Новости

Феноменот Among Us е нова светска "зараза"

Among Us е најнов светски феномен и според податоците на Nielsen Super Data прерасна во најиграната видео игри со активни 500 милиони...


А1 Game Fest 2020 и оваа година ги надмина очекувањата

A1 Македонија, организаторот на А1 Game Fest 2020, најголемиот е-спорт и гејминг настан во земјава, во соработка со GG.MK и оваа година...


Голема новогодишна треска со 15 бесплатни игри на Epic Games

Студиото за видео игри Epic Games преку нивната продавница и лаунчер ќе ги одбележат новогодишните празници со голема акција која...


А1 Game Fest со финале на 19 и 20 декември

Традиционално, трета година по ред, компанијата А1 Македонија, во соработка со GG.MK, го организира најочекуваниот е-спорт настан во...


Како колекција на стари игри и конзоли вредна половина милион долари завршила во канта?

Сигурно многумина од вас по дома имаат понекоја стара конзола за видео игри или стари наслови кои собираат прашина, но еден колекционер...


Подгответе се гејмери - Денес стартува Black Friday продажбата во Epic Store

Денес започнува големата распродажба на видео игри преку Epic Store која ќе понуди голем број на попусти на популарните наслови, и...


Што ќе му недостасува на Playstation 5 од сам старт?

Playstation 5 без сомнежи ќе Sto многу атрактивна конзола за видео игри со ексклузивни наслови кои ќе бидат големи хитови меѓу...


Apple TV пристигнува со Xbox конзолата следната недела

Стриминг сервисите брзо го откриваат својот пат до конзолите. Sony најави минатиот месец дека стриминг платформи ќе бидат достапни при...


Гејмерите нестрпливи за Cyberpunk 2077 - Упатени и смртни закани

Главните девелопери и дизајнери од CD Projekt добиваат дури и закани по живот затоа што студиото мораше повторно да го одложи датумот на...


Microsoft го купи студиото за игри што ги направи Fallout и Doom

Microsoft го купи ZeniMax Media, „едно од најуспешните сутдија во индустријата на видео игрите, кое станува дел од Xbox", велат од Xbox....


Децата не штедат веќе пари на бомбони, туку за Fortnite и Apple

Детството во дигиталната ера радикално се разликува од начинот на растење во минатото. Наместо на воздух и во игра, се повеќе деца го...


Новинските издавачи се бунтуваат против AppStore заради високиот процент што им се зема

Издавачите на апликации и видеоигри веќе некое време го предупредуваат Apple за превисокиот процент на провизија за секое купување на...


Индустријата со видео игри пораснала за 26% во јуни

Повеќето забавни индустрии ги доживуваат најтешките моменти поради пандемијата со коронавирусот, а индустријата со видео игри ги бележи...


Цените на PlayStation 5 и Xbox може да ги разочараат корисниците

Sony и Microsoft досега објавија прилично голем број на информации за своите конзоли, кои до крајот на 2020 година би требало да излезат...


Amazon лансираше бесплатна видео игра што речиси никој не ја игра

Кога некоја технолошка компанија ќе одлучи да влезе во светот на видео игрите, тоа е обично голема вест што ја следат сите светски...


Stadia гејмингот сервисот наскоро за сите смартфони

Google започна голем број на тестови на Stadia стриминг сервисот за видео игри на повеќе брендови на смартфони кои не се дел од нивната...


Pokemon Go стартува недела на еволуција

Pokemon Go играта со пренесена реалност иако го нема бројот на гејмери додека беше глобален феномен сепак и натаму продолжува да...


Apple Arcade стигна до бројка од 100 игри

Стриминг платформата за видео игри Apple Arcade за кратко време успеа да стигне до вкупно 100 игри на располагање на гејмерите на сите...


Млад гејмер убиен од струен удар кога играл игри во кревет

Не треба да ги оставаме мобилните телефони да се полнат во текот на ноќта без надзор. Тоа може да има смртни последици во најлош случај....


Apple Arcade ќе ги нуди сите игри за 4,99 долари

Apple официјално ја претстави новата платформа за видео игри Arcade која ќе биде достапна од 19 септември во повеќе од 150 земји низ...


Fallout 4 е игра на годината - Милијарда заработка за еден викенд

Долго очекуваното четврто продолжение на пост-апокалиптичната акција Fallout го превзеде приматот игра на годината и успеаа да го симне...