Новости

Windows 11 протече со новиот UI и Start менито

Следниот Windows 11 оперативен систем на Microsoft е објавен на интернет, а има и многу позадински слики од него, кои се неверојатно...


Уште колку време ќе трае поддршката за Windows 10?

Microsoft го претстави Windows 10 во 2015 година. Изгледаше дека тоа ќе биде последната вистинска верзија на овој пперативен систем, но...


Ќе го видиме ли новиот Microsoft Windows 11 на 24 јуни

Кон крајот на јуни, Сатја Надела најави дека Microsoft спрема една од најголемите промени за својот оперативен систем во последната...


Internet Explorer ќе биде исклучен после една година

На Internet Explorer му доаѓа крајот, но сепак имате време да се спремите уште една година. Microsoft официјално го најави пензионирањето...


Microsoft се пишмани за Windows X за уреди со двоен екран

Microsoft се откажа о идејата за лансирање на посебен оперативен систем Windows X оперативен систем наменет за уреди со двоен или...


Microsoft ќе ги менува иконите останати од Windows 95

Microsoft по повеќе од 15 години се зафати да ги менува иконите кои се остаток од ерата на Windows 95, а повеќето од нив означуваат...


Samsung Galaxy S21 FE 5G: Кога излегува и какви спецификации има

Samsung ќе се спрема за втората половина од годината за проширување и подобрување на својата линија на преклоп Galaxy Z Fold 3 и Z Flip...


Quick Share ќе има за поврзување на SAMSUNG уреди со Windows 10

Сите Galaxy телефони и Windows 10 корисници добиваат Quick Share опција за Windows 10, со цел да се интегрираат полесно софтверот на...


Мајсторска изведба со звуци од Windows и iPhone во „a cappella“

Корисниците на Windows и Apple мобилни уреди ги знаат овие звуци, кои секојдневно ги слушаат на компјутерот или на iPhone. Сигурни сме...


Adobe Flash Player официјално заминува во историјата од 2021

Со последните секунди на 2020 година завршува и поддршката на Adobe за Flash Player, софтверот што со години го користевме. Тој...


MIUI 12.5 е новиот подобрен кориснички интерфејс на Xiaomi

Xiaomi го претстави новиот модел Xiaomi Mi 11 и најновиот кориснички интерфејс MIUI 12.5. Овде имаме подобрена приватност, оптимизација...


До кога Chrome ќе ја "цица" RAM меморијата?

Chrome е убедливо најупотребуваниот интернет прелистувач и нуди одлична синхронизација на сите сервиси на Google со еден кориснички...


Samsung Galaxy Fold добива софтверска надградба - алатки од Galaxy Z Fold2

Samsung потврди дека излегува софтверска надградба за САД за Galaxy Fold. Новото е тоа што преку App Pair сега ќе може да лансирате три...


Microsoft најде решение за ARM уредите за х86 апликации

Microsoft немаше голем успех со ARM платформата која има ограничени функции за Windows оперативниот систем за таблети и хибридни мобилни...


Погледнете го „еластичниот“ Lenovo ThinkPad X1 Fold таблет

Концептот на флексибилни екрани на преклоп полека наоѓа примена и во категоријата на таблети, а тоа на дело го покажа Lenovo со новиот...


Windows XP и натаму упорно се користи

Десктоп оперативниот систем Windows XP иако е стар веќе 20 години и натаму упорно се користи кај дел од корисниците кои се уште не...


Официјално Samsung Galaxy Z Fold 2: Флексибилност и уникатно искуство со камерата

Samsung ја започна новата ера со моделот Samsung Galaxy Fold, а потоа продолжи со Samsung Galaxy Z Flip. Сега отвара нова ера со...


Samsung Galaxy Note20 и Note20 Ultra – моќни перформанси на дланка

За време на својот прв виртуелен настан на почетокот на август, компанијата Samsung, на светската јавност претстави повеќе нови уреди...


Huawei го спрема новиот десктоп компјутер Qingyun W510

Huawei планира да го претстави првиот десктоп компјутер со кодно име Qingyun W510. Foxconn ќе биде производителот на уредот, за кого веќе...


Huawei ќе ги лансира производите од Matebook серијата на лаптопи и на македонскиот пазар

Huawei ќе ги лансира производите од Matebook серијата на лаптопи и на македонскиот пазар Кон крајот на месецов, технолошкиот...


Софтверот на Android интегриран во Windows 10

Microsoft сака да реализира сериозни конекции со мобилниот свет преку својот оперативен систем Windows 10, кој опстојува веќе 3...