Новости

Microsoft го купи студиото за игри што ги направи Fallout и Doom

Microsoft го купи ZeniMax Media, „едно од најуспешните сутдија во индустријата на видео игрите, кое станува дел од Xbox", велат од Xbox....


Децата не штедат веќе пари на бомбони, туку за Fortnite и Apple

Детството во дигиталната ера радикално се разликува од начинот на растење во минатото. Наместо на воздух и во игра, се повеќе деца го...


Му се гледа ли крајот на Zoombombing?

Zoom е една од најдобрите платформи за организирање на видео конференциски повици и на онлајн семинари и настани, но истовремено...


Новинските издавачи се бунтуваат против AppStore заради високиот процент што им се зема

Издавачите на апликации и видеоигри веќе некое време го предупредуваат Apple за превисокиот процент на провизија за секое купување на...


Samsung Galaxy S20 ги добива новитетите од One UI 2.5

Note 20 серијата на Samsung пристигнува со нов One UI кориснички интерфејс врз база на Android - One UI 2.5. Galaxy S20 уредите исто така...


Музички спотови сега дел и од Facebook Watch

Facebook постигна договор за авторски права со големите американски музички студија. Затоа отсега на платформата Facebook Watch ќе може...


Индустријата со видео игри пораснала за 26% во јуни

Повеќето забавни индустрии ги доживуваат најтешките моменти поради пандемијата со коронавирусот, а индустријата со видео игри ги бележи...


Facebook Messenger додаде споделување на екранот

Facebook продолжува со заложбите за поддршка на корисниците во време на КОВИД-19 пандемијата со нови функции во бесплатните алатки и...


Цените на PlayStation 5 и Xbox може да ги разочараат корисниците

Sony и Microsoft досега објавија прилично голем број на информации за своите конзоли, кои до крајот на 2020 година би требало да излезат...


Apple iOs 14 ќе овозможи 4K HD стриминг

Корисниците на Apple кои имаат пристап до бета верзијата на оперативниот систем iOs 14 откриваат дека сега е овозможен 4K HD видео...


Spotify размислува да воведе и видео спотови

Spotiy лавовски се бори за да остане релевантен во музичкиот стриминг откако конкуренти како Apple и Google бесмилосрдно настапуваат со...


Telegram е ултра забавен со новиот видео едитор

Telegram иако е една од најбезбедните апликации за комуникација со целосна енкрипција на содржините и фајловите, сепак нуди и опции кои...


Amazon лансираше бесплатна видео игра што речиси никој не ја игра

Кога некоја технолошка компанија ќе одлучи да влезе во светот на видео игрите, тоа е обично голема вест што ја следат сите светски...


Instagram се вклучи во КОВИД-19 напорите - На видео чат до 50 луѓе

Instagram е најновата социјална мрежа која ги зголемува капацитетите со цел да одговори на напорите за справување со КОВИД-19 пандемијата...


5 идеи за фотографии и видео предизвици со Huawei P40 lite и неговата четирикратна камера од 48 MP

5 идеи за фотографии и видео предизвици со Huawei P40 lite и неговата четирикратна камера од 48 MP


На Google Duo ќе може да правите видео повик со дузина контакти

Google Duo е една од најквалитетни апликации за воспоставување на видео повици иако се уште не ја достигнува популарноста на Skype....


Не е до интернетот, Instagram и Facebook го намалија квалитетот на видеата

Facebook и Instagram, двете социјални мрежи кои се во сопственост на Марк Цукерберг, ги послушаа препораките на Европската Комисија, и во...


A1 со бесплатна видео конференција за сите корисници

А1 Македонија ги продолжува активностите како поддршка за сите свои корисници со цел поедноставно секојдневие во новонастанатата состојба...


Byte ги враќа кратките видеа на Vine

Vine е една од поновите социјални мрежи која доживеа распад и продажба на компанијата на Twitter, но долго време се досега никој не успеа...


Netflix ќе потроши 17 милијарди долари за оригинална содржина во 2020

Netflix е апликација на која можеме да најдеме оригинални и квалитетни содржини од различни продуцентски куќи, каде може да се најдат...


Stadia гејмингот сервисот наскоро за сите смартфони

Google започна голем број на тестови на Stadia стриминг сервисот за видео игри на повеќе брендови на смартфони кои не се дел од нивната...