Новости

Корисниците револтирани, масовно го напуштаат WhatsApp

Енормен број на корисници, кои се бројат во милиони, масовно го напуштаат WhatsApp, поради новиот начин на функционирање. Компанијата...


Сите се изнервираа за WhatsApp, а Messenger и натаму е непроменет

Голем број на корисници масовно се откажуваат од користење на WhatsApp апликацијата и се префрлаат на Signal или Telegram поради...


WhatsApp ги одложи споделените податоци со Facebook за три месеци

WhatsApp одлучи да го одложи споделувањето на податоците за три месеци со Facebook откако корисниците изразија гнев дека нивната...


Signal преземена 7,5 милиони пати за само 4 дена!

Signal е најбараната апликација во последнава недела, која се смета за одлична алтернатива, откако WhatsApp ги промени правилата и...


Турскиот државен врв целосно се откажа од WhatsApp

Турскиот државен врв повеќе нема да ја користи мобилната апликација WhatsApp откако Facebook ги принуди нивните податоци да ги...


Facebook ги засилува монополот со WhatsApp кој нема да ви се допадне

Facebook ќе го засили монополот кој го поседува преку апликацијата WhatsApp во обид да ги спои во една сите три платформи вклучувајќи ги...


WhatsApp руши рекорди за испратени пораки за Нова година

Мобилната апликација WhatsApp која е во сопственост на Facebook го сруши сопствениот рекорд за испратени пораки и воспоставени повици на...


Откриен е опасен пропуст на iPhone, со кој се шпионираат новинарите

iPhone-от на Џеф Безос е хакиран, откако саудискиот принц Мохамед бин Салман примил видео преку WhatsApp. Со текот на времето дознавме и...


WhatsApp ќе ги остави постарите смартфони без апликација

WhatsApp поддршката за постари смартфони ќе ја прекине на крајот на декември. Од следната година милиони корисници би можеле да добијат...


Корисниците на Apple се бесни оти немаат известувања за SMS на iPhone

Се поголем број од корисниците имаат проблем со пораките на новите модели на iPhone. Рецензиите на почетокот за новите модели беше...


Facebook го оневозможува испраќањето слики и видеа преку пораки на Messenger и Instagram

Кај многу корисници на Facebook Messenger се појавило известувањето на кое пишувало „некои можности не се достапни“. Корисниците од...


ВацАп, Телеграм и ЈуТјуб паднаа во Европа, Азија и Русија

Корисниците на ВацАп во многу земји пријавија проблем со логирање на социјалната мрежа. Најголем број на поплаки има од Европа: Шпанија,...


Марк Цукерберг ќе мора да продаде се што купил

Моќта на Facebook порасна енормно, со тоа што ги купи своите конкуренти Instagram и WhatsApp. Со тоа компанијата на Марк Цукерберг ги...


TikTok најпреземана апликација, Google Play Store за 150% подобар од Apple

App Store и Google Play Store го зголемија сообраќајот годинава за 25%. Корисниците потрошиле неверојатни 112 милијарди долари за...


Фејсбук го тужат за да го примораат да ги продаде Вацап и Инстаграм

Владата и 46 сојузни американски држави го тужат Фејсбук со цел да ги продаде Инстаграм и Вотсап. Федералната трговска комисија на САД и...


Конечно WhatsApp ќе ги воведе самоуништувачките пораки за сите

WhatsApp минатата година почна со тестирање на самоуништувачките пораки, а пред два месеца медиумите ја пренесоа информацијата дека се...


Пораките на WhatsApp ќе исчезнуваат самите за заштита на приватноста

WhatsApp започна со воведување на новата функција која ќе им овозможи на корисниците да одберат автоматско бришење на испратените пораки...


Со WhatsApp ќе може да префрлате пари и да плаќате

WhatsApp ќе ги прошири своите услуги за корисниците во делот на финансиите со новите амбициозни планови на Марк Цукерберг преку Facebook...


Instagram и Messenger се интегрираат и преточуваат во едно

Facebook го презентираше новиот начин на допишување пред 1 година, а тоа важи за сите апликации што се во сопственост на Марк Цукерберг....


Проверете ја точноста на „сомнителна“ порака на WhatsApp

WhatsApp сериозно почна со борбата против лажни информации, кои се шират на неговата платформа. После ограничувањето на бројот на...


На што да внимавате кога ја преземате WhatsApp преку APK

Ако сакате да ја преземете WhatsApp преку APK (Android application package) страниците, ќе добиете голем избор на апликации од Android и...