Новости

Trojan малициозен софтвер како Android алатка за инсталација во Windows 11

Бројни малвери се појавија откако Microsoft го инсталираше Android Subsystem за активирање на Android апликациите. Android Subsystem ја...


Првиот човек на Intel: 2022 ќе имаме големи проблеми со недостаток на чипови

Intel вложува милијарди долари во нови производни капацитети и фабрики за чипови, што многу ќе помогне на пазарот на кој што владее...


Facebook повторно отстрани мрежи што шират дезинформации за пандемијата

Meta соопшти во средна дека отстранила злонамерни мрежи кои што се користеле за расправа за вакцината, со цел да се вознемируваат...


Одложено лансирањето на Crew Dragon од здравствени причини

Капсулата Crew Dragon требаше да биде лансирана денес, но поради здравствени проблеми на еден од четворицата астронаути од екипажот,...


Гејтс ги трола Безос и Маск за вселената: Имаме многу да направиме тука на Земјата

Бил Гејтс, еден од најбогатите луѓе во светот, кој е сопственик на Microsoft, проговори за опсесијата на Џеф Безос и Илон Маск кон...


Nokia и консултантската компанија CGI создаваат „5G лабораторија“ во Лондон

Технолошкиот консалтинг гигант CGI ќе користи опрема на Nokia во новата 5G лабораторија што треба да покаже колку е добра. CGI веќе има...


TikTok двојно го зголеми профитот за 2020 година!

ТикТок двојно ги зголеми своите приходи и профитот за минатата 2020 година, што значи дека пандемијата со коронавирусот си го направи...


Нов КОВИД-19 детектор испраќа резултати за 15мин. на вашиот телефон

Новиот ковид детектор е развиен од научници од Велика Британија, кој може да се монтира на плафонот за брзо детектира на коронавирус, со...


Словенечкиот премиер го притисна црвеното копче на суперкомпјутерот Vega

Словенечкиот премиер Јанез Јанша официјално го притисна црвеното копче за стартување на суперкомпјутерот Vega, кој има за цел да го...


Xupermask е супер дизајнирана заштитна маска за 299 долари

Веќе една година и неколку месеци живееме во период на пандемија и во новото нормално поради епидемиолошките мерки. Јасно е дека на...


Сите 270 американски продавници на Apple се отворени

Apple има многу нешта за славење, iPhone 12 серијата беше на прво место по продажба во минатиот квартал, а Apple iPhone 11 беше...


До кога треба да се носат маски?

Ќе го вратиме ли стариот живот назад или ќе мора уште некое време да носиме маски и да држиме дистанца со масовното вакцинирање? Се уште...


Софија ќе добие семејство, роботиката се развива забрзано

Роботиката сигурно ќе се развива со забрзано темпо поради коронавирусот. Најпознатиот хуманоиден робот Софија, порано можевме да ја...


Смартчасовниците помагаат во рано откривање на зараза со коронавирус

Во текот на минатите години веќе се објавени некои истражувања што покажуваат голем потенцијал на носечките уреди во раното откривање на...


На пазарот има недостаток на чипови, дел е вина на Трамп

Фабриките за автомобили во САД и некои други делови од светот ќе мора на одредено време да го намалат или прекинат производството на...


Apple и стави крај на апликацијата за нелегални корона журки

Apple ја отстрани целосно апликацијата Vybe Together која беше специјално креирана за организирање на нелегални корона журки додека на...


Вештачката интелигенција дава одговори што не чека во 2021

Вештачката интелигенција има предности и ограничувања. Од една страна е супериорна во анализата на огромни количини на податоци, но...


Coronavirus е најпребаруваниот поим и во светот и во Македонија на Google

За време на пандемијата со коронавирусот, се разбира, најпребаруван поим во светот и во Македонија е Coronavirus. Погледнете го списокот...


Смартфоните преку камерите ќе може да дијагностицираат коронавирус

Секој смартфон преку својата камера во иднина ќе може да дијагностицира заразени од коронавирусот, велат научниците од калифорниските...


Facebook ќе ги блокира антиваксерите кои се против вакцина за КОВИД-19

Facebook ја обнови политиката за блокирање на дезинформации поврзани со КОВИД-19 пандемијата, овој пат со опции за отстранување на...


„Нешто сомнително се случува“: Два пати позитивен и два пати негативен на корона-тест во ист ден

„Нешто сомнително се случува. Денес сум тестиран четири пати. Резултатите се два пати позитивни, два пати негативни. Истата машина, ист...