Новости

Пријатно изненадување за корисниците на Samsung Galaxy Tab S4

Samsung Galaxy Tab S4 е стар таблет, лансиран пред 2 години. Моделот претходно беше надграден со Android 9.0 Pie во 2019 година. Ако се...


Екстра попуст за премиум Android OLED телевизор на Sony

Моделот SONY BRAVIA OLED KD65AG8BAEP се одликува со најновиот тип на дисплеј - OLED, кој не може да биде евтин, се разбира, со оглед на...


Буџетскиот Samsung Galaxy M01 ќе биде со Android 10

Уште еден буџетски смартфон доаѓа од јужнокорејскиот гигант, Galaxy M01 се појави на Wi-Fi Alliance сајтот за сертифицирање. Оттаму се...


ЕУ доделува неповратни 14,2 милиони евра за WiFi4EU

Европската комисија од 17. до 18. март спроведува нов јавен повик за доделување на неповратни средства преку купување на вредносни купони...


Huawei ја претстави 5G мрежата со вештачка интелигенција за компаниите и школите

Huawei најави целосна комерцијализација на своето технолошко решение специјализирано за образовни институции и големите деловни објекти,...


Huawei го претстави новото портфолио 5G производи, дел од стратегијата „Seamless AI Life“

Одделот на потрошувачи на Huawei - Consumer Business Group (CBG) организираше виртуелен настан во Барселона на кој претстави серија нови...


Huawei P40 ќе пристигне со Wi-Fi 6+ конекција

Huawei P40 кој најверојатно ќе биде претставен следниот месец би требало да располага со најновиот Wi-Fi 6+ стандард за многу поефикасна,...


Huawei MatePad Pro е одоговорот за iPad Pro

Критичарите се презадоволни од новиот модел на таблет на Huawei, кој располага со punch-hole камера на дисплејот, што значи дека има...


Xiaomi спремен за европскиот пазар со Mi TV 4S

Кинескиот бренд стартуваше со Mi TV 4S линијата во Европа - Mi TV 4S 55 и Mi TV 4S 43. Ќе има и поевтин модел, нормално, 32 инчен - Mi TV...


Надградбата на софтверот донесе нови проблеми за корисниците на iPhone 11

Корисниците на iPhone и iPad во септември го надградиле софтверот за iPhone и iPad на iOS 13, при што имале проблеми со Bluetooth, WiFi и...


PrinCube е иновативен, евтин, компактен и мобилен печатар

Ентузијасти се собрале и преку Indiegogo платформата за собирање пари за проекти, собрале 2 милиони долара за креирање на минијатурниот...


Знаете ли колку струја троши вашиот рутер?

Сигурно рутерот последен би ви паднал на ум кога би пресметувале колку трошат апаратите во домаќинството. Ако го оставите вклучен цел...


Биди астронаут на еден ден и направи селфи од вселената

SpaceSelfie мисијата е најновиот технолошки потфат на компанијата Samsung. Компанијата Samsung Electronics најави смела, несекојдневна...


Galaxy S10 серијата ги добива моќните функции на Galaxy Note 10 преку софтверско ажурирање

Скопје – 10. октомври, 2019 – Galaxy Note10 и Note10+ се карактеристични по своите моќните алатки дизајнирани да им овозможат на...


Брз, силен и достапен, пристигна новото Wi-Fi

Лансирана е новата верзија на Wi-Fi, која е побрза и помоќна. Предводничките смартфони веќе имаат вградено поддршка за оваа технологија:...


Samsung Galaxy Note 10 има најдобро Wi-Fi

Samsung Mobile успеа да воведе многу квалитетни импваа во новата серија на фаблет Samsung Galaxy Note 10, а еден од нив е и...


Google со многу корисни алатки без специјална најава

Без големи најави, Google на Twitter ја најави новата функција за Google Photos. Со промените, сега ќе може полесно да ги пребарувате...


Првиот тест на Li-Fi постигна 100 пати поголеми брзини од Wi-Fi

Безжичниот преност на податоци без оглед колку е иновативен и брз не може ни да се мери со Li-Fi методот со видлива светлосна...


Luma Wi-Fi рутерот језиво знае кој се што прави на домашната мрежа

Luma Wi-Fi рутерот е супер квалитетен бидејќи има силен сигнал кој ги покрива сите точки во куќата и ако живеете во голем простор ќе...


Wi-Fi тротоар со неверојатна брзина!?

Компанијата Virgin Media ќе овозможи сурфање на интернет во центарот на англискиот град Чешам...


Google и Asus направиja нов супер Wi-Fi рутер

Google со Asus изработи уште еден OnHub рутер за безжична интернет конекција кој сега има променет дизајн, а располага и со нови гестови...