Новости

Инженерите на Apple веќе 7 години работат на нов уред, излегува на 5 јуни

Apple традиционално во јуни ја одржува WWDC конференцијата со хардверски и софтверски новитети. Се очекува Тим Кук да ги претстави новите...


Нови детали за Apple VR што може да го замени iPhone

Првиот Apple VR уред треба да демонстрира голем потенцијал на оваа технологија, но се уште е неизвесно како ќе се продава со оглед на тоа...


Анонимна личност тврди дека новите Apple Glasses имаат одлични перформанси

Популарниот Иван Блес на Twitter објави дека новите Apple Glasses ќе бидат со врвно искуство. Тоа го тврди затоа што разговарал со...


Apple за 2 месеца ќе претстави нови производи, хардверски и софтверски

За повеќе од два месеца ќе почне Apple конференцијата, Worldwide Developers Conference (WWDC), каде што ќе бидат презентирани сите...


Најважниот проект на Тим Кук, Apple спрема уред за замена на iPhone

Со брзиот технолошки напредок, се очекува дека еден ден ќе се појави уред што ќе ги замени телефоните. Аналитичарите сметаат дека...


Долгоочекуваниот AR/VR уред на Apple пристигнува за неколку месеци

Apple оваа година ќе претстави нов уред за виртуелна и проширена реалност, за која што се зборува со години, а неговото претставување...


Детали за претстојниот HTC уред со кој што ги напаѓа Meta и Apple

Уредите за виртуелната реалност се уште немаат голема популарност, а перспективата на тој пазар е огромна. Apple, следната година ќе го...


Meta потврдува дека Марк Цукерберг не отстапува од функцијата извршен директор

Бројот на незадоволни инвеститори и акционери во Meta е се поголем, а причината е тоа што Марк Цукерберг е фокусиран само на metaverse....


Apple се спрема за иднината, планира сопствена верзија на Metaverse

Следната година Apple планира да претстави целосно нов производ - очила за проширена и виртуелна реалност, а планот на Apple за следните...


Во 2023 започнува производството на новиот Apple AR/VR уред, ќе чини дури 3.000$

Apple започнува нова етапа на пазарот за виртуелна реалност. Наскоро би требало да дознаеме како ќе изгледа новиот AR/VR уред. На...


FIFA се сели во metaverse: Навивачите ќе може да освојуваат NFT

FIFA потпиша повеќегодишен договор со Metaverse платформата Upland, непосредно пред Светското фудбалско првенство во Катар. Тоа значи...


Шефот на Snap го исмева Цукерберг за идејата за Metaverse

„Последното нешто што го сакам е да живеам во компјутер“, вели основачот на Snapchat, исмевајќи ја на Марк Цукерберг за Metaverse...


Марк Цукерберг го претстави новиот VR уред Quest Pro

На конференцијата Meta Connect 2022, Марк Цукерберг го претстави новиот уред за виртуелна реалност - Quest Pro. Станува збор за уред што...


Sony PS VR2 за виртуелна реалност доаѓа на почетокот на 2023

Sony конечно објавува дека PS VR2 излегува на почетокот на 2023 година, без конкретна дата. Детали за новиот Sony уред: 4K резолуција,...


Гејмерската индустрија руши рекорди со 2,34 милијарди долари во 2021г.

Гејмерската индустрија е една од најмоќните во светот, која е во константен раст. Податоците што ги објави PwC во својот извештај "Global...


Sony ќе лансира нов PlayStation VR2 уред за играње во виртуелна реалност

Sony ќе лансира нова генерација на гејминг уред - очила за виртуелна реалност PlayStation VR2. Се уште не е познато кога ќе бидат...


Amazon сака да развива производи за проширената реалност (AR), а не виртуелната

Првиот човек на Amazon во одделот за развој на хардвер, Дејвид Лимп, рекол за време на Future of Everything Festival, дека ако прашате...


Apple во јуни ќе го претстави својот уред за проширена и виртуелна реалност

Смарт очилата за AR и VR технологија најверојатно излегуваат следниот месец. Уредот наводно бил претставен неодамна пред бордот на...


Google со новата аквизиција ги откри своите планови за AR и VR уреди

Google е најпознат по својот прелистувач, сервисите и софтверот. Компанијата исто така има и телефони, таблети и компјутери во својата...


Марк Цукерберг ја отвара првата продавница на Meta

Марк Цукерберг најавува отварање на првата продавница на Meta, во која што корисниците ќе може да купат од нивните производи и подобро да...


Sony го претстави дизајнот на новиот PSVR2 за неверојатно гејминг искуство

Sony го претстави дизајнот на новиот PlayStation VR2 со сферична форма и се вклопува со линијата на PlayStation 5 конзолата. Во...