандарди: најголем, најхрабар и најразновиден Galaxy таблет досега


Apple почна со производство на новите модели на iPhone и iPad

Apple за оваа година планира најголем број на хардверски новитети досега, нови модели на смартфони, таблети, часовници, лаптопи и десктоп...


Apple ќе го лансира iPhone 15 Pro без ниту еден влез

Изгледа дека Apple размислува да не вгради ниту еден влез за ништо. Недостасува само да го смислат безжичниот полнач и така ќе го исфрлат...


Протекоа уште информации за претстојниот предводник на Xiaomi

Претходно пишувавме дека следниот Xiaomi 12 пристигнува со најновата генерација на процесор на Qualcomm - Snapdragon 8 Gen 1, кој ќе биде...


USB-C за iPhone 14 Pro моделите, Apple дизајнирал 5G модем чип за 2023

iPhone 14 Pro изгледа дека се движи конечно кон USB-C влез за полнење без соодветниот Lightning влез. Apple би можел исто така да користи...


Првиот iPhone во светот со USB-C се продава за 86.000 долари

Студент го креирал iPhone со USB-C, идентично ист како првиот што излезе на овој свет и функционира исто како оригиналот. Овој iPhone на...


Протекоа рендери за следниот 5G буџетски смартфон на Samsung

Компанијата ќе открие голем број на Android уреди на почетокот на 2022 година, од кои сега објавуваме CAD-рендери за Galaxy A33 5G....