Новости

Roboat е роботски чамец што ќе вози низ каналите на Амстердам

Експертите од Институтот во Амстердам во соработка со научниците од Институтот за технологија (МИТ) во Масачусетс од САД, работат на...


Лос Анџелес и Њујорк ќе имаат летачки таксиња за 10 години

Летачките такси служби во текот на оваа деценија веќе би можеле да полетаат. Автомобилските и технолошките компании вложуваат големи...


Јапонија ќе ги комерцијализира летачките автомобили до 2023

Јапонија веќе ги има летачките автомобили и може да видите некаде како лета, а најголемата амбиција на јапонската влада е да се...


Скандал на Twitter: Хакери пробиле профили на познати личности за да извлечат 100 илјади долари

Познатите личности што имаат Twitter профил, се нападнати од хакери, кои ги злоупотребиле за да побараат по илјада долари од наивни...


Bolt алтернативата на Uber достапен и за Huawei

Huawei постигна договор со европскиот стартап Bolt чија мобилна апликација за наоѓање превоз ќе биде достапна во маркетот на апликации...


PayPal е првиот главен играч што излезе од Libra Association!?

Libra Association е новото тело на Facebook, формирано со цел да ги здружи познатите брендови како како Visa, Mastercard, Uber, PayPal,...


Tesla Model S - автопилотот спречи несреќа!

Џон Хал е возач на Uber и вози Teslа автомобил...


Uber сега ќе доставува храна, подароци, пратки

Uber постојано го проширува својот бизнис и покрај превозот со автомобили и бродови сега го најави новиот сервис Uber Rush со кој...


Uber од улица се сели на море

Uber можеби има големи предизвици да се прошири во градската мрежа на таксисти во Париз и други европски и американски градови каде има...


Француските таксисти кренаа востание против Uber

Париз е во вистински хаос откако такси компаниите и возачите излегоа на масовен протест со блокирање на приодот до аеродромот во Париз и...


Глобалното такси Uber ќе вози со Nokia HERE Maps

Големата такси компанија Uber планира да го купи од Nokia севисот за мапи и навигација HERE Maps со инвестиција вредна 3 милијарди долари...


Google ќе вози такси со самоуправувачките коли

Google е длабоко поврзан со сервисот за ангажирање на возачи Uber и инвестираше околу 250 милиони долари, но по нивниот голем успех...


Google не запира - Нова верзија и на Maps

Google продолжува со надградба на основните апликации за Android и iOs со новиот Material дизајн, како најзначајна промена во новиот...


iPhone 5S со нов извонреден софтвер

HTC, Sony и Samsung веќе ги имаа нивните големи претставувања за новите предводници на пазарот, додека за уредот на Motorola/Google се...