Новости

Canon наводно нишани кон мобилните производители во потрага по партнер

Сите големи мобилни брендови имаат партнерство со моќни брендови од областа на фотографијата, со цел да го подобрат искуството на сликите...


Samsung доминантен снабдувач за телефони за глобалниот пазар во Q1

Според анализите на Canalys, Samsung го врати своето прво место на глобалната сцена како врвен продавач на смартфони за време на првото...


Реални и неофицијални слики со Vivo X Flip

Објавени се реални слики од се уште непретставениот Vivo X Flip од Digital Chat Station. На сликите може да се види дека Vivo X Flip...


Vivo X Flip протече со нов преклопен дизајн во форма на школка

Vivo го спрема Vivo X Flip што се отвара вертикално, додека веќе го има хоризонталниот преклопен смартфон Vivo X Fold. Ликстерот откри...


MWC 2023 става голем акцент на преклопните телефони во Европа

World Mobile Congress е веќе пред нас до официјалниот старт со најголемиот настан во мобилната технологија. Повеќето кинески брендови...


Голем пад на продажбата на смартфони во Кина и на глобално ниво

Минатата година во Кина се испорачани 286 милиони смартфони, што е за 13% помалку од 2021 година, тврди IDC. Од агенцијата тврдат дека...


Vivo X90 се лансира глобално следната недела

Vivo ја лансира најновата линија глобално - Vivo X90 серијата, која е веќе лансирана во Кина од ноември. Новите модели излегуваат...


Oppo оди по стапките на Apple и Google

Apple во своите смартфони, таблети и компјутери, користи свој дизајниран хардвер. Во оваа насока тргна и Google со последните Pixel...


Доаѓа моќникот Vivo X90 Pro Plus, кој му пркоси и на iPhone

Новиот Vivo X90 Pro Plus е најновиот модел, кој што му пркоси и на iPhone со своите перформанси. Vivo X90 Pro Plus располага со 1-инч...


Redmi Note 12 серијата пристигнува со 210W брзо полнење

Redmi ја потврди Note 12 серијата, која што ќе биде откриена овој месец во Кина. Изгледа дека Redmi има некои уникатни иновации...


vivo ја лансираше својата следна генерација паметни телефони на преклопување, X Fold+

Надградбите од неговиот претходник вклучуваат чипсет од 4 nm, побрзо полнење и уште попаметен камера систем во ко-инженеринг со ZEISS...


Vivo X Fold S планиран за глобално лансирање и надвор од Кина

Vivo го лансираше X Fold во април месец, со Snapdragon 8 Gen 1 процесор, LTPO екран од 120Hz, 12GB RAM меморија и 512GB внатрешна...


Направите филмски хит, истражете го новиот vivo X80Pro и искористете го периодот за претпорачка

Vivo обезбедува посебни поволности за клиентите кои ќе го купат моделот vivo X80Pro 5G во периодот на претпорачка (pre-order) во...


vivo го лансира новиот предводник во Европа, X80 Pro

vivo нуди професионален систем за сликање во ко-инжењеринг со ZEISS и супериорни перформанси со што им овозможува на корисниците да ја...


Vivo X80 Pro е нов модел со совршено кинематографско искуство

Vivo во партнерство со ZEISS официјално го претстави X80 Pro 5G со мотото: „нова генерација на предводници за европски пазар“. Новиот X80...


Здраво, Македонија: vivo официјално го најавува својот влез на македонскиот пазар

Брендот бр.5 на листатана смарт телефони во светот, ја потврдува својата посветеност кон европските потрошувачи проширувајќи го своето...


OnePlus и Vivo спремаат сопствени преклопни телефони

Покрај Samsung, за кој што знаеме дека ја спрема новата генерација на своите смартфони со флексибилни екрани, последните информации се...


Големината на следните преклопни смартфони на Xiaomi и Vivo

Благодарение на аналитичарот Ross Young, откриено е дека Xiaomi и Vivo ги лансираат првите преклопни смартфони во 2022 година, со...


Samsung се штелува да го симне Apple од тронот оваа четвртина

Компонентите за производство на смартфони и понатаму се главната пречка за масовно производство на смартфоните. Apple во втората...


Samsung Galaxy Z Fold 3 почна да ги добива своите преклопни ривали

Ова ќе биде многу важна година за преклопните смартфони. Google Pixel Fold се појави претходно, Huawei исто така се спрема, како и Oppo и...


Vivo има луда идеја за телефон со сместување на дрон под хауба!?

Камерите на смартфоните толку многу напредуваа, што некои дури и ги заменија класичните DSLR апарати. Инженерите од Vivo имаат луда идеја...